ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W SANNIKACH NOMINOWANY DO NAGRODY „TOP INWESTYCJE KOMUNALNE 2014 R.”

Rewaloryzacja Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach – inwestycja realizowana przez podległą samorządowi województwa mazowieckiego instytucję, została nominowana do nagrody „Top Inwestycje Komunalne 2014 r.”*. Aby  zwyciężyć, projekt musi zebrać jak największą liczbę głosów. Na ich oddanie mamy czas do 30 kwietnia br.

 

Bardzo cieszymy się z tej nominacji. Zachęcam wszystkich do oddawania głosów na ten projekt. To nie tylko promocja północnego Mazowsza, ale i całego regionu. Udało nam się uratować piękny pałac. Myślę, że będzie to taka perełka Mazowsza, do której będą przyjeżdżać ludzie z całej Europy, by posłuchać muzyki Chopina – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Sanniki to niewątpliwie jedno z ważniejszych miejsc na mapie kulturalnej Mazowsza. Znane z ludowych tradycji regionalnych, nierozerwalnie związane z życiem i twórczością Fryderyka Chopina z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze turystów. Stąd nieprzypadkowa jest także działalność Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina. To właśnie w Sannikach w 1928 r. kompozytor przebywał i tworzył, a wieś mazowiecka była inspiracją dla jego twórczości.

Nominowany do konkursu projekt obejmował kapitalny remont oraz modernizację zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego wraz z otaczającym go parkiem. Zmodernizowano i wyposażono pałacowe sale, a w nowo zaaranżowanych pomieszczeniach stworzono odpowiednie warunki do prowadzenia działalności koncertowo-muzycznej, wystawienniczej i edukacyjnej.

Prace remontowo-rewitalizacyjne trwały ponad dwa lata. W tym czasie przeprowadzono szereg działań w samym pałacu, a także zrewitalizowano przylegający do niego park. Odbudowano m.in. oranżerię, wytyczono alejki parkowe, zamontowano specjalne oświetlenie oraz uregulowano linię brzegową znajdujących się na jego terenie stawów. Obiekt został otwarty dla zwiedzających w lipcu 2013 r. Na salony pałacowe powróciły cykliczne koncerty chopinowskie, a w zaadoptowanych na Dom Pracy Twórczej pomieszczeniach zaczęto organizować warsztaty prowadzone przez zapraszanych gości.

Obecnie obiekt znajduje się w ostatniej fazie inwestycji. Prowadzone prace dotyczą pomieszczeń administracyjno-biurowych. Całkowite zakończenie projektu planowane jest na czerwiec 2014 r.

Projekt realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Koszt inwestycji wyniósł ponad 20,7 mln zł, z czego ponad 16,5 mln zł stanowiła dotacja unijna, blisko 3,7 mln zł środki samorządu województwa mazowieckiego, a ponad 580 tys. zł wkład gminy Sanniki.

 

Serdecznie zachęcamy mieszkańców Mazowsza do udziału w głosowaniu i do oddawania głosu na projekt „Rewaloryzacja Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina”.

Głosować można poprzez stronę Portalu Samorządowego:

http://www.portalsamorzadowy.pl/serwis/top-inwestycje-komunalne-2014/nominacje/

 

*Konkurs Top Inwestycje Komunalne 2014 to inicjatywa Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz redakcji serwisu Portalu Samorządowego.  Jej celem jest  wskazanie wśród inwestycji komunalnych z całego kraju najlepszych praktyk i sukcesów osiągniętych dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom w zakresie gospodarki, regionu i mieszkańców. Więcej informacji na temat konkursu dostępnych jest na stronie:

http://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/oto-nominowani-w-konkursie-top-inwestycje-komunalne-2014-zapraszamy-do-glosowania,58221.html