Z okazji swoich 20. urodzin, easyJet, wiodąca europejska linia lotnicza, zaprezentowała pierwsze na świecie uniformy wyposażone w zaawansowane technologicznie urządzenia, które pomogą załodze i zespołom inżynierów w komunikacji oraz zapewnieniu większego bezpieczeństwa podczas lotów.


Inteligentne uniformy to nowość, nad którą pracują specjaliści easyJet. Przewoźnik posiada bardzo bogatą historię innowacji sięgającą niemal daty powstania firmy. easyJet był pierwszą linią lotniczą, która wprowadziła możliwość rezerwacji biletów online już w 1998 roku, a najnowszym, szeroko komentowanym rozwiązaniem są inspekcje techniczne samolotów dokonywane przy pomocy dronów.

Nowe, zaawansowane technologicznie uniformy załogi samolotów easyJet będą zawierały:

  • Diody LED umiejscowione na ramionach i obszyciach odzieży, które zapewnią dodatkowe oświetlenie w nagłych wypadkach;
  • Diody LED zainstalowane w klapach marynarek oficerów, które będą wyświetlały najważniejsze informacje, takie jak numery lotów i destynacje;
  • Wbudowane mikrofony, które usprawnią komunikację pomiędzy członkami załogi, pilotem i pasażerami;
  • Diody LED wszyte w mankiety kurtek naziemnego personelu, które usprawnią ruch samolotów na ziemi.  
  • Wbudowane kamery video umożliwiające zdalną diagnostykę dzięki przekazywaniu obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym do zespołu inżynierów;
  • Bluzy z kapturami podświetlanymi diodami LED, które pomogą w oświetleniu miejsca pracy podczas przeglądów, zwiększając komfort specjalistów, którzy nie będą musieli korzystać z tradycyjnych latarek;
  • Odblaskowe elementy odzieży dla lepszej widoczności na terenie lotniska;
  • Czujniki jakości powietrza i barometry, które pomogą monitorować środowisko pracy i stworzyć mapę jakości powietrza, do której będą mieli dostęp klienci linii.


Natomiast w wyposażeniu zespołu inżynierów easyJet znajdą się:

Innowacje wymienione powyżej zostały opracowane przy współpracy z wiodącą firmą działającą w branży odzieży inteligentnej – CuteCircuit, odpowiedzialną m.in. za wiele przełomowych projektów z zakresu inteligentnych tekstyliów i mikro-elektroniki. Firma w swoim portfolio może pochwaliś się współpraca z takimi gwiazdami jak U2, Katy Perry and Nicole Scherzinger. CuteCircuit w ścisłej współpracy z personelem pokładowym i inżynierami easyJet analizował ich motorykę, tak by nowe umundurowanie spełniało wszystkie wymagania.

 

„Podstawową misją naszej załogi jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom. Niezmiernie cieszymy się, że mamy swój udział w powstawaniu pionierskiej technologii i mundurów, które pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa lotów oraz podniesienie poziomu obsługi klienta” – skomentowała Tina Milton, szefowa personelu pokładowego easyJet.

 

„Dzięki wyposażeniu uniformów w technologię LED, strumieniową transmisję wideo oraz w komunikatory, umożliwimy bardzo praktyczne zastosowanie tych rozwiązań w codziennej pracy inżynierów na rampie, przy jednoczesnym podniesieniu poziomu bezpieczeństwa” – skomentował Ian Davies, dyrektor techniczny easyJet.

 

„Jesteśmy podekscytowani współpracą z easyJet zakładającą tworzenie wizji lotnictwa przyszłości. Przygotowane przez nas uniformy dla personelu pokładowego i inżynierów linii wykorzystują najnowsze dostępne technologie, niestosowane do tej pory w lotnictwie. Projekty te łączą w sobie współczesną estetykę z nowymi funkcjonalnościami, które zwiększą bezpieczeństwo i ułatwią komunikację z pasażerami. Przygotowaliśmy je w oparciu o realne potrzeby załogi i nie możemy doczekać się pierwszych testów zarówno w powietrzu, jak i na ziemi” – dodała Francesca Rosella, dyrektor kreatywny i współzałożyciel firmy CuteCircuit.

 

System ten ma zostać wprowadzony w życie już w 2016 roku.

Uniform

Funkcje

Komunikacja

Inne

Załoga samolotów easyJet

Diody LED umiejscowione na ramionach i obszyciach odzieży

Diody LED w klapach marynarek

Odblaskowy materiał

Wbudowane mikrofony

 

Inżynierowie easyJet

Diody LED wszyte w kaptury

Odblaskowy materiał

Strumieniowanie wideo

Barometr i czujniki jakości powietrza