Wangari Maathai, kenijska działaczka na rzecz ochrony środowiska i praw kobiet, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla i założycielka Green Belt Movement, ocaliła większość lasów w Kenii oraz przez całe swoje życie zachęcała własnym przykładem do sadzenia drzew jako sposobu walki z ubóstwem, brakiem wody oraz z pustynnieniem i deforestacją.

Trzy lata po śmierci Maathai wyznawane przez nią idee oraz wartości są nadal żywe i kontynuowane przez lokalne małe społeczności w Kenii. W ubiegłym tygodniu Ambasador RP w Kenii Marek Ziółkowski wraz z pracownikami Ambasady RP w Nairobi odwiedził rolników zamieszkujących dystrykt Embu, u podnóża Góry Kenia, którzy są beneficjentami projektów programu Polska Pomoc od 2011 roku. Obecny projekt finansowany ze środków polskiego MSZ, a realizowany we współpracy z organizacją Trees for the Future and Agroforestry, ma na celu propagowanie ochrony środowiska poprzez sadzenie drzew oraz zakup i dystrybucję energooszczędnych przenośnych kuchenek do gotowania. Ambasada zakupiła 350 takich ekologicznych kuchenek, dzięki którym zużycie opału drzewnego spadło z 15 kg do 1,5-2 kg dziennie, a dodatkowo poprawił się stan zdrowia dzieci i kobiet ze względu na redukcję dymu.

Ponadto w ramach projektu zakupiono narzędzia ogrodowe oraz  30 000 sadzonek, które po wyhodowaniu zostaną rozdane rolnikom na ich własny użytek (10 000 sztuk, które docelowo będą służyć jako opał oraz pasza dla zwierząt czy materiał budowlany), a pozostała część, 20 000 sztuk, zostanie zasadzona na wzgórzach Góry Kenia.

Łącznie od 2011 roku Ambasada sfinansowała zakup i dystrybucję 130 000 sadzonek różnego gatunku drzew.