Wilno nigdy się nie starzeje – miasto świętuje swoją 696-tą rocznicę z nowoczesnym i kolorowym akcentem. Z okazji urodzin budynki, mosty, kościoły i place Starego Miasta zabłysnęły imponującymi instalacjami na Vilnius Light Festival. Tłumy ludzi po raz pierwszy oglądały spektakularny pokaz świateł. 

 

25 stycznia artyści z 8 krajów podarowali Wilnu niezwykły prezent, złożony z 22 instalacji świetlnych, które uwydatniły wyjątkową architekturę miasta i stały się miłym zaskoczeniem zarówno dla gości, jak i tych, którzy doskonale miasto znają. 

 

„25 stycznia 1323 r. wielki książę litewski Giedymin przesłał jeden ze swoich najsłynniejszych listów, którym rzucił światło na Wilno w oczach innych krajów europejskich. Tego dnia nazwa Wilno stała się częścią mapy Europy. Urodziny Wilna to symboliczny dzień – świetlna uroczystość będzie o wiele bardziej widoczna w Europie. Jestem pewien, że magia światła oczaruje wszystkich mieszkańców miasta i gości” – mówi Remigijus Šimašius, mer Wilna. 

 

Imponujące świętowanie urodzin trwało przez cały weekend. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy mieli okazję odkryć na nowo sekrety Wilna, cieszyć się twórczą atmosferą miasta i poznać współczesne Wilno.

 

Więcej zdjęć z wydarzenia można pobrać tutaj: https://we.tl/t-3mYNQxdeMf

Zdjęcia autorstwa Saulius Žiūra.