W rankingu Worldwide Educating for the Future Index Finlandia zajęła czołowe miejsca we wszystkich kategoriach

 

Ranking opracowany przez Economist Intelligence Unit na zlecenie Yidan Prize Foundation, służy ocenie tego, jak systemy edukacyjne różnych krajów przygotowują młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat do zmieniającego się szybko rynku pracy. Niektóre kraje radzą sobie z tym bardzo dobrze, podczas gdy inne wciąż mają w tym względzie wiele do zrobienia.

 

– Świata nie interesuje już to, co student wie, lecz to, co potrafi ze swoją wiedzą zrobić – mówi Tony Wagner z Uniwersytetu Harvarda.

 

Badając systemy edukacyjne w 35 krajach, autorzy rankingu oceniają je w trzech kontekstach: politycznym, kształceniowym i społeczno-ekonomicznym.

 

Finlandia zajęła w ogólnym rankingu wysokie trzecie miejsce. Wyprzedziły ją jedynie Kanada i Nowa Zelandia. Ale pod względem otoczenia społeczno-ekonomicznego Finlandia znalazła się na miejscu pierwszym, co w połaczeniu z czwartym miesjcem w kategorii otoczenia politycznego i siódmym w kategorii środowiska kształceniowego dobrze świadczy o tym, jak kraj ten przygotowuje swoją młodzież do wyzwań przyszłości.

 

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się również Szwajcaria, Singapur, Wielka Brytania, Japonia, Australia i Holandia.

Pięć najniżej sklasyfikowanych krajów to Chiny, Nigeria, Egipt, Indonezja i Iran.