Przemyśl zwyciężył w konkursie Komisji Europejskiej na „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne – EDEN 2013″.

W poniedziałek 11 listopada br. w Brukseli statuetkę odebrali Grzegorz Hayder Zastępca Prezydenta Miasta oraz Jan Jarosz Dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta, Rady Miejskiej i Współpracy z Zarządami Osiedli. Komisja Europejska, która jest organizatorem Konkursu: „Najlepsza Europejska Destynacja Turystyczna – EDEN 2013” wybrała 19 najlepszych atrakcji turystycznych w Europie do których dostęp został pozbawiony wszelkich barier architektonicznych przez co są one w pełni dostępne dla osób z różnym stopniem niepełnosprawności i osób starszych.

Podczas specjalnego wystąpienia Pan Xavier Lechien, prezes sieci EDEN podkreślił, iż właściwe spojrzenie polityków i samorządowców na kwestie turystyki są istotnym elementem warunkującym stabilność tej dziedziny w wielu miejscach w Europie. Dodał, iż ważne przy tym jest to, aby dostrzegać potrzeby wszystkich obywateli. Ponadto zgodnie podkreślano, iż w całej Europie niewykorzystany jest potencjał turystyki dla seniorów.

Celem projektu „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne – EDEN 2013″ jest przede wszystkim promocja zrównoważonego modelu rozwoju turystycznego w całej Unii Europejskiej. Projekt opiera się na organizowanych każdego roku krajowych konkursach, w których wyłaniane są modelowe ośrodki turystyczne w każdym kraju uczestniczącym. Poprzez wybór takich ośrodków projekt EDEN skutecznie realizuje cel, jakim jest zwracanie uwagi na wartości, różnorodność i wspólne cechy europejskich atrakcji turystycznych. Zwiększa on widoczność wschodzących europejskich ośrodków, stanowi platformę do wymiany dobrych praktyk w całej Europie oraz promuje tworzenie sieci między zwycięzcami konkursów.

Temu europejskiemu projektowi każdego roku przyświeca inny temat, który wybierany jest przez Komisję wraz z właściwymi krajowymi organami odpowiedzialnymi za turystykę. Temat ten funkcjonuje jako swoisty motyw przewodni: do tej pory główne tematy projektu EDEN uwzględniały turystykę wiejską, dziedzictwo niematerialne oraz obszary chronione.

Rozwój projektu jest wspierany przez Komisję Europejską, która uruchomiła go w 2006 r. i nadal pełni w jego ramach istotną rolę koordynacyjną. Zadania projektu obejmują zachęcanie do dialogu między zainteresowanymi stronami, współfinansowanie procedur wyboru, organizowanie ceremonii wręczania nagród (w dwóch pierwszych latach podczas Europejskiego Forum Turystyki) oraz koordynowanie kompleksowej kampanii informacyjnej.

Podczas gali wręczenia nagród statuetki odebrali przedstawiciele 19 samorządów z całej Europy.