Przerwa świąteczna to dobra okazja, by wyjechać za granicę. To również popularny okres wśród Polaków na planowanie ostatniej wycieczki w roku. Podczas tych dni lotniska są szczególnie zatłoczone. Eksperci z KAYAK.pl przeanalizowali dane, by znaleźć odpowiedzi na pytania, w które dni lotniska są najbardziej oblegane oraz jakie kierunki najczęściej wybierają Polacy.    


Najbardziej tłoczne dni na lotniskach

Analiza wykazuje, że najpopularniejsze dni na loty z Polski za granicę przypadają na 27, 28 i 29 grudnia – ponad 29% wylotów w czasie całej przerwy świątecznej było wyszukiwanych właśnie na ten okres. Podróżnym, którzy nie zarezerwowali jeszcze lotu, a chcieliby uniknąć pośpiechu i nerwów na lotnisku, KAYAK.plrekomenduje zaplanowanie wyjazdu w mniej popularne dni.


Najpopularniejsze miejsca wybrane przez Polaków na okres świąteczny  

Polacy coraz śmielej wybierają się poza granice Europy. Na popularności zyskują miasta takie jak Bangkok i Nowy Jork. W pierwszej piątce znalazł się Dubaj, chętnie wybierany przez Polaków, by zimą złapać trochę słońca. Sydney, Miami i Chicago to kolejne miejsca z pierwszej dziesiątki. Dane ujawniają także, na jak długo Polacy wyjeżdżają do najpopularniejszych miejsc w okresie świątecznym – im cel jest bliżej, tym krócej trwa podróż. Długodystansowe loty Polaków sprawiają, że rezerwują oni więcej czasu, by mieć możliwość zwiedzenia miejsca podczas urlopu. Średni czas, jaki rodacy przeznaczają na wyjazdy świąteczne i ucieczkę od zimy, to półtora tygodnia.   

10 najpopularniejszych kierunków w okresie świątecznym

Średnia cena biletu lotniczego (zł)

Średnia liczba dni w podróży

Bangkok

3069

16

Nowy Jork

2432

12

Londyn

490

5

Barcelona

673

5

Dubaj

2489

8

Sydney

5074

20

Paryż

532

4

Miami

2640

12

Rzym

510

4

Chicago

2334

15

 

„Dla osób decydujących się na podróżowanie w czasie przerwy świątecznej, samo przebywanie na lotnisku może być bardzo stresujące”, mówi Vera Pershina, dyrektor regionalna KAYAK na Polskę i Rosję. „Korzystanie z funkcji KAYAK Tripspomaga użytkownikom organizować i planować swoje  podróże. Co więcej, mogą w czasie rzeczywistym otrzymywać powiadomienia na temat zmian statusu ich lotu, co jest szczególnie przydatne w okresie często opóźniających się kursów. Urlopowicze, którzy nie dokonali jeszcze rezerwacji, mogą natomiast skorzystać z funkcji „Alerty cenowe”, która informuje o aktualnych cenach obserwowanych lotów czy hoteli”, dodaje Pershina.

UWAGI: Analiza została opracowana na podstawie wyszukiwań lotów na KAYAK.pl dokonanych pomiędzy 1.01.2015 a 10.12.2015 na podróże w okresie 18.12.2015 – 3.01.2015.