Szparagi przez lata uznawano za wykwintne, lecz ekskluzywne warzywo. Polacy jednak z roku na rok coraz bardziej doceniają ich niepowtarzalny smak, a przede wszystkim wartości odżywcze.

Białe, zielone i rzadziej spotykane fioletowe pędy szparagów, znane są jako dodatek do potraw lub danie samo w sobie już od starożytności. Ich smak oraz właściwości lecznicze doceniono szczególnie w okresie renesansu. Jedzeniem królów zwykło się je nazywać od czasu kiedy stały się ogromnym przysmakiem francuskiego króla Ludwika XIV.  W Polsce najczęściej spotykane i uprawiane są szparagi białe. Są nieco twardsze od zielonych, dlatego wymagają obrania przed ugotowaniem. Z uwagi na czas gotowania nie należy mieszać różnokolorowych szparagów. Warto zaznaczyć jednak, że różnica barw nie ma wpływu na zawartość substancji odżywczych tego warzywa.

 

Szparagowa fiesta w INTERFERIE Medical Spa
Sezon na szparagi jest bardzo krótki – naprawdę świeże i dorodne są tylko w maju i czerwcu. Dlatego warto spróbować ich właśnie teraz. Świeże szparagi mają jasne zamknięte główki, połyskujące pędy i elastyczną łodygę. Aby zachowały swój niepowtarzalny smak, restauracja w hotelu INTERFERIE Medical Spa przechowuje je lekko zamoczone w wodzie lub obłożone wilgotną ściereczką.
Przygotowanie szparagów jest wbrew pozorom bardzo proste. -Szparagi należy przede wszystkim umyć oraz odciąć twarde końcówki. Białe pędy musimy dodatkowo obrać. Gotujemy je w wysokim garnku, we wrzącej wodzie ze szczyptą soli i cukru, sokiem z cytryny i pomarańczy oraz odrobiną masła, pod przykryciem przez około 5-10 minut (w zależności od gatunku i grubości). Dobrze ugotowane szparagi powinny być miękkie, lecz jędrne – mówi Bogusław Michałowski, mistrz kuchni INTERFERIE Medical SPA w Świnoujściu. Równie dobrze smakują szparagi ugotowane na parze, upieczone w piekarniku lub na grillu.
Pomysłów na przyrządzenie dań ze szparagami jest wiele. Do najpopularniejszych należą tarty, zapiekanki, omlety czy też kremowe zupy. -Najczęściej podaję szparagi z młodymi ziemniakami, sosem holenderskim oraz masłem klarowanym. Świetnie sprawdzają się także jako dodatek do ryb, mięsa wieprzowego czy wołowego – podkreśla Bogusław Michałowski.

 

Na zdrowie szparagi!
Szparagi to prawdziwa skarbnica cennych składników mineralnych i witamin. Są one doskonałym źródłem kwasu foliowego, witaminy A, witamin z grupy B, witaminy C, wapnia oraz błonnika. Zawierają dużą ilość glutationu, białka które pomaga w zwalczaniu miedzy innymi nowotworów oraz choroby Alzheimera. Żelazo oraz potas obecne w tym warzywie wzmacniają naczynia krwionośne, zaś arginina chroni przed zakażeniami i przyśpiesza powrót do zdrowia po zabiegach operacyjnych.  Dodatkowym plusem szparagów jest ich lekkostrawność oraz niska kaloryczność – jedyne 18 kcal w 100g!

***

Spółka INTERFERIE z siedzibą w Lubinie od ponad 20 lat działa na rynku turystycznym, oferując wypoczynek w swoich ośrodkach w wielu atrakcyjnych miejscach Polski oraz pośrednicząc w organizacji kolonii, wczasów oraz pobytów profilaktyczno-leczniczych i sanatoryjno-rehabilitacyjnych. INTERFERIE to największa spółka branży turystycznej na Dolnym Śląsku i jedna z większych w kraju – posiada kilka obiektów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań Gości, począwszy od wysokiej klasy hoteli, jak czterogwiazdkowy INTERFERIE Medical SPA w Świnoujściu, poprzez ośrodki wypoczynkowe.