Jeśli dobrze przyjrzymy się kalendarzowi na rozpoczęty przed chwilą rok, to okazuje się, że aż jedna trzecia to dni wolne od pracy. Wliczamy w to oczywiście wszystkie weekendy i święta. Wystarczy, że sprytnie połączymy jedno z drugim lub dołożymy  jeszcze dodatkowo kilka dni wolnego, a zyskamy szansę na drugi, a może nawet trzeci urlop w roku.

Patrząc na przedsprzedażową strategię tanich linii lotniczych, warto już teraz poświęcić chwilę na przemyślenie kierunków i zakup wcześniejszych (tańszych) biletów. AirHelp, firma wspierająca pasażerów w respektowaniu ich praw przez linie lotnicze, podpowiada na co zwrócić uwagę w planowaniu podróży lotniczych w 2015 roku.
Matematyki i kalendarza nie sposób oszukać. Wszystkie weekendy i święta w 2015 roku to aż 113 dni wolnego. Tylko świąt mamy w tym w roku 13, z czego 6 przypada w sobotę lub niedzielę. W niektórych przypadkach jest więc szansa na kolejne wydłużenie przerwy od pracy o dodatkowy dzień.
Linie lotnicze, zwłaszcza te tańsze, mają pełną świadomość szansy przed jaką stają. Moda na latanie jest już w Polsce na tyle duża, infrastruktura portów lotniczych tak rozbudowana, a rynek przewoźników tak rozwinięty, że przeszła ona typową transformację z wyjątkowości do codzienności. Z luksusu do zwykłej konieczności.  Ze statystyk Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że tylko w pierwszym półroczu 2014 roku z usług przewozów lotniczych w Polsce skorzystało  12 066 474 pasażerów. To o ponad 742 tysiące pasażerów więcej niż rok wcześniej. Ten rok może przynieść kolejny rekord.
O ile ciężko namówić przewoźników  na duże promocje cenowe w okresach świąt Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy, kiedy międzynarodowy popyt dyktuje warunki sprzedaży (w tym ceny), o tyle każda inna okazja, np.  majówka, święto narodowe, mniej uznawane przez społeczność międzynarodową  święto kościelne jest czasem, w którym można upolować bilet za przysłowiowe złotówki. Do tego dochodzi stała strategia: rezerwujesz wcześniej = kupujesz taniej. Warto o tym pamiętać, gdyż biletów po 19 zł w ruchu krajowym, czy po  200 – 300 zł w ruchu kontynentalnym nie jest nigdy za dużo. Jak zatem zabrać się do rozsądnego planowania podróży?
1. Już teraz usiądź z kalendarzem i spróbuj wytypować okresy jakie interesują Cię wyjazdowo. Wbrew pozorom wcale nie jest za wcześnie. Zwłaszcza jeśli planujecie wyjazd wieloosobowy.
2. Jeśli nie masz konkretnego celu podróży, a tylko kusi Cię pespektywa taniego weekendu, gdzieś w Europie, zajrzyj na strony organizacji turystycznych danych krajów, czy nawet konkretnych miast. Zazwyczaj publikują one z dużym wyprzedzeniem wszystkie zaplanowane atrakcje. Być może Twoim magnesem będzie miejski festiwal kulinarny, popularne wyprzedaże handlowe lub targi specjalności danego regionu, Fashion Week, Noc Muzeów czy koncert gwiazdy Pop. Staraj się wybierać miasta z położonymi w pobliżu lotniskami. To obniża koszty końcowe całego wyjazdu.

3. Sprawdź czy w wybranym czasie nie przypadają święta, które można wykorzystać jako przedłużenie planowanego wyjazdu. Często po dołożeniu 2 dni urlopu zyskujemy tydzień wolnego. Nie warto później żałować braku przemyślenia tej kwestii.

4. Skorzystaj z zaufanych internetowych porównywarek  cen biletów lotniczych lub sprawdź własne strony sprzedażowe poszczególnych przewoźników. Warto pamiętać, że promocje uruchamiane są przez poszczególne linie indywidualnie, mają różny czas trwania i różne wartości rabatowe. Jednorazowa wizyta na takich stronach może wiec nie przynieść spodziewanego efektu. Warto uzbroić się w cierpliwość, systematyczność, sumienność i dystans. Z czasem sam nauczysz się pewnych, często powtarzających się mechanizmów sprzedażowych.

5. Pamiętaj, że przewoźnicy stosują agresywną politykę komunikacyjną i sprzedażową. Mocno nagłośniona akcja promocyjna pt. „Jedyny taki weekend wyjątkowych cen” wcale nie musi okazać się najtańszą z możliwości. Wszystko zależy ile biletów sprzeda się podczas danej akcji i jak zachowuje się na tym samym lub zbliżonym kierunku konkurencja. Może okazać się, że za tydzień cena spadnie o kolejne 20-30 proc.

6. Rezerwując lub kupując bilety promocyjne czytaj uważnie regulaminy. Może okazać się, że nie masz szans na zwrot biletu lub jego przebukowanie, nawet jeśli kupiłeś go 7-miesięcy przed planowaną datą przelotu.  Takie promocje zawsze niosą pewne ryzyko. Sprawdź co wchodzi w cenę biletu. Może okazać się, że co prawda, Ty polecisz do Barcelony za np. 59 zł, ale Twoja walizka przekraczająca opisane w regulaminie promocji maksymalne  5 kg już za np. 341 zł. Cena nagle przestanie być bajeczna, a wyjazd będzie niestety mniej udany.

