Ferie zimowe to okres znacznie krótszy niż wakacje, ale mimo wszystko wiele osób postanawia wyjechać w tym czasie i nacieszyć się zimowym szaleństwem. Najczęściej wybieranym kierunkiem na ferie zimowe jest Zakopane, natomiast najwięcej za pobyt Polacy zapłacą w Szczyrku. Szczególną uwagę zwracają na bliską odległość od stoku narciarskiego. 

Portal Noclegowo.pl przeanalizował jakie kierunki na ferie zimowe wybierają Polacy oraz średnie ceny w tych miejscowościachna czas ferii zimowych. Analiza dotyczyła również tego, jaki rodzaj obiektów noclegowych wybierają Polacy, planując zimowy wypoczynekoraz udogodnień i tego, w ile osób podróżują.  “Najpopularniejszym kierunkiem na ferie zimowe w 2019 roku jest Zakopane. W dalszej kolejności znajdują się miejscowości – Karpacz, Szczyrk i Wisła. Z kolei w zestawieniu najwyższych cen za nocleg, liderem jest Szczyrk – zapłacimy tam 71 zł za osobę.” – mówi Mateusz Goliat, ekspert Noclegowo.pl.

Zakopane
Najwięcej osób poszukujących noclegu szuka go właśnie w Zakopanem. Liczba ta robi wrażenie, bo jest to 44% spośród wszystkich osób planujących ferie w Polsce. Sprzyja ku temu na pewno ogromna popularność Zakopanego czy duża ilość atrakcji, których nie ma w mniejszych miejscowościach. Średnio Polacy zapłacą tutaj za nocleg 49 zł za osobę. Pomimo największej ilości turystów, to nie tutaj ceny są największe. Nic dziwnego więc, że tyle osób wybiera właśnie to miasto na spędzenie ferii zimowych. W Zakopanem częściej wybierane pokoje niż całe apartamenty. Rzadko natomiast korzysta się  z takich udogodnień jak spa czy sauna. Polacy wolą tutaj wybrać prostotę, która związana jest również z niższą ceną.

Dalej góry
W Karpaczu noclegu na ferie szuka 10% turystów. Koszt noclegu na osobę to średnio 52 zł, czyli nieco drożej niż w Zakopanem. W Karpaczu Polacy szukają Willi. Najczęściej odwiedzane oferty oferują wysoki standard, a czasem także zabiegi spa.Trzeci pod względem popularności jest Szczyrk. W tym kierunku wybiera się 5% osób planujących ferie zimowe. Największym jednak zaskoczeniem są ceny. W Szczyrku średnio za osobę trzeba zapłacić 71 zł. Ze wszystkich górskich miejscowości, to właśnie tutaj odnotowane zostały najwyższe stawki za nocleg. W Szczyrku najwięcej znajdziemy apartamentów – co może mieć związek ze średnią ceną w tym mieście. Tuż za Szczyrkiem znajduje się Wisła. Średnia cena tutaj jest bardzo podobna jak w Karpaczu, czyli 53 zł. Tuż po Wiśle wybierana na ferie zimowe jest Szklarska Poręba – 4%. Cena tutaj jest jednak wyższa niż w Zakopanem, Karpaczu czy Wiśle. Jest to 67 zł za osobę. Niewielka ilość Polaków na swój zimowy wypoczynek wybiera morze – sumując wybory dotyczące miejscowości morskich, to jest to 10%.

Udogodnienia, w ile osób oraz preferowane obiekty
Polacy szukający noclegu na ferie zwracają szczególną uwagę na udogodnienia w danym obiekcie. Podczas ferii jest to bliska odległość od stoku, w przypadku Zakopanego od Krupówek oraz takie kwestie jak kominek, internet i parking. Niektóre obiekty posiadają ofertę specjalną na ten czas, w których często można znaleźć konkurencyjną cenę czy dodatkowe atrakcje: ognisko z pieczeniem kiełbasek lub kulig podczas pobytu. Ferie zimowe to czas, który kojarzy nam się z rodzinnymi wyjazdami. Jednak Polacy zdecydowanie częściej podróżują we dwoje. Ma na to zapewne wpływ obecność walentynek w czasie ferii, które sprzyjają wyjazdom zakochanym. Turyści planujący wyjazd na ferie zimowe, najczęściej decydują się na pobyt w apartamentach – 30%. Powodem może być dużo większa swoboda takiego rodzaju noclegu niż np. w przypadku hostelu czy hotelu. Na drugim miejscu są to kwatery i pokoje – 27%. Następnie wybierają pensjonaty – 16% spośród wszystkich osób planujących ferie. Na czwartym miejscu znajdują się wille – 11%. Dalej szukane są  takie obiekty jak domki letniskowe czy ośrodki wypoczynkowe. Pobyt w górach zimą ma swój niepowtarzalny klimat, który dają zimowe sporty, kuligi czy inne popularne rozrywki, dlatego jest to tak często wybierany kierunek przez Polaków.

Okazuje się, że najpopularniejsza miejscowość niekoniecznie znaczy najdroższa. Jeżeli nie mamy skonkretyzowanego celu naszej podróży, warto na początku porównać sobie ceny oraz znajdujące się w danej miejscowości atrakcje. Może to nam pomóc dokonać korzystniejszego wyboru.