Ankieta przeprowadzona przez globalną wyszukiwarkę lotów Skyscanner pokazała, że dwie piąte podróżujących nie bierze pod uwagę urlopu w trakcie świąt wielkanocnych*.

Jednocześnie dodatkowe badania przeprowadzone przez Skyscanner we współpracy z psycholog doktor Rebeccą Spelman mówią, dlaczego wyjazd o tej porze roku ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie.
1.    Regularne przerwy są najlepsze
Ankieta ujawniła, że połowa podróżujących ma ponad czteromiesięczne przerwy pomiędzy urlopami, a 15% podróżujących robi między urlopami przerwy dziewięciomiesięczne. Okazuje się jednak, że to regularne, krótkie przerwy, mogą być bardziej efektywnym sposobem wykorzystywania urlopów.
Badania przeprowadzone przez ekonomistę behawioralnego, Dana Ariely’ego ukazują, że wraz z trwaniem urlopu, odprężamy się i odstresowujemy w coraz mniejszym stopniu.
Psycholog, doktor Rebecca Spelman sugeruje, że branie krótszych urlopów, co trzy lub cztery miesiące, jest bardziej efektywne od wykorzystywania całego urlopu na jeden dłuższy wypoczynek. Jeśli więc nie brałeś urlopu od Bożego Narodzenia, Wielkanoc może być doskonałą okazją do tego, by się odprężyć.
2.    Ucieknij przed stresem pierwszego kwartału
Pierwszy kwartał roku, jest bardziej stresujący od jakiegokolwiek innego okresu w roku. W ankiecie przeprowadzonej przez Skyscanner odpowiedziało tak 34% pracujących osób. Wielkanoc wypada w tym roku na początku kwietnia, więc jest doskonałym momentem do tego, by uciec od stresu i podładować baterie.
Doktor Spelman tłumaczy to następująco: „Kiedy pracujemy zbyt dużo, stres może zaburzać nasze codzienne życie. Im dłużej to trwa, tym bardziej szkodliwe staje się dla ciała i umysłu. Możesz czuć się zmęczony, mieć problemy z koncentracją i zacząć się łatwo irytować, czy doświadczać wahań nastroju wywoływanych nawet niewielkimi komplikacjami. Wzięcie urlopu pozwala się zrelaksować i odzyskać nieco energii”.
3.    Pokonaj chandrę
Połączenie krótkich dni i zimowej niepogody, może mieć negatywny wpływ na samopoczucie niektórych osób. Zapewnienie sobie słońca w tej części roku może natomiast podnieść nas na duchu.
Doktor Spelman powiedziała więcej na ten temat: „Krótkie zimowe dni mogą wpłynąć na nasze naturalne biorytmy i balans hormonalny. Niektórzy z nas czują się przez to gorzej, mają lekką depresję. W okolicach Wielkanocy, urlop w słońcu może mieć zauważalny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. (…) Sam proces planowania urlopu może wpłynąć na poprawę nastroju. Możemy być podekscytowani nadchodzącymi dniami wolnymi, a już to może zaszczepić w nas optymizm”. 

4.    Wykrocz poza oczekiwania
Zaledwie 13% badanych z największym wytęsknieniem wypatruje właśnie Wielkanocy. W porównaniu do lata i zimy, nasze oczekiwania względem urlopu są najniższe w tej części roku. Jednakże nie jest to nic złego. Urlop, od którego nie oczekujemy zbyt wiele, z łatwością może przekroczyć nasze oczekiwania. Dzięki temu nasza satysfakcja wzrośnie i będziemy bardziej szczęśliwi.
„Niższe oczekiwania zwiększają szansę wykroczenia poza nie, co może podwoić poziom zadowolenia” – oznajmia doktor Spelman.
Magdalena Greloff, Marketing Manager w Skyscanner, powiedziała: „Prowadzone przez nas badania dowodzą, że większość Polaków czeka ze swoim pierwszym urlopem w roku do lata lub długiego weekendu majowego. Tymczasem istnieje wiele powodów, dla których wzięcie krótkiego urlopu wcześniej, kiedy w kraju wciąż jest zimno, będzie dla nas o wiele bardziej korzystne od czekania na nadejście lata”.
Uwagi dla redaktorów:
*Europejskie badanie przeprowadzone przez One Poll na 2000 respondentów (1000 Brytyjczyków, 500 Niemców I 500 Francuzów).
Doktor Rebecca Spelman jest psychologiem w Private Therapy Clinic.
Załącznik:
Jeśli normalnie nie bierzesz urlopu w Wielkanoc, co jest głównym powodem podjęcia przez ciebie takiej decyzji:
Wolę oszczędzić pieniądze na dłuższy urlop latem            28.55%
Nie czuję potrzeby brania urlopu w tej części roku            25.83%
Wolę zachować urlop na lato lub Boże Narodzenie            12.56%
Nie wydaje mi się, by pogoda była odpowiednia na branie urlopu    10.66%
Inne powody                                22.39%

 

 

O Skyscanner

•    Skyscanner jest wiodącą na świecie i najpopularniejszą w Europie bezpłatną wyszukiwarką podróży, pozwalającą na kompleksowe i wiarygodne porównanie cen lotów a także ofert hoteli i wypożyczalni samochodów.
•    Skyscanner posiada dziewięć biur na całym świecie – w Edynburgu, Glasgow, Miami, Singapurze, Pekinie, Shenzen, Sofii oraz w Budapeszcie.
•    Strona Skyscanner wystartowała w 2003 roku i obecnie obsługuje 30 mln unikalnych użytkowników miesięcznie, umożliwiając im odnalezienie najlepszych ofert podróży zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej.
•    Wyszukiwarka jest dostępna w 30 językach, również w polskim.
•    Darmowe aplikacje mobilne Skyscanner oferowane na urządzenia iPhone, iPad, Android, Windows Phone, BlackBerry oraz Windows 8 zanotowały już ponad 35 mln pobrań.