easyJet podpisuje nową, 10 letnią umowę lotniskiem w Luton, która pozwoli na dwukrotne powiększenie bazy przewoźnika.

easyJet, największa brytyjska linia lotnicza, podpisała nową, 10 letnią umowę z lotniskiem w Luton, która pozwoli na dwukrotne powiększenie bazy i obsługę 9 milionów pasażerów, w miejsce dotychczasowych 4 milionów. Ekspansja pociągnie za sobą stworzenie 2 500 nowych miejsc pracy w tym szóstym największym porcie lotniczym w Wielkiej Brytanii.

Lotnisko Londyn Luton to druga co do wielkości baza easyJet, gdzie w ramach umowy linia planuje dodanie nowych, biznesowych tras oraz zwiększenie częstotliwości połączeń z 39, które obsługuje obecnie. Łącznie, zdolność przewozowa easyJet z tej bazy zwiększy się o 20%.  

„To bardzo istotna, długoterminowa umowa, która pozwoli nam powiększyć ofertę połączeń biznesowych i wypoczynkowych oraz podwoić wielkość bazy w Luton – pierwszej i macierzystej bazy easyJet. Czekamy na bliższą współpracę z lotniskiem i nowymi właścicielami koncesji – przedsiębiorstwem inwestycyjnym Ardian i spółką AENA Group. Ich wsparcie finansowe oraz zobowiązanie do długoterminowej pomocy w rozwoju lotniska były kluczowymi czynnikami, które wpłynęły na naszą decyzję w sprawie umowy. Wierzymy, że obie firmy pomogą nam zrealizować nasze plany” – powiedziała Carolyn McCall, Prezes easyJet. – „Tempo ekspansji easyJet na lotnisku w Luton jest po części uzależniona od planów przebudowy lotniska, które obecnie czekają na zatwierdzenie rządu. Planowane usprawnienia odblokują potencjał tego portu lotniczego oraz zwiększą satysfakcję pasażerów podróżujących do i z Luton. Zmiany będą motorem wzrostu gospodarczego całego regionu i przyczynią się do powstania nowych miejsc pracy”.

„Lotnisko w Luton może mieć rzeczywisty i bezpośredni wkład w potrzebę większej przepustowości portów lotniczych na południowym wschodzie Anglii. Obecnie Luton obsługuje prawie 10 milionów pasażerów rocznie, a jeśli dostanie zielone światło na przebudowę, liczba pasażerów może urosnąć w najbliższych latach do 18 milionów. Taki wzrost zakładany jest w przypadku poprawy infrastruktury lotniska i wykorzystania istniejącego już pasa. Prognozy pokazują, że możemy lepiej wykorzystać i usprawnić istniejącą infrastrukturę lotniskową i tym samym przyczynić się do większej przepustowości portów lotniczych na południowym wschodzie Anglii bez konieczności budowania nowych pasów startowych” – dodała McCall.

„easyJet jest naszym największym partnerem, a z ich usług korzysta 45% pasażerów całego portu lotniczego. Umowę traktujemy jako swoiste wotum zaufania linii dla lotniska Londyn Luton i jego przyszłości” – skomentował Glyn Jones, Dyrektor Zarządzający lotniska Londyn Luton. – „Stworzenie miejsc pracy, nowe połączenia oraz większa częstotliwość lotów to wspaniałe informacje dla całego regionu. Lotnisko Londyn Luton jest ważnym ośrodkiem dla tysięcy mieszkańców trzech pobliskich powiatów i dla samych Londyńczyków. Cieszymy się, że dzięki umowie zawartej z easyJet będziemy mogli oferować naszym pasażerom więcej możliwości lotów, a lokalnym przedsiębiorcom dostęp do nowych rynków”.

easyJet jest największą linią lotniczą działającą na lotnisku w Luton. Tamtejsza baza przewoźnika liczy 15 samolotów Airbus, obsługuje 39 połączeń lotniczych i zatrudnia 1 600 pracowników.

Współpraca easyJet z lotniskiem w Luton rozpoczęła się w 1995 roku, kiedy to na lotnisku bazował jeden samolot przewoźnika. Dzisiaj lotnisko Londyn Luton jest macierzystym portem easyJet, a w jego hangarach mieści się główna siedziba firmy.

Lotnisko Londyn Luton jest jednym z największych portów lotniczych Wielkiej Brytanii. W 2013 roku przyjęło 9,7 miliona pasażerów, którzy mogli skorzystać z ponad 100 połączeń oferowanych przez różnych przewoźników. Port zatrudnia obecnie ponad 600 pracowników, a kolejnych 8 000 osób jest zatrudnione pośrednio przez firmy współpracujące. W ten sposób, Londyn Luton jest głównym motorem rozwoju gospodarczego regionu.