Uzdrowisko Cieplice i Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa, należące do Polskiej Grupy Uzdrowisk wraz z Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie rozwijają program leczenia i rehabilitacji osób z nadwagą oraz jej powikłaniami. Przy stale rosnącym znaczeniu uzdrowiskowych profili leczniczych dedykowanych osobom walczącym z otyłością i schorzeniami metabolicznymi, to innowacyjne partnerstwo wyspecjalizowanej placówki medycznej i uzdrowiska, gdzie w MCZ będą przeprowadzane badania i stawiane diagnozy, zaś w uzdrowiskach prowadzone będzie kuracja pacjentów.


Wyspecjalizowane programy lecznicze dla osób borykających się z otyłością w każdym wieku prowadzą Uzdrowisko Cieplice i Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa. Przystąpienie do programu rozpoczyna się od kompleksowych badań i konsultacji medycznej w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie, współpracującym z PGU w zakresie leczenia otyłości. Następnie w ośrodku uzdrowiskowym wyznaczane są określone indywidualne cele pobytu (m.in. spadek masy ciała do określonej wagi) i planowane zabiegi, zajęcia z zakresu fizjoterapii oraz zajęcia ruchowe.

 

– Program leczenia otyłości Polskiej Grupy Uzdrowisk rozwijany wspólnie z Miedziowym Centrum Zdrowia skierowany jest do osób walczących z nadwagą zarówno na wczesnym etapie – tacy kuracjusze mogą poprawić u nas swoją kondycję, wypocząć i dobrać właściwą dietę – oraz na tym bardziej zaawansowanym, gdzie zdiagnozowane są określone schorzenia. Jedni i drudzy korzystają z zabiegów na bazie surowców naturalnych i najwyższej jakości leczniczych wód mineralnych, a także pozostają pod stałą opieką kadry medycznej i fizjoterapeutów, którzy m.in. dobierają odpowiednie ćwiczenia i planują pobyt tak, by zrealizować wyznaczone cele redukcji tkanki tłuszczowej i zdrowotne – mówi Wojciech Krasoń, p.o. Prezesa Zarządu Uzdrowisk Kłodzkich-Grupa PGU.

 

Podczas konsultacji z dietetykiem ustalana jest dieta redukcyjna, opracowana indywidualnie i dostosowana  również do schorzeń współistniejących, takich jak cukrzyca, choroba refleksowa czy choroba wrzodowa oraz tzw. dieta przeciwmiażdżycowa. O zasadach programu informuje szczegółowo Stefan, znany z akcji „Zobacz, gdzie i jak Stefan jedzie na kurację” kuracjusz Polskiej Grupy Uzdrowisk (wideo informacyjne: https://www.youtube.com/watch?v=kulb2zxTsf0).

 

– Zasady zdrowego odżywiania są bardzo proste. Niejednokrotnie wystarczy kilka zmian w naszym jadłospisie i trybie życia, aby osiągnąć efekt w postaci redukcji zbędnych kilogramów. Celem tych działań jest, oprócz redukcji wagi, poprawa samopoczucia i sprawności fizycznej oraz zniesienie uczucia głodu. Najtrudniej znaleźć motywację i zacząć. Nasz program ma w tym pomóc i różni się od typowych pobytów uzdrowiskowych, ponieważ łączy ze sobą dwa aspekty, ten ściśle zdrowotny i rehabilitacyjny – mówi dr n. med. Maria Dziura, diabetolog w Miedziowym Centrum Zdrowia.