Kolekcjoner antyków znalazł na targowisku dokument o wykopaliskach archeologicznych.

Mówi się, że na „pchlim targu” można znaleźć dosłownie wszystko. Nikt jednak nie spodziewa się przypadkowego nabycia ważnych prac archeologicznych. Właśnie taka historia przytrafiła się pewnemu tureckiemu kolekcjonerowi.

Kupiony przez niego film ukazuje prace zagranicznych archeologów. Jego autorem jest niemiecki badacz, Lothar Carlowitz, który zarejestrował moment odkopywania posągów nemruckich z ziemi. Oprócz informacji na temat wykopalisk, dokument ukazuje też życie codzienne w okolicznych miejscowościach. Dowiadujemy się również o posiadaniu przez wspomnianego archeologa wykształcenia medycznego. Wynika to z jego rozmów oraz badań lekarskich, jakie prowadził.

Bardzo ważny aspekt stanowią fakty dotyczące Nemrut Dağı, jednym z najwyższych szczytów znajdujących się w południowo – wschodniej Turcji. Jest to jedno z najbardziej znaczących stanowisk archeologicznych związanych z kulturą późnego okresu hellenistycznego. W dokumencie zawarta została także charakterystyka życia codziennego autochtonicznej ludności owego regionu. Materiały dostarczające tego typu informacji wciąż są dość niszowe, zatem odkrycie nowych jest wręcz na wagę złota.

Źródło:http://www.ensonhaber.com/nemrut-daginin-50-yil…