7. Nie zawsze tania linia lotnicza to najlepszy, a nawet najtańszy wybór. Czasami wybór większego przewoźnika i promocyjnego lotu rejsowego może okazać się strzałem w dziesiątkę. Tanie linie oprócz niższej jakości serwisu na pokładzie i często większej liczby pasażerów w samolocie, najczęściej startują i lądują na lotniskach pobocznych.  Te dodatkowe 30 czy 40 km trzeba też jakoś pokonać, a to kosztuje i czas i dodatkowe pieniądze. Linia rejsowa to przywilej lotniska głównego, wyższa klasa usługi i mniej skomplikowanego regulaminu. Coś za coś.

8. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. W planowaniu podróży lotniczych first minute jest bardziej opłacalną formą promocyjną niż last minute. Nie tylko dlatego, że wcześniej = taniej. Trzeba pamiętać, że biznes lotniczy jest precyzyjnie policzony. Nigdy w jednym samolocie nie ma pasażerów z biletami tylko po 200 zł. Jeśli uda Ci się go kupić prawdopodobnie będziesz jednym z 10 może 15 pasażerów na 250  lecących tym samym rejsem. Czasami lecąc w większej grupie trzeba podzielić skład na 3-4 mniejsze zespoły i wybrać kolejne loty.

9. Nie ograniczaj się przy poszukiwaniu biletów tylko do lotów rejsowych liniami tradycyjnymi lub tanimi. Wiele biur podróży rezerwując dla swoich klientów samoloty na loty charterowe miewa pojedyncze wolne miejsca. Wówczas sprzedaje je na tzw. wolnym rynku, aby zminimalizować potencjalne straty. Może zatem okazać się, że za kilkaset złotych polecimy w obie strony do typowo wakacyjnego kurortu, gdzie za kolejnych kilka dolarów czy Euro za dobę wynajmiemy tanie pokoje od prywatnych właścicieli.
10. Jeśli chcesz z uśmiechem cieszyć się z upolowanej okazji cenowej nie popsuj tego w ostatniej chwili. Nie jesteś politykiem wyższego szczebla, a samolot nie jest czekającą tylko na Ciebie maszyną rządową. Przeciwnie, nNikt na ciebie nie zaczeka, nawet jeśli masz upragniony bilet. W miarę możliwości staraj odprawiać się on-line, pakuj się zgodnie z regulaminem przewoźnika, myśl o przepisach bezpieczeństwa, przyjeżdżaj na lotnisko wcześniej, aby uniknąć overbookingu.

Ekspert  radzi:
Tomasz Kolaszyński, AirHelp Polska – Podróże lotnicze to w ostatnich latach najchętniej wybierana forma dojazdów wypoczynkowych, ale coraz częściej także zawodowych, zakupowych i typowo okazjonalnych. Sprzyja temu rozbudowa infrastruktury, wciąż wzrastająca konkurencyjność przewoźników, a przede wszystkim ogromnie rozwijający się sektor tzw. tanich linii lotniczych. Niezależnie od tego jakiego przewoźnika wybierzemy, warto pamiętać, że kupując bilet z jednej strony podajemy się rygorowi regulaminów liii lotniczych, z drugiej mamy bardzo jasno określone prawa pasażerskie. Przewoźnik nie może działać tylko w oparciu o swój partykularny interes. Ustawodawca EU nałożył na przewoźników określone zobowiązania, których przekroczenie skutkować może wypłacaniem rekompensat za powstałe zaniedbania. Do najczęściej spotykanych zaliczyć możemy:  odwołany lub opóźniony powyżej 3h lot, czy też zastosowanie wobec pasażera overbookingu. W zależności od okoliczności danego zdarzenia i odległości jaką planowaliśmy pokonać, możemy się złożyć wniosek o wypłatę odszkodowania od 125 do nawet 600 Euro.
Święta pojedyncze 2015:
1 stycznia (czwartek) – Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
6 stycznia  (wtorek) – Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
5 kwietnia  (niedziela) – Wielkanoc
6 kwietnia  (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
1 maja  (piątek) – Święto Pracy
3 maja  (niedziela) – Święto Konstytucji 3 Maja
24 maja  (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
4 czerwca  (czwartek) – Boże Ciało
15 sierpnia  (sobota) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada  (niedziela) – Wszystkich Świętych
11 listopada  (środa) – Święto Niepodległości
25 grudnia  (piątek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia  (sobota) – Boże Narodzenie (drugi dzień)
Długie weekendy 2015:
1-4 stycznia (4 dni) – Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
4-6 kwietnia (3 dni) – Wielkanoc
1-3 maja (3 dni) – Majówka
4-7 czerwca (4 dni)  Boże Ciało
25-27 grudnia (3 dni) – Święta Bożego Narodzenia
Zimowe ferie szkolne 2015:
1 tura: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie: 19.01 – 01.02 2015
2 tura: podlaskie, warmińsko-mazurskie:  26.01– 08.02.2015
3 tura: lubelskie, podkarpackie, łódzkie, pomorskie, śląskie: 02-15.02. 2015
4 tura: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie: 16.02—01.03 2015
Wakacje szkolne 2015:

27 czerwca- 31 sierpnia 2015