Miasto łączące historię z nowoczesnością, znane z dwóch znanych klubów piłkarskich – Manchester United i Manchester City – to miejsce, które oferuje coś dla każdego. Niezależnie od tego, czy interesujesz się architektura, muzeami, bibliotekami, czy nowoczesną muzyką, kulinariami, modą i nocnym życiem – Manchester szybko skradnie twoje serce. 

Pracowite pszczoły rewolucji przemysłowej

Wędrując po uliczkach Manchesteru w wielu miejscach natknąć się można na symbol tego miasta – wizerunek pszczoły. Jej postać znajduje się – między innymi – na fasadzie budynków, takich jak: Manchester Town Hall, Manchester Art Gallery, centrum konferencyjne Manchester Central, a także na zegarze Kimpton Clocktower i na chodnikach. 

Pszczoła jest symbolem Manchesteru od czasu rewolucji przemysłowej w XVIII wieku i symbolizuje pracowitość jego mieszkańców. W Manchesterze w ostatnich latach władze miasta postawiły figury 100 pszczół w ramach projektu Bee in the City. To około półtorametrowe rzeźby współtworzone przez lokalnych artystów. 

Cottonopolis – stolica przemysłu

Manchester nie bez powodu nazywany jest „wielką przemysłową stolicą” – w końcu odegrał kluczową rolę w rewolucji przemysłowej, co uczyniło go jednym z najważniejszych centrów przemysłowych XIX wieku. 

Historia Manchesteru sięga czasów rzymskich, kiedy był znany jako Mamucium. W średniowieczu miasto rozwijało się powoli, ale rewolucja przemysłowa przyniosła miastu prawdziwy rozkwit. Dzięki odkryciu nowych technologii, takich jak maszyny przędzalnicze i parowe, Manchester stał się globalnym centrum przemysłu tekstylnego – przez niektórych bywał określany mianem Cottonopolis – a jego porty i fabryki przyciągały pracowników z całej Wielkiej Brytanii i z zagranicy. 

Dziedzictwo przemysłowe w nowoczesnym wydaniu

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków miasta jest Manchester Town Hall – neogotycki budynek z 1877 roku zaprojektowany przez Alfreda Waterhouse’a.
To idealne odzwierciedlenie stylu wiktoriańskiego dominującego przy projektowaniu fabryk i magazynów. W czasie modernizmu, wykorzystując popularne w tym okresie materiały – szkło i stal, powstała przepiękna biblioteka – Manchester Central Library. Wybudowana w latach 30. XX wieku, do teraz przyciąga mnogością organizowanych wydarzeń, koncertów i możliwością skorzystania z czytelni, w której mieści się nawet 300 osób.

Ceglane elewacje i bogate detale architektoniczne, a także duże, przeszklone przestrzenie możemy podziwiać na terenie całego Manchesteru – miasto to bowiem stale dynamicznie się rozwija, zachowując przemysłową architekturę i dopasowując budynki do współczesnych potrzeb.

Współcześni entuzjaści architektury na pewno docenią fakt, że wiele z historycznych budynków – zwłaszcza te, które wskazują na przemysłową przeszłość Manchesteru, czyli fabryki, magazyny i hale, zostały zaadaptowane do nowych funkcji, często z zachowaniem oryginalnych elementów architektonicznych.
Obszar NOMA (North of Manchester Arena) to całkowicie zrewitalizowana dzielnica będąca kiedyś przestrzenią przemysłową. Dawne przemysłowe obiekty zostały przekształcone w biura, mieszkania, przestrzenie handlowe. Corn Exchange – giełda kukurydzy z 1867 to imponujący budynek, który został przekształcony w centrum restauracyjne i usługowe. To w Corn Exchange w 1978 roku zespól Joy Division zagrał swój pierwszy koncert!

  Corn Exchange – Rich J Jones

Miasto słynie także z wpływowych instytucji edukacyjnych, takich jak Uniwersytet Manchesteru, który odegrał kluczową rolę w badaniach naukowych i innowacjach. W 2004 roku profesorowie Andre Geim i Konstantin Novoselov z Uniwersytetu Manchesteru odkryli grafen, materiał o niezwykłych właściwościach elektrycznych i mechanicznych. To odkrycie, zdobywszy Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2010 roku, zrewolucjonizowało dziedzinę nauki o materiałach. Będąc w Manchesterze – warto zobaczyć także i tę perełkę architektoniczną. Na terenie Uniwersytetu znajduje się także otwarte w 1880 roku Manchester Museum, które jest jednym z najstarszych muzeów w Anglii. Posiada bogate zbiory związane z archeologią, historią naturalną i antropologią – znaleźć tu można między innymi… egipskie mumie. 

Miasto futbolu, muzyki i… dobrego alkoholu

Podczas krótkiego city break’a warto zaplanować wizytę w miejscach, które pozwolą poczuć klimat Manchesteru – w każdym jego aspekcie!

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na Freight Island – miejsce idealne dla miłośników jedzenia i kultury, zlokalizowane w sercu Depot Mayfield – w industrialnej, bezpretensjonalnej przestrzeni. To ogromne centrum gastronomiczne i rozrywkowe oferujące różnorodne opcje kulinarne, od burgerów po sushi, a także szeroki wachlarz kraftowych, lokalnych piw i win. 

Jeśli Manchester to futbol! Miłośnicy sportu powinni zdecydowanie odwiedzić Etihad Stadium, czyli dom drużyny Manchester City. Zorganizowana wycieczka po stadionie jest niemałą atrakcją – podczas niej można usiąść na ławce, którą zazwyczaj zajmuje Phil Foden, dowiedzieć się, jakie posiłki jedzą piłkarze przed meczem, jak wygląda ich siłownia i rutyna przygotowywania przed wyjściem na boisko, a nawet – poczuć się jak zawodnik – idąc na boisko słynnym szklanym tunelem. 

Mimo że gin narodził się najprawdopodobniej we Włoszech lub dzisiejszej Holandii, to od dawna kojarzony jest przede wszystkim z Wyspami Brytyjskimi. Trunek ten, powstały w wyniku destylacji jagód jałowca, ma obecnie bardzo wiele odmian. O tym, jak produkować, z czym łączyć gin najlepiej dowiedzieć się podczas wizyty połączonej z warsztatami i degustacją – w Spirit of Manchester Distillery. Wytwarzany tu gin – o jakże dumnie brzmiącej nazwie Manchester Gin – jest doceniany i nagradzany na całym świecie. Podczas degustacji spróbować można flagowych produktów marki – ginów o nazwach: Signature, Raspberry Infused, Wild Spirit, Overboard, Hacienda.
To nie wszystko! W trakcie przygotowywania koktajlu można dowiedzieć się, jaki tonic najlepiej łączyć z poszczególnymi rodzajami jałowcowego alkoholu. Miks pomarańczowego toniku i ziołowego Wild Spirit może mocno zaskoczyć! 

Come for a pint, mate!

Nie od dziś wiadomo, że Brytyjczycy… bardzo lubią piwo. Piwo stało się popularne w Anglii ze względu na długą tradycję warzenia i konsumpcji sięgającą średniowiecza. Warunki klimatyczne sprzyjały uprawie jęczmienia, co uczyniło piwo łatwo dostępnym i tanim napojem. Ponadto, w czasach, gdy czysta woda pitna była trudna do zdobycia, piwo o niskiej zawartości alkoholu było bezpieczniejszą alternatywą do picia. Niższy niż w innych krajach europejskich – takich jak Niemcy, Austria czy Belgia – procent zawartości alkoholu w piwie utrzymał się do dziś. Piwa typu ale, bitter i mild, które są popularne w Anglii, zwykle mają zawartość alkoholu na poziomie od 3% do 4,5%.

Znane manchesterskie piwa, takie jak Joseph Holt czy Cloudwater, zdobywają uznanie zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. W połączeniu z dynamiczną sceną browarniczą, miasto przyciąga miłośników piwa poszukujących unikalnych lokalnych smaków oraz atmosfery tradycyjnych angielskich pubów. Zwiedzając Manchester warto zajść do jednego z pubów – na pint albo half pint – często, przy okazji raczenia się piwem można posłuchać muzyki na żywo, obejrzeć transmisję meczu lub wziąć udział w quizach pubowych. Jednym z najpopularniejszych i najciekawszych pubów jest Albert’s Schloss – to ciekawa hybryda niemieckiej kultury i brytyjskiej tradycji pubowej. Można tu spróbować nie tylko lokalnych piw, ale także browarów z Niemiec, Austrii, Czech. W tym szaleństwie jest metoda – bar nigdy nie świeci pustkami!


Posmakuj Manchesteru!

Typowa kuchnia Manchesteru odzwierciedla jego industrialne dziedzictwo oraz wpływy kulturowe wynikające z wieloletniej imigracji. Tradycyjnym daniem związanym z miastem jest eccles cake, małe ciasto francuskie wypełnione słodkimi porzeczkami, nazwane na cześć dzielnicy Eccles. Innym lokalnym przysmakiem jest rag pudding, czyli wołowina i cebula zawinięte w ciasto i gotowane na parze.

Manchester słynie także z lancashire hotpot, gulaszu z jagnięciny lub baraniny, z ziemniakami i warzywami, pieczonego powoli w naczyniu. Współczesna kuchnia miasta jest jednak niezwykle zróżnicowana, dzięki wpływom imigrantów z Indii, Pakistanu, Chin i krajów karaibskich, co sprawia, że można tu spróbować takich dań jak curry, samosy, czy potrawy z karaibskimi przyprawami.

Manchester jest również znany z dynamicznej sceny street food oraz nowoczesnych lokali serwujących innowacyjne dania, od burgerów po kuchnię wegańską. Fanom streetfoodu i niezobowiązującego wystroju z pewnością spodoba się studencka dzielnica Kampus, która w ostatnich latach przeszła rewitalizację. Obecnie, w odnowionych budynkach przemysłowych, znajdują się tu liczne kawiarnie, restauracje, bary oraz przestrzenie co-workingowe codziennie przyciągające studentów – i nie tylko.

 

Hotele Ibis – idealna baza do odkrywania miasta!

 

Hotele ibis w Manchesterze są idealne dla szerokiej gamy podróżnych, od turystów poszukujących budżetowych, wygodnych miejsc na krótki pobyt, po osoby podróżujące w celach biznesowych. Dzięki doskonałej lokalizacji, nowoczesnym udogodnieniom i przystępnym cenom, są popularne wśród młodych ludzi, par, rodzin oraz osób podróżujących samotnie.

Ibis Styles Manchester Portland Hotel – zlokalizowany w centrum miasta hotel ten jest świetną opcją dla tych, którzy chcą zanurzyć się w tętniącej życiem atmosferze Manchesteru i być blisko centrum wydarzeń. Pokoje w tym hotelu są dostępne od £65 za noc. Hotel wyróżnia się unikalnym designem inspirowanym… deszczem. Pod sufitem lobby podwieszone zostały rozłożone parasolki, stoliki w niektórych pokojach mają kształt uroczej chmurki, a klamką drzwi wejściowych do hotelu jest – ogromny, srebrny kalosz!


Ibis Manchester Centre 96 Portland Street to jeden z najbardziej komfortowych hoteli budżetowych w samym sercu Manchesteru. Położony w świetnej lokalizacji, w bliskim sąsiedztwie kluczowych atrakcji miasta, takich jak Manchester Art Gallery, China Town i liczne bary oraz restauracje, oferuje gościom doskonały punkt wypadowy do zwiedzania. 

Ibis budget Manchester Airport – to idealna opcja dla tych, którzy planują podróż do Manchesteru i szukają wygodnego oraz przystępnego noclegu blisko lotniska. Otwarty w 2022 roku Ibis budget Manchester wyróżnia się nowoczesnym podejściem do budżetowego zakwaterowania, oferując wszystko, co jest potrzebne do komfortowego, wygodnego i ekonomicznego pobytu. To pierwszy i jedyny budżetowy hotel w Wielkiej Brytanii, który znajduje się w odległości spaceru od głównych terminali lotniska Manchester oraz stacji kolejowej. 


Hotel oferuje nowoczesne pokoje zaprojektowane z myślą o funkcjonalności i komforcie, wyposażone w wygodne łóżka typu Sweet Bed, szybkie Wi-Fi oraz telewizory z płaskim ekranem. Goście mogą korzystać z całodobowej recepcji i opcji śniadania kontynentalnego, w tym „na wynos”, co ułatwia podróżnym organizację wyjazdu. Dzięki praktycznemu podejściu i dogodnej lokalizacji, ibis Budget Manchester Airport to świetna opcja na bezstresowy nocleg przed lub po locie. 

Rezerwacji w hotelach Ibis można dokonać na stronie Accor.