Forum Turystyki w Chorwacji

Polska Izba Turystyki zaplanowała wspólnie z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną Forum Turystyki oraz workshop w Opatiji w regionie Kvarner. Dwa autokary (jeden z Katowic, jeden z Warszawy) zabrały grupę licząca w sumie 112 osób.

 

Przystanek Słowenia –I feelSLOVENIA

W drodze do Chorwacji zatrzymaliśmy się w gościnnej Słowenii. Pierwszym przystankiem był malowniczo położony, górujący nad jeziorem, zamek Bled.  Tam odbyło się spotkanie z Dyrektor Tourism Bled Evą Stravs-Podlogar. Po drodze odwiedziliśmy jeszcze bazylikę w Brezje, przed którą stoi pomnik Jana Pawła II, upamiętniający jego wizytę w sanktuarium w 1996 r. Stamtąd blisko już było do stolicy Słowenii Ljubljany. Po zakwaterowaniu w gościnnym hotelu Plaza www.plazahotel.si  była okazja do zwiedzenia z przewodnikami urokliwego Starego Miasta oraz czas na spacery i skosztowanie lokalnych specjałów. Po powrocie do hotelu gospodarze zaprosili na powitalny koktajl, podczas którego odbyła się krótka prezentacja Słowenii przedstawiona przez Bojana Medena ze Słoweńskiej Organizacji Turystycznej i Vericę Leskovar z Ljubljana Tourism. Prezes PIT Paweł Niewiadomski podziękował za miłe przyjęcie i zadeklarował w imieniu PIT kontynuację współpracy. Po noclegu grupa wyjechała do Postojnej, gdzie zwiedziliśmy Postojną Jamę, największą i najczęściej odwiedzaną jaskinię w Europie. Zwiedzanie zakończyło się spotkaniem z Dyrektorem Sprzedaży Jaką Jugiem, który poinformował o przygotowaniu specjalnego przewodnika w języku polskim przeznaczonego dla agentów, który jest dostępny na stronie PIT w części zahasłowanej. Oprócz tego uzgodniliśmy, że w jaskini obok oznaczeń w innych językach pojawią się także te w języku polskim. Z żalem opuszczaliśmy gościnną Słowenię, umawiając się na kolejną wizytę, ale w Chorwacji już na nas czekano.

 

Chorwacja – mały kraj na wielkie wakacje

Chorwacja przywitała nas słońcem i lunchem w hotelu Grand 4 Opatijska Cvijeta www.milenijhoteli.hr/hotel/hr/grand-hotel-4-opatijska-cvijeta, w którym się zatrzymaliśmy. Podczas nieformalnego powitania Bojan Baketa i Paweł Niewiadomski wyrazili oczekiwania wobec rozpoczynającego się pobytu. Zwiedzanie malowniczej Opatiji było przewidziane później. Forum Turystyki odbywało się w hotelowym centrum kongresowym w Sali Orchideja. Forum otworzył witając przybyłych Prezes PIT Paweł Niewiadomski, a pierwszą część prowadził Sekretarz Generalny PIT Tomasz Rosset. Prezentacja regionu Kvarner oraz wystąpienia Bojana Bakety – Dyrektora Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji w Polsce, radcy Ambasady RP w Zagrzebiu Grzegorza Gowina i przedstawicielki organizacji polonijnej z Rijeki Jolanty Car spotkały się z dużym zainteresowaniem. Po przerwie kawowej i krótkiej prezentacji systemu Merlin wystąpił Paweł Niewiadomski, który w połowie kadencji przypomniał założenia przedstawione podczas kampanii wyborczej i odniósł się do ich realizacji. Obietnice złożone dwa lata temu zostały w zdecydowanej większości zrealizowane, albo są w trakcie realizacji. Niemniej przed Izbą nadal stoją bardzo poważne wyzwania. Prezentacja była elementem nowej polityki informacyjnej, która adresowana jest nie tylko na zewnątrz, ale w równej mierze do Członków Izby.

Kolacja w Villa Kapetanović www.villa-kapetanovic.hr  to prawdziwa uczta kulinarna w jednej z najlepszych chorwackich restauracji. Poprzedziła ją oficjalna uroczystość powitalna prowadzona przez Tomasza Rosseta, podczas której wystąpili ze strony chorwackiej Davor Izakovic – Wiceminister Turystyki, Irena Persic Zivadinov – Dyrektor Regionalnej Wspólnoty Turystycznej Regionu Kvarner, Ivo Dujmic –  burmistrz Opatiji i Anton Ruda – burmistrz Moscenickiej Dragi. W imieniu PIT odpowiedział Paweł Niewiadomski, a następnie wręczono odznaki „Za zasługi dla PIT” Bojanowi Bakecie  oraz Borisowi Zgombie – prezydentowi UHPA (Związku Chorwackich Biur Podróży) i jednocześnie prezydentowi ECTAA w obecnej kadencji.

Workshop zorganizowany w hotelowej sali Oleander zgromadził około czterdziestu przedsiębiorców  z Chorwacji i ponad trzydziestu z Polski. W ocenie uczestników był interesujący i owocny, co pozwoliło na nawiązanie nowych biznesowych kontaktów, które przełożą się z pewnością na rozwój turystyki wyjazdowej z Polski do Chorwacji. Osoby, które nie uczestniczyły w warsztatach, wzięły udział w wycieczce do miejscowości Kastav, dawnej warowni obronnej, z której można było podziwiać piękną panoramę okolicy i położone poniżej Rijekę i Opatiję.

W trakcie pobytu odwiedziliśmy również wyspę Krk, gdzie mieliśmy okazję posmakować wybornych lokalnych produktów, spacerowaliśmy po urokliwej Opatiji śladami Piłsudskiego i Witkacego, a także popłynęliśmy statkiem wzdłuż wybrzeża, podziwiając piękne widoki, a rejs zakończyliśmy w miejscowości Moscenicka Draga, gdzie na nabrzeżu czekała na nas kolacja rybacka przy muzyce lokalnego zespołu.

Podczas pożegnalnego lunchu przedstawicielka Wspólnoty Turystycznej Regionu Kvarner Renata Vincek i Dyrektor Hotelu Grand 4 Opatiska Cvijeta Davor Sarson podziękowali za wizytę i życzyli dobrej podróży. Zrewanżował się im Paweł Niewiadomski komplementując jakość hotelowego serwisu i zaangażowanie gospodarzy w organizację pobytu.

W drodze do Polski był jeszcze postój w górskim miasteczku Fuzine, gdzie zwiedziliśmy jaskinię Vrelo  i to był już ostatni punkt naszego programu.

Do Polski przyjechaliśmy pełni wrażeń, przekonani, że Chorwacja to faktycznie mały kraj na wielkie wakacje i obiecując sobie, że wkrótce znowu tam powrócimy.

 

Zdjęcia z wyjazdu znajdziesz tutaj – będą jeszcze sukcesywnie uzupełniane.

 

Podziękowania dla:

Partnerów chorwackich, a w szczególności dla Bojana Bakety, Ireny Persic Zivadinov, Renaty Vincek, Niny Gubic, Zeljki Jaksic, Davora Sarsona, Krunoslava Kapetanovica

Partnerów słoweńskich, a w szczególności dla Bojana Medena, Vesny Mojsilovic, Vericy Leskovar, Jaki Juga, Prezesa PIT Pawła Niewiadomskiego za całokształt organizatorów wyjazdu: Wiceprezesa Grzegorza Chmielewskiego, Sekretarza Generalnego Tomasza Rosseta, Beaty Antos (O/Mazowiecki) i Eweliny Fojcik (O/Śląski) oraz „last but not least” dla wszystkich Uczestników wyjazdu za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery.

 

Nadawcą maila jest:
Polska Izba Turystyki, ul. Krakowskie Przedmieście 64/7, 00-322 Warszawa, tel./fax: 22 8265536
e-mail:
biuro@pit.org.pl, www.pit.org.pl