Tegoroczna zima w stacji narciarskiej Zieleniec Ski Arena ma się doskonale. Od dłuższego czasu pokrywa śnieżna utrzymuje się na poziomie 55 – 110 cm. Natomiast termometry wskazują kilka stopni poniżej zera. Tak doskonałych warunków narciarskich mogą tylko pozazdrościć inne stacje narciarskie!

W większości zakątków kraju śniegu jest jak na lekarstwo. Inaczej jest jednak w stacji narciarskiej Zieleniec Ski Arena, gdzie nie widać problemu z brakiem śniegu. Z roku na rok widać, że to właśnie Zieleniec jest pewniakiem, w którym można doświadczyć uroków zimy, która utrzymuje się tutaj przez ok. 150-160 dni w roku. Wszystko za sprawą specyficznych mas powietrza, które tworzą swojego rodzaju mikroklimat. W tym miejscu zima zagościła na dobrze, dzięki czemu narciarze i snowboardziści mają wiele powodów do zadowolenia. Przybywający do Zieleńca goście są mile zaskoczeni obecnymi warunkami na stokach, porównując sytuację do innych części kraju, gdzie grubość pokrywy śnieżnej jest znikoma.

Obecnie śnieg na stokach w Zieleńcu jest na poziomie 55 – 110 centymetrów. Utrzymujące się od dłuższego czasu ujemne temperatury dodatkowo umożliwiają uruchamianie systemów naśnieżających. W sumie czynne są 23 wyciągi z wszystkich 24, które łącznie dają 21 km profesjonalnie przygotowanych tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Dodatkowo dla wszystkich fanów nocnej jazdy przygotowano 14 km tras z systemem oświetleniowym, które umożliwiają jazdę po stokach, aż do godziny 22:00. Większość nartostrad w Zieleńcu jest ratrakowana zarówno w nocy, jaki również przed startem jazd nocnych.

W tym sezonie ośrodek narciarski Zieleniec Ski Arena wprowadził jeden wspólny karnet na wszystkie dostępne wyciągi. Teraz odwiedzający mają możliwość wypróbowania wielu tras i dopasowania odpowiedniej z nich do swoich umiejętności. Kolejną nowością jest uruchomiona  w tym sezonie jedna z najnowocześniejszych w Polsce kolei kanapowo-gondolowych. Tuż obok wyciągu do dyspozycji przyjezdnych oddane zostały również 3 nowe trasy zjazdowe. Najdłuższa z nich ma 2800 metrów.

Zieleniec Ski Arena
www.zieleniec.pl

***
 

Zieleniec, położony na wysokości ok. 950 m. n.p.m., jest największym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej (jednym z większych w Sudetach). Stanowi dzielnicę Dusznik-Zdroju. Panuje tam specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce), zbliżony do alpejskiego. Ze względu na szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza, tutejszy mikroklimat wymusza na organizmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie. Północne stoki Zieleńca, doskonałe tereny narciarskie oraz duża ilość opadów w okresie zimowym (1300 mm w ciągu roku, z czego 40% przypada na okres od listopada do marca) sprawiają, że śnieg leży w Zieleńcu blisko 150 dni.