Zbigniew „Gutek” Gutkowski, który przygotowuje się do jednych z najbardziej prestiżowych regat świata – Vendée Globe nawiązał współpracę z marką Helly Hansen. Norweska firma zapewni załodze Polish Ocean Racing profesjonalną odzież regatową do 2016 roku.

Zbigniew Gutkowski przepłynął w swoim życiu dziesiątki tysięcy mil morskich. Wielokrotnie miał okazję do sprawdzenia swoich umiejętności w ekstremalnych warunkach zarówno wiatrowych jak i temperaturowych. Sam najlepiej wie, że pragnąc osiągnąć sukces w trakcie regat żeglarze powinni dysponować najlepszym sprzętem, który zapewni im komfortową żeglugę bez względu na warunki atmosferyczne. W trakcie oceanicznych wyzwań „Gutek” musi mieć pewność, że ubiór będzie równie mocnym elementem układanki, jak jacht, czy on sam, gwarantujący nie tylko ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale i bezpieczeństwo w trudnych sytuacjach. Tego zadania podjęła się firma Helly Hansen, która została oficjalnym partnerem odzieżowym Zbigniewa Gutkowskiego i Polish Ocean Racing.

W ramach cyku przygotowań do najważniejszego startu, jakim jest Vendée Globe 2016, najlepszy polski żeglarz oceaniczny przewiduje udział w Fastnet Race, Transat Jacques Vabre czy Brasil to Brittany.  Podczas żeglarskich zmagań załoga Polish Ocean Racing będzie testowała odzież marki Helly Hansen. – Przede mną intensywne miesiące przygotowań do Vendée Globe. Po drodze setki mil pokonanych na treningach i startach w regatach, w których przyjdzie mi walczyć z najlepszymi żeglarzami na globie. Zyskaliśmy nowego partnera, który zadba o naszą odzież w czasie zawodów. Helly Hansen to firma z bogatą tradycją, w której pracują prawdziwi fachowcy. Nie mogę doczekać się momentu, gdy przetestujemy ich produkty w warunkach bojowych – powiedział Zbigniew Gutkowski.

Na opinie najlepszego polskiego żeglarza oceanicznego bardzo liczą projektanci Helly Hansen, którzy chętnie inspirują się uwagami sportowców korzystających z ich produktów podczas zawodów. Specjaliści norweskiej firmy odzieżowej dokładają wszelkich starań, aby ich artykuły były wysokiej jakości i wykorzystywały najnowszą dostępną technologię.
– Zdecydowaliśmy się na współpracę ze Zbigniewem Gutkowskim z uwagi na jego doświadczenie oraz fakt, że jest jedynym Polakiem, który osiągnął tak wiele w prestiżowej klasie IMOCA 60. Założyciel naszej marki, Helly Juel Hansen również uprawiał żeglarstwo. Ten sport jest dla nas niezwykle ważny i osiągnęliśmy w nim wysoki poziom. Liczę na to, że podczas najbliższych startów w regatach, „Gutek” dostarczy nam wiele cennych informacji. Zależy nam, aby wszyscy klienci mogli korzystać z produktów sprawdzających się w najtrudniejszych warunkach – stwierdził Wojciech Jastrzębski, Country Sales Manager z firmy Helly Hansen.
Zbigniew Gutkowski dołączy do  sportowców współpracujących z marką Helly Hansen, m.in. Thomasa Coville’a, Richarda Masona, Anny Haag, Jackie Passo czy Emila Jonssona. Aktualnie w barwach popularnego HH w regatach Volvo Ocean Race płynie żeńska załoga Teamu SCA.
– Współpraca z Helly Hansenem, to kolejny element w układance pozwalający nam żeglować na najwyższym światowym poziomie. Dołączenie do globalnego zespołu HH to wielkie wyróżnienie i docenienie mojej dotychczasowej pracy. Wspólnymi siłami na pewno sięgniemy po najwyższe cele – kończy Gutkowski.
Umowa między Zbigniewem Gutkowskim a Helly Hansen będzie obejmować całą kolekcję żeglarską i potrwa do 2016 roku. Ponadto gdańszczanin skorzysta z okazji przetestowania strojów dla narciarzy. Zimą „Gutek” w czasie, gdy odrywa się od swojego jachtu i morza uwielbia spędzać wolny czas na nartach.
***

Zbigniew „Gutek” Gutkowski, jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendée Globe – oceanicznych regatach samotników dookoła świata. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11 – zakończył je wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji ukończył regaty na 2. pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). W 2013 roku, wraz z Maciejem Marczewskim, jako pierwsza polska załoga w historii ukończył na 7. miejscu regaty transatlantyckie Transat Jacques Vabre, uzyskując kwalifikację do najbardziej prestiżowego wyścigu w formule double-handed – Barcelona World Race 2014/15.

Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10. roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, trimaran Orma 60, Volvo 60, Imoca Open 60 oraz Eco
60. Jest ambasadorem programu edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing.
Jacht Zbigniewa Gutkowskiego, to jednostka zbudowana w 2007 roku, zaprojektowana przez francuskie biuro Finot/Conq. To wyjątkowo szybki jacht klasy IMOCA Open 60, mający opinię trudnego w prowadzeniu, ale niezastąpionego na kursach półwiatrowych. Dane techniczne: materiały – carbon/nomex, długość
– 18,28 m, szerokość – 5,94 m, zanurzenie – 4,50 m, balast pomiarowy -8500 kg, kil węglowy, waga bulby
– 3200 kg, liczba siłowników – 2, dodatkowe urządzenia – 2 stateczniki boczne, zbiorniki balastowe – przednie 1470 l, środkowe 1025 l, rufowe 1750 l, takielunek stały – PBO (włókna aramidowe), wysokość masztu
– 28 m, powierzchnia żagli na wiatr – 300 m2, powierzchnia żagli z wiatrem – 550 m2