Lato powoli się kończy, mamy już wrzesień, a zainteresowanie wyjazdami wśród Polaków nadal jest duże! „O tej porze roku turyści mają nieco inne preferencje niż latem. W wakacyjnym raporcie informowaliśmy, że ulubionym letnim kierunkiem Polaków było morze. Nadbałtyckie kurorty wybrała prawie połowa wczasowiczów, szukających noclegów na Nocowanie.pl. Destynacje górskie znalazły się na dalszych miejscach” – mówi Kamila Miciuła, kierownik PR portalu Nocowanie.pl.

Natomiast wśród jesiennych kierunków dominują przede wszystkim regiony południowe. Turystów przyciągają zwłaszcza województwa małopolskie, dolnośląskie i podkarpackie, choć interesują się również pomorskim i zachodniopomorskim. Podobnie było w roku ubiegłym. Największą uwagę przykuwa bardzo duży wzrost zainteresowania jesiennym wypoczynkiem w 2020 r. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (początek września) wzrost liczby zapytań o noclegi wynosi aż 191%!

Jakie miejscowości turyści chcieliby odwiedzić jesienią? Pierwsze miejsce zajmuje popularne o każdej porze roku Zakopane. Na kolejnych znalazły się Karpacz, Wetlina, Szklarska Poręba, Szczawnica, Polańczyk, Solina, Kazimierz Dolny i Białka Tatrzańska, a dziesiątkę zamyka Kudowa-Zdrój. Nadmorskie Władysławowo i Międzyzdroje zajmują odpowiednio 12 i 13 miejsce zestawienia popularnych miejscowości.

Być może ważną rolę odgrywa w tym fakt, iż sezon powakacyjny, a więc wrzesień czy październik, to najlepsza pora na wyjścia na górskie szlaki. W tym czasie nie są już zatłoczone, a pogoda zdecydowanie pewniejsza.

TOP 5 kierunków na jesień

Wśród topowych jesiennych kierunków nie ma niespodzianek. Przypominamy, że Polacy nadal najczęściej wybierają góry lub morze. W tym roku widać wyraźną tendencję do porzucania dużych miast, na rzecz bardziej kameralnych lokalizacji. Turyści szukają większej izolacji i przestrzeni, co w tej chwili jest zrozumiałe.

Zaciszne miejsca nadal popularne

W te wakacje na topie były noclegi w zacisznych miejscach. Trend ten utrzymuje się również jesienią, a my obserwujemