22-23.10 br. w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka odbędzie się IV Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych w Polsce. Tym razem zebrani dyskutować będą na temat: Na straży miejsca czy dziedzictwa kulturowego regionu? Muzea górnicze i muzea techniki wobec lokalnych społeczności. 

 

Organizator oczekuje rzetelnej dyskusji nad funkcją muzeów – opiekunów i spadkobierców obiektów przemysłowych – przekraczającą podstawowy, materialny wymiar ochrony zabytku. 

Co powinno dominować w muzealnej aktywności? Jak utrwalać dziedzictwo kulturowe regionu oraz co  proponować społecznościom lokalnym by muzea stały się miejscem potrzebnym i niezbędnym w ich funkcjonowaniu? Organizator liczyna głosy polemiczne.

W czasie konferencji zostanie wygłoszonych 18 referatów przez przedstawicieli:

muzeów: Muzeum Śląskie w Katowicach;  Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu; Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej; Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce; Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Fabryka Emalia Oskara Schindlera; Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego,  Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka;

kopalń: Kopalnia Soli „Wieliczka”; KGHM CUPRUM sp. z o.o. Centrum Badawczo – Rozwojowe;  Kopalnia Soli „Bochnia”; 

wyższych uczelni i instytutów: Instytut Historii Nauki PAN; Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH,Katedra Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki; Instytut Geografii i Studiów Regionalnych  Akademia Pomorska w Słupsku; 

stowarzyszeń i innych: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej; Stronie Śląskie; Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki; Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Szczegółowy program konferencji: www.muzeum.wieliczka.pl

Konferencja zamknięta, udział w niej odbywa się na podstawie imiennych zaproszeń skierowanych przez organizatorów.