Druskieniki – nadniemeński kurort na Litwie, słynie nie tylko ze zdrowia, ale także z intensywnego życia kulturalnego.

       6 grudnia, burmistrz Druskienik, Ričardas Malinauskas, przejął symbol stolicy kultury – drzewo bursztynowe – od mera Koszedarów (Kaišiadorių). Oficjalne ogłoszenie Druskienik Litewską Stolicą Kultury odbędzie się 11 stycznia 2025 roku o 19:30 na Placu Rozrywki w Druskienikach. 

       Druskieniki zorganizują ciągu roku 2025 ponad 350 wydarzeń kulturalnych. Głównym tematem Stolicy Kultury Litwy 2025 roku będzie „Dotknięcie Čiurlionisa“. Druskieniki zapraszają wszystkich do poznania twórczości Mikalojausa Konstantinasa Čiurlionisa i wspólnego świętowania 150 rocznicy jego urodzin. 

       „Dotknięcie Čiurlionisa“ obejmuje wszystkie dziedziny sztuki – od malarstwa i literatury po taniec i teatr. Staraliśmy się zaangażować jak najbardziej różnorodne społeczności, aby wydarzenia odzwierciedlały unikalny charakter miasta oraz jego kulturową różnorodność.

  Poświęcimy szczególną uwagę nie tylko wydarzeniom na dużą skalę, takim jak koncerty, wystawy i obchody 150-lecia urodzin Čiurlionisa, ale także mniejszym inicjatywom, które zjednoczą mieszkańców, gości kurortu i będą stymulować ich kreatywność”. Druskieniki dążą nie tylko do ukazania wieloaspektowości twórczości Čiurlionisa, ale także do zainspirowania młodego pokolenia do innowacyjnych projektów artystycznych – powiedziała dyrektor Centrum Kultury Druskienik, Raimonda Varaškaitė.

              * * *

       Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, (Mikołaj Konstanty Czurlanis) ur. 22 września 1875 w Starych Oranach, zmarł 10. kwietnia 1911 r. w Pustelniku pod Warszawą.  Wszechstronny artysta, litewski kompozytor, malarz i grafik  najwybitniejsza postać kultury litewskiej przełomu XIX i XX wieku. Jego dorobek artystyczny, wywarł ogromny wpływ na sztukę i kulturę Litwy, gdzie uznawany jest za narodowego wieszcza. Artysta był czołowym przedstawicielem środkowoeuropejskiego symbolizmu w malarstwie, jak również jednym z prekursorów abstrakcjonizmu i surrealizmu. Był równie nowatorskim kompozytorem, co malarzem. Starał się przy tym dokonać syntezy malarstwa i muzyki. W czasie swojego krótkiego życia skomponował ok. 400 utworów muzycznych (w tym dwa poematy symfoniczne, kwartety smyczkowe) oraz namalował około 300 obrazów. Pisał też wiersze i poematy. Większość jego obrazów znajduje się w zbiorach Narodowego Muzeum Sztuki im. Čiurlionisa w Kownie. Od trzeciego roku życia mieszkał z rodziną w Druskienikach. Jest tu muzeuw domu rodzinnym, jego imię nosi główna ulica Druskienik, stoi tu także jego pomnik.  

 

Imponujące otwarcie

       Reżyserem uroczystości otwarcia będzie Aurimas Kamantauskas, który zaprosił do współpracy światowej sławy atrystę, francuskiego choreografa Sadeka Berrabaha, współtwórcę ceremonii otwarcia ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Kreatywne rozwiązania otwarcia będą się objawiać przez symbole czterech żywiołów – natury, wody, powietrza i słońca. W programie otwarcia będą również odzwierciedlone wszystkie główne elementy twórczości M. K. Čiurlionisa: poprzez muzykę stworzoną przez Čiurlionisa, napisane przez niego listy i baśnie oraz namalowane obrazy. Podczas otwarcia ludzie usłyszą elektroniczną interpretację wspaniałej muzyki Čiurlionisa, której brzmienie ma na celu połączenie różnych pokoleń widzów.

To wydarzenie będzie wstępem do rocznego programu kulturalnego, który jeszcze bardziej umocni Druskieniki jako unikalne miasto kultury i twórczości. Według burmistrza Druskienik, Ričardasa Malinauskasa, tytuł Stolicy Kultury Litwy 2025 to okazja, by jeszcze szerzej zaprezentować wyjątkowość Druskienik i ich potencjał twórczy. 

Druskieniki – miasto ogród

Druskienniki to kurort w pobliżu granicy białoruskiej. Pięknie położony na wysokim brzegu Niemna otoczony jest żywicznymi lasami Puszczy Dajnowskiej porastającej morenowe pagórki z uroczymi jeziorkami. Nie ma tu przemysłu stąd powietrze jest bardzo czyste. 

Atrakcją tego miasta-ogrodu jest rozległy park zdrojowy rozciągający się od brzegów Niemna do głównej ulicy uzdrowiska Mikolajusa Čiurlionisa i jeziora Druskonia. Kuracjusze spacerują promenadą wzdłuż rzeki od imponującego zakładu przyrodoleczniczego koło przystani statków spacerowych i dalej do ujścia rzeczki Rotniczanki gdzie stała willa Marszałka Piłsudskiego, który lubił tu wypoczywać. W centrum uzdrowiska stoi pomnik Mikołaja Čiurlionisa, litewskiego malarza i kompozytora, fontanny z wodą mineralną zabytkowa cerkiewka i neogotycki kościół katolicki z czerwonej cegły. W stojących przy deptaku kramach można kupić wyroby z bursztynu i drewna oraz ciekawą czarną ceramikę. 

Nazwa uzdrowiska wzięła się od litewskiej nazwy soli – druska. miejscowe źródła są bowiem mocno zasolone i dawniej warzono z nich sól. Druskienickie wody mineralne pije się lub używa do kąpieli. Podobnie jak wydobywana w okolicy borowina służą one do leczenia chorób skóry i układu oddechowego (astma), chorób serca i układu krążenia, zaburzenia przemiany materii (otyłość i cukrzyca) oraz układu trawiennego a także choroby kobiece. Wszelkie zabiegi – kąpiele mineralne i borowinowe, masaże, inhalacje i koktajle tlenowe wykonuje się w sanatoriach Lietuva (Litwa), Egle (Jodła) i Nemunas (Niemen)

Każdego roku odbywa się tu Republikański Festiwal Muzyki Organowej oraz festiwal poezji „Druskiennicka Jesień”. W końcu sierpnia najwytrwalsi tancerze spotykają się na tradycyjnym maratonie tanecznym.                                                                                                                                                                                                                                                                 

Chętni mogą wypożyczyć rower i pojeździć po niezbyt trudnych, malowniczych trasach rowerowych m.in. do pobliskiej Rotnicy gdzie na przykościelnym cmentarzu pochowany jest przyjaciel Adama Mickiewicza Jan Czeczott, Muzeum lasu „Girios aidas” lub do odległego o 9 km Parku Grutas gdzie można obejrzeć ponad 50 pomników komunistycznych z czasów radzieckich. (gm)

Zdjęcia materiały prasowe