Jedno spojrzenie na korki na drogach w czasie letnich weekendów mówi wszystko. Polacy lubią korzystać ze swoich samochodów, również jadąc na wakacje. Według statystyk Polacy prawie trzy razy częściej wybierają się na urlop samochodem niż pociągiem*. Trudno się dziwić, jako że zalety podróżowania autem są dla wielu oczywiste, brak ograniczenia, co do ilości bagażu (jak w przypadku samolotu), a także większa swoboda i mobilność w miejscu wypoczynku. Aby jednak zagwarantować sobie bezpieczny i bezstresowy początek wakacji, należy najpierw poświecić trochę czasu na przygotowania.

Myśl o bezpieczeństwie

Ruszyć w drogę zaraz po skończeniu pracy? Zdecydowanie niepolecane! Zdaniem eksperta motoryzacyjnego Philipa von Grolmana ze sklepu oponytanio.pl: „Po pierwsze, nie jest dobrym pomysłem wyruszanie w trasę po długim dniu pracy. Ponadto, wskazane jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego samochodu przed udaniem się nim w podróż”. Nie ma w końcu nic bardziej niepożądanego niż awaria auta na trasie. Przedwakacyjny przegląd powinien obejmować stan hamulców, opon i świateł oraz poziom oleju. „Opony w załadowanym samochodzie muszą udźwignąć nie lada ciężar, tak więc niezwykle ważne jest, aby poziom ciśnienia w oponach był zgodny z zalecanym przez producenta, a także, aby głębokość bieżnika nie była zbyt mała”, radzi Philip von Grolman.

Minimalna głębokość bieżnika dla opon letnich wynosi 1,6 milimetra, jednak zaleca się wymianę ogumienia już przy trzech milimetrach bieżnika. Przed podróżą kierowcy powinni również sprawdzić, czy opony nie są uszkodzone, na przykład od otarć o krawężnik. Philip von Grolman przekonuje, że odpowiedni przegląd opon ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa: „Zużyte lub zniszczone ogumienie może prowadzić do wielu zagrażających życiu sytuacji na drodze, może także eksplodować podczas jazdy”. Jeżeli po sprawdzeniu stanu opon potrzebne są nowe, w sklepach internetowych takich jak http://www.oponytanio.pl kierowcy mogą znaleźć dokładnie to, czego potrzebują – w szybki i prosty sposób.

 

Planuj na zapas

Dla zapewnienia podróżnym większego bezpieczeństwa wskazane jest również sprawdzenie obowiązkowego wyposażenia samochodu – data ważności apteczki nie może być przekroczona, a trójkąt ostrzegawczy powinien znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Zaleca się też wożenie kamizelki odblaskowej, aby inni kierowcy mogli łatwo zauważyć właściciela samochodu dokonującego napraw na poboczu. Ponadto, kamizelki odblaskowe są obowiązkowym elementem wyposażenia auta w wielu krajach europejskich i ich brak karany jest wysoką grzywną. „Jeżeli udajemy się na wakacje za granicę, warto jest zapoznać się wcześniej z regulacjami prawnymi obowiązującymi w danym kraju. W Chorwacji na przykład istnieje obowiązek trzymania w samochodzie zapasowego zestawu żarówek”, mówi Philip von Grolman. Czego nie będziemy już więcej potrzebować podróżując po większości krajów Europy to znane wszystkim stare zielone karty ubezpieczeniowe. Są one jeszcze wymagane jedynie w niektórych krajach Europy Wschodniej i Turcji.

 

Pamiętaj o maksymalnym udźwigu auta

Pakowanie rodzinnego bagażu do samochodu jest często nie lada wyzwaniem. Specjaliści jak Philip von Grolman ze sklepu oponytanio.pl ostrzegają przed przeładowaniem pojazdu. „W takim wypadku hamowanie może doprowadzić do przemieszczenia się bagażu, co bywa niebezpieczne. Trzeba pamiętać, ze opony spełnią swoją role tylko wtedy, gdy nie zostanie przekroczony maksymalny udźwig samochodu”. Zdroworozsądkową zasadą przy pakowaniu rzeczy do samochodu jest układanie tych cięższych na dole, natomiast tych lżejszych na górze, a także równomierne ulokowanie bagażu po obu stronach pojazdu – w razie konieczności należy zabezpieczyć bagaż przed przemieszczaniem się, na przykład pasem.

* „Jak Polacy planują swoje wakacje”, http://www.tripsta.pl.