Izrael to nie tylko popularny kierunek wycieczek rekreacyjnych i pielgrzymek, to również idealne miejsce do zorganizowania kongresu czy konferencji. Infrastruktura Izraela daje możliwość zorganizowania eventu nawet dla 10.000 uczestników.

Choć Izrael słynie z historycznych zabytków, liczących sobie nawet kilkanaście tysięcy lat, jest to kraj na wskroś nowoczesny. Jego nowoczesna, ciągle modernizowana infrastruktura konferencyjna daje organizatorom z branży MICE praktycznie nieograniczone możliwości. Kraj ten stawia bardzo mocno na turystykę biznesową i zapowiada dalszy rozwój właśnie w tym kierunku.

„Jedną z gałęzi turystyki, na którą stawiamy w pierwszej kolejności, jest turystyka biznesowa. Mamy doskonałe zaplecze dla organizatorów MICE, obiekty wyposażone w najnowsze technologie, systemy oświetleniowe i translatorskie, wielojęzyczną obsługę. W zakresie organizacji konferencji oferujemy obsługę na najwyższym poziomie.” – mówił Uzi Landau, minister turystyki Izraela, podczas Kongresu Polskiej Izby Turystyki, który odbył się w Tel Avivie.

W 2012 roku w Izraelu gościło ponad 40 000 uczestników kongresów i konferencji. Większość z nich (53%) odwiedziła Tel Aviv, 34% Jerozolimę, a 8% Eljat. Według rankingu International Congres & Convention Association (ICCA), Izrael plasuje się na 16. miejscu wśród krajów goszczących kongresy i konferencje.  Tel Aviv jest  w tym samym rankingu 38. W Azji i 176. na świecie miastem będącym destynacją dla kongresów i konferencji. Może się poszczycić światowej klasy infrastrukturą, jest też dobrze skomunikowana z całym światem. Jerozolima plasuje się na 52. miejscu w regionie i 241. na świecie.

Największym centrum konferencyjnym w Izraelu jest ICC Jerozolima, które zostało niedawno zmodernizowane i obecnie oferuje 27 hal konferencyjnych o różnych gabarytach. Łącznie powierzchnia konferencyjna wynosi 48 tysięcy mkw. Można tam organizować eventy liczące od 100 do 10.000 uczestników.

Nie gorszą infrastrukturą może poszczycić się Tel Aviv. Znajdujące się tam Israel Trade Fairs & Convention Center również zostało kilka lat temu odnowione i powiększone. Cała powierzchnia obiektu wynosi 75 akrów, z czego 25 000 mkw stanowi powierzchnię wystawową. Kolejnych 15 000 mkw podzielonych jest na 10 klimatyzowanych sal konferencyjnych o różnych rozmiarach. Całość uzupełnia 40 000 mkw powierzchni wystawowej na wolnym powietrzu.

Oprócz głównych centrów konferencyjnych, Jerozolima, Tel Aviv i inne ważne miasta Izraela oferują szereg mniejszych, dostosowanych do potrzeb eventów, obiektów na światowym poziomie. Przykładem mogą być hotele sieci Dan, która zarządza 14 hotelami położonymi w najważniejszych punktach Tel Avivu, Jerozolimy, Eljat,u Hajfy, Cezarei, Aszkelonu i Herzliyi. Hotele wyposażone są w obszerne zaplecza konferencyjne, na terenie obiektów zapewniony jest darmowy dostęp do WiFi, a także pełne wyposażenie techniczne: rzutniki multimedialne, drukarki, faksy i laptopy. Obszary konferencyjne wydzielone są w ramach obiektów hotelowych, tak więc można się do nich dostać nie wychodząc z hotelu. Poza tym obiekty te posiadają wszystkie zalety hoteli rekreacyjnych: sale gimnastyczne z nowoczesnym wyposażeniem, baseny i centra wellness, a także bogatą ofertę gastronomiczną.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu usług, które nam zaoferowano. Kongres PIT w Izraelu jest jednym z najbardziej udanych zorganizowanych przez nas wydarzeń, właśnie dzięki profesjonalizmowi naszych gospodarzy. Tutejsi organizatorzy eventów, tacy jak firma Imagine, z którą współpracowaliśmy przy Kongresie, dokładają wszelkich starań, by świadczyć usługi na najwyższym, światowym poziomie.” – komentuje Grzegorz Chmielewski, wiceprezes PIT odpowiedzialny za organizację Kongresu w Izraelu.

Elementem, który decyduje o sukcesie konferencji jest, oprócz zaplecza konferencyjnego, również program towarzyszący. Izrael jest pod tym względem prawdziwą perełką, nieczęsto zdarza się bowiem, by tak wysokiej jakości infrastruktura MICE szła w parze z niezwykłym, unikatowym dziedzictwem kulturowym oraz ofertą turystyki aktywnej i spa. Niezwykłe stanowiska archeologiczne, światowej klasy zabytki, a także oferta wellness, wycieczki na pustynię i nad Morze Martwe oraz możliwość uprawiania rozmaitych dyscyplin sportowych – wszystko to może zaoferować uczestnikom konferencji Izrael. Miejscowi organizatorzy MICE chętnie koordynują eventy i łączą ze sobą różne atrakcje, dostosowując ofertę do potrzeb klientów.