W najbliższy weekend Zbigniew „Gutek” Gutkowski, jako ambasador programu ENERGA Sailing weźmie udział w dwóch wydarzeniach: LOTTO 49er Grand Prix Gdynia – niezwykle widowiskowych regatach dwuosobowych łódek typu skiff, jako komentator oraz imprezie z cyklu 7 Cudów Mazur w Mrągowie.

W weekend dojdzie także do wyjątkowego spotkania. Do Mariny Sopot zawita jacht Hugo Boss. Będzie to niespotykana okazja by zobaczyć aż dwie łódki klasy IMOCA 60 w Polsce.

Gdynia po raz czwarty będzie gospodarzem jednej z najciekawszych imprez sportowych na polskim wybrzeżu, będących jednocześnie okazją do sprawdzenia formy kadrowiczów startujących w klasie 49er, prowadzonych przez Pawła Kacprowskiego przed Mistrzostwami Świata w hiszpańskim Santander. Do Gdyni oprócz polskich załóg przybędą żeglarze z Holandii, Rosji, Ukrainy i Niemiec. Podczas LOTTO 49er Grand Prix Gdynia kibice mogą liczyć na dodatkowe atrakcje w miasteczku regatowym. Organizatorzy przygotowali dla sympatyków żeglarstwa warsztaty fitness prowadzone przez profesjonalnych instruktorów, a także turniej buble soccer.

W sobotę najlepszy polski żeglarz oceaniczny wypłynie na jachcie ENERGA w kilkugodzinny rejs po Zatoce Gdańskiej, gdzie wraz z swoimi gośćmi będzie obserwował regaty dwuosobowych łódek 49er. Z kolei o 22.00 Gutek wspólnie z Dariuszem Urbanowiczem wcieli się w rolę komentatora nocnego wyścigu odbywającego się wzdłuż gdyńskiego wybrzeża, który w minionym roku wzbudził wśród publiczności duże zainteresowanie. Najbliższy weekend będzie wyjątkowy jeszcze z jednego powodu. W Marinie Sopot zacumuje jacht Hugo Boss, na którym słynny żeglarz Alex Thomson zajął drugie miejsce w Barcelona World Race (2008) i trzecią lokatę w Vendée Globe (2013). Będzie to szczególna gratka dla fanów żeglarstwa. Rzadko bowiem na wodach Zatoki Gdańskiej spotykają się dwie jednostki klasy IMOCA 60.

– Bardzo cieszę się, że będę mieć okazję uczestnictwa w dwóch niesamowitych wydarzeniach. Sam kiedyś ścigałem się w klasie 49er i dobrze wspominam te czasy. Łódki typu skiff są bardzo efektowne, dlatego kibice z pewnością nie będą narzekać na nudę. Spotkanie z Alexem Thomsonem jest dla mnie czymś szczególnym. Nie każdy wie, że jacht ENERGA to była jednostka Hugo Boss, należąca do mojego brytyjskiego przyjaciela – powiedział Zbigniew Gutkowski.

Ponadto w niedzielę Gutek wyruszy na Mazury do Mrągowa, aby komentować regaty  eliminacyjne Żeglarskiego Grand Prix 7 Cudów Mazur, w których jachty zmierzą się w klasie open oraz specjalny rejs polskich kabareciarzy. Gdańszczanin w Centrum Edukacji Ekologicznej spotka się również z sympatykami żeglarstwa, gdzie opowie o swoich przygotowaniach do Barcelona World Race, a także o samych regatach, które należą do jednych z najbardziej wymagających na świecie. – Nie mogę doczekać się wizyty w Mrągowie. Mazury, to piękne miejsce, zawsze chętnie tutaj przyjeżdżam. Wiele osób zaczyna swoją przygodę z żeglarstwem od pływania po jeziorach. Mam nadzieję, że chociaż część z tych żeglarzy będzie miało okazję do spróbowania swoich sił na morzach i oceanach – stwierdził Gutek.

7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rucianego-Nidy, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.
W ramach kampanii od czerwca do września 2014 r, w miastach partnerskich zorganizowany zostanie cykl regat o Żeglarskie Grand Prix Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszyć będą liczne atrakcje na lądzie.
Sponsorem Głównym kampanii jest firma Energa, zaś Partnerem Strategicznym Delphia Yachts.