Martin Sirk, Dyrektor Zarządzający ICCA (International Convention & Congress Association) przez trzy dni wizytował Gdańsk w związku ze staraniami Miasta o organizację kongresu ICCA w 2017 roku.

Decyzja o tym, które miasta mają szansę starać się organizację kongresu ICCA w 2017 zapadła podczas ubiegłorocznego kongresu ICCA w Szanghaju (Chiny). O pozyskanie wydarzenia obok Gdańska starają się również Praga (Czechy) po raz drugi i St. Petersburg (Rosja). Wizyta, przeprowadzona przez Gdańsk Convention Bureau  GOT, która odbyła się w dniach 12-14 marca była kolejnym etapem w procesie pozyskiwania kongresu.

Wizyta w AmberExpo

Podczas trzydniowej wizyty Martin Sirk odwiedził m.in. Centrum Wystawienniczo – Kongresowe AmberExpo, w którym miałaby się odbyć część edukacyjna kongresu. Przedstawiciele MTG SA, z którymi spotkał się Martin Sirk potwierdzili pełne wsparcie i gotowość na przyjęcie delegatów na kongres ICCA. Oprowadzili również gościa po całym obiekcie: salach konferencyjnych, halach, salonach VIP pokazując potencjał AmberExpo.

W AmberExpo odbyła się również konferencja prasowa, na którą zaproszeni zostali lokalni i ogólnopolscy dziennikarze związani z przemysłem spotkań, ale nie tylko. Spotkanie było dla nich okazją, aby dowiedzieć się więcej o procesie pozyskiwania kongresu i samej ICCA. Martin Sirk odpowiadał na pytania gości dotyczące m.in. poprzednich kongresów stowarzyszenia i szans samego Gdańska na pozyskania jednego  z najważniejszych wydarzeń dla międzynarodowej branży przemysłu spotkań.

Podczas konferencji Gdańsk Convention Bureau GOT przedstawiło dotychczasowe działania Gdańska w związku ze staraniami o pozyskanie kongresu i kolejne etapy, które stoją przed Miastem: przesłanie do ICCA poprawionej oferty (do 1 maja) oraz jej prezentacja przed Zarządem ICCA (18 maja, Frankfurt). Ostateczna decyzja o tym, które miasto otrzyma prawo do organizacji wydarzenia zapadnie  tuż przed targami IMEX.

Ważną częścią wizyty Martina Sirka było spotkanie z Zastępcą Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki gospodarczej – p.Andrzejem Bojanowskim, dotyczące wpływu kongresu ICCA na promocję Miasta. Prezydent zapewnił przedstawiciela ICCA o wsparciu Gdańska przy organizacji eventu. Dodał także, że sam proces starań o to wydarzenie jest ważnym doświadczeniem dla lokalnej branży. Prezydent podkreślił także, że dzięki nowym inwestycjom (m.in. rozbudowa Portu Lotniczego) Gdańsk jest gotowy na przyjęcie tak dużych i prestiżowych kongresów.

Spotkanie z obiektami

Czterodniowy kongres ICCA, to poza częścią edukacyjną również wieczory networkingowe. Gdańsk na ich organizację zaproponował miejsca szczególne na mapie Miasta: powstający Gdański Teatr Szekspirowski, prestiżową Polską Filharmonię Bałtycką, silnie związane z historią Miasta Centrum Stocznia Gdańska oraz nowoczesną PGE Arenę Gdańsk. Martin Sirk miał okazję odwiedzić wszystkie obiekty i porozmawiać z ich przedstawicielami, którzy od początku wspierają starania Gdańska o organizację kongresu.

Doroczny Kongres ICCA, w którym udział bierze od 700 do 1000 delegatów z ponad 80 krajów z całego świata to szansa na promocję Miasta wśród międzynarodowych organizatorów spotkań, agencji eventowych, stowarzyszeń i korporacji. W starania o jego pozyskanie, poza Gdańsk Convention Bureau GOT zaangażowane jest Miasto Gdańsk oraz lokalna i ogólnopolska branża związana z przemysłem spotkań: Centrum Wystawienniczo – Kongresowe AmberExpo, PGE Arena Gdańsk, Gdański Teatr Szekspirowski, Polska Filharmonia Bałtycka, Centrum Stocznia Gdańska, hotele rekomendowane na kongres, w tym pełniący na czas kongresu funkcję HQ Hotel – Mercure Stare Miasto, InvestGDA/GARG, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Poland Convention Bureau POT, DMC Poland, Mazurkas Travel Poland, Symposium Cracoviense, Targi w Krakowie, Kraków Convention Bureau, Bydgoszcz Convention Bureau oraz rekomendowani PCO z  Gdańska i Regionu (Aktiv tours, ATP activity, Ecco Business, Grupa Travel, Joyevent, Tarifa, Teja Tur), a także wspierający wizytę Hotel Gdańsk.

Gdańsk Convention Bureau GOT dziękuje wszystkim Partnerom, w tym Członkom GOT zaangażowanym w przygotowanie wizyty przedstawiciela ICCA.