Jak wynika z najnowszego badania HomeToGo.pl, internet częściej udostępniają domy i apartamenty wakacyjne na Wschodzie i Południu Europy, niż na Zachodzie. W Polsce, możliwość podłączenia do sieci oferuje już ponad 80% miejsc, a najlepszy rezultat osiąga województwo świętokrzyskie z wynikiem 94,2%. W badaniu sprawdzono dostęp do sieci w 1,3 mln kwater w 44 krajach Europy.


Triumf Europy Wschodniej i Południowej

W pierwszej dziesiątce krajów z największym odsetkiem ofert noclegowych z dostępem do internetu znajdują się przede wszystkim kraje bałkańskie oraz Europy Wschodniej. Ranking wygrywa zdecydowanie Macedonia, gdzie sieć jest dostępna w 97,2% lokalizacji, zaraz za nią znalazła się Białoruś (94,3%) oraz Serbia (94,1%). Kolejne miejsca w rankingu zajęły kraje z tych samych regionów: Ukraina, Łotwa, Rumunia, Czarnogóra, Mołdawia, Estonia i Rosja. Dostępem do internetu możemy się tam cieszyć w ponad 90% domów i apartamentów wakacyjnych. Co więcej, wśród krajów Europy Zachodniej tylko Holandia, Luksemburg oraz Monako mogą pochwalić się ponad 80% wynikiem. Ulubiona przez Polaków Chorwacja (72,4%) jest wśród swoich bałkańskich sióstr wyjątkiem i znajduje się w drugiej połowie zestawienia. Tuż za nią można znaleźć również takie kraje, jak Hiszpania i Włochy, z wynikiem niewiele przekraczającym 60%. Niemcy, Francja oraz kraje Skandynawskie najrzadziej oferują internet w swoich kwaterach.

Mocna pozycja Polski

W najnowszym raporcie, HomeToGo.pl przyjrzało się równie uważnie polskim województwom. Okazuje się, że niektóre rejony kraju z powodzeniem mogłyby konkurować ze zwycięzcami rankingu – województwo Świętokrzyskie uzyskało wynik 94,2%, a Lubelskie 93,5%. Jednocześnie, znacznie niższe wyniki zanotował północy region Polski: turyści w województwie warmińsko-mazurskim będą mieli dostęp do sieci w mniej niż 50% obiektów. Mimo, iż województwu Pomorskiemu niewiele brakuje do średniej krajowej (79,9%), wynoszącej 83,3%, to przede wszystkim Polska Centralna i Południowa uzyskały znakomite rezultaty.

Internet ważnym kryterium dla 20% polskich turystów

Mimo, iż wielu wczasowiczów traktuje urlop, jako okazje do odcięcia się od maila czy portali społecznościowych, to dla niektórych dostęp do sieci jest kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze wakacyjnej lokalizacji. Jak pokazuje wcześniejsze badanie opublikowane przez analityków serwisu, już co piąty użytkownik HomeToGo.pl wyszukuje oferty mieszkań wakacyjnych, gdzie jest dostępny internet.

Pełen ranking dostępny jest na stronie: https://www.hometogo.pl/raporty/dostep-do-sieci-na-urlopie/


Metodologia badania

Badanie opiera się na dostępności internetu w przebadanych 1,3 mln domów i apartamentów wakacyjnych w całej Europie, dostępnych za pośrednictwem porównywarki HomeToGo. Wynik oznacza stosunek liczby domków połączonych z Internetem podzielonej przez ich całkowitą liczbę w danym kraju. Stosunek obiektów podłączonych do Internetu w całej Europie wynosi 65%.