Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza najmłodszych i rodziny na muzealne święto dzieci, czyli Dziecięcą SwOBOTĘ. 14 września spotkamy się na wystawach, muzealnych korytarzach i dziedzińcach. Zaprosimy też do Kina MUZ i otworzymy nową, rodzinną przestrzeń edukacyjną. W programie warsztaty plastyczne, animacje i seanse filmowe dla dzieci. Nie zabraknie kolorowych pinów, naklejek i tatuaży!
Nowa przestrzeń edukacyjna
Podczas Dziecięcej SwOBOTY będziemy świętować otwarcie nowej przestrzeni edukacyjnej. To wyjątkowe miejsce w Muzeum, gdzie dzieci i ich opiekunowie mogą odpocząć podczas zwiedzania i pobawić się. Pomogą w tym kolorowe zabawki, książki, artykuły kreatywne i wygodne pufy. Pastelową kolorystykę ścian dobrano we współpracy z firmą AkzoNobel tak, żeby była przyjazna dla osób neuroróżnorodnych. Podczas Dziecięcej SwOBOTY w przestrzeni odbędą się warsztaty plastyczne. Ich główną bohaterką będzie majestatyczna ważka z obrazu Józefa Mehoffera. Przestrzeń rodzinna na parterze Muzeum zostanie z nami na dłużej, do końca 2025 roku.
Sztalugi i piny w holu głównym
W holu głównym Muzeum każde dziecko będzie mogło poczuć się jak malarz, usiąść przy sztalugach i namalować swój wymarzony obraz. W związku z nadchodzącą wystawą Józef Chełmoński zaproponujemy inspirację obrazami tego artysty. Różowo-zielone kuropatwy? Czemu nie! Ograniczeniem będzie tylko fantazja młodych twórców. Muzealne zwierzaki zagoszczą także na pinach, które będzie można samemu zaprojektować i wykonać. Wizyta w MNW będzie też dobrą okazją do rozmowy z pracownikami Działu Edukacji o projektach dla najmłodszych.
O przyjaźni w Kinie MUZ
MNW we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Młode Horyzonty przygotowało pokaz czterech filmów krótkometrażowych dla dzieci. Jaki jest idealny przepis na przyjaźń według naszych filmowych bohaterów? To przyrządzenie pysznej zupy, wspólna wycieczka, taniec i koncert. Czy odpowiednio doprawiona zupa jest w stanie zawrócić w głowie przybyszom z kosmosu? Czy panda może zatańczyć wspólny układ taneczny z króliczymi baletnicami? Czy zagubiona chihuahua odnajdzie pomoc na Arktyce? Jak zaprzyjaźnić się z upartą skałą? Odpowiedzi znajdziecie w filmach Panda (reż.
1
Informacja prasowa
Warszawa, 13/09/2024
Julia Ocker), Mishou (reż. Milen Vitanov), Zupa Franzy (reż. Ana Chubinidze) oraz Luce i skała (reż. Britt Raes).
Tajemnice wystaw stałych
Wystawy stałe Muzeum to skarbnica opowieści i tajemnic. W Galerii Sztuki Starożytnej będzie można poznać wskazówki bezpiecznej podróży po krainie Ozyrysa, boga umarłych. Galeria Faras to historia jednego z największych odkryć polskich archeologów. W Galerii Sztuki Średniowiecznej swoją historię opowie święta Jadwiga, a w Galerii Sztuki Dawnej – rycerze z obrazu Bitwa pod Orszą. Tajemniczy ogród z obrazu Józefa Mehoffera w Galerii Sztuki XIX Wieku uchyli nam zielone bramy świata fantazji, a zabawki z Galerii Wzornictwa Polskiego przypomną, że, niezależnie od czasów, bawimy się podobnie. Częścią spotkań na wystawach będą zajęcia plastyczne.
Malowanie kredą i pokaz filmowy
Podczas Dziecięcej SwOBOTY główny dziedziniec Muzeum będzie się domagał kolorów! Zachęcimy dzieci do złapania za kredę, wymalowania chodników, grania w klasy i odrysowywania własnego cienia. Drugi, zielony dziedziniec Muzeum stanie się z kolei kinem plenerowym, gdzie we współpracy z Festiwalem Młode Horyzonty pokażemy film Marona – psia opowieść (reż. Anca Damian). To niezwykła podróż przez życie widziana oczami psa. Marona jest pięknym kundelkiem, który nie ma szczęścia do właścicieli. Jak wygląda świat z psiej perspektywy?
Zasady wstępu na poszczególne wydarzenia i szczegółowy program Dziecięcej SwOBOTY są dostępne na stronie internetowej Muzeum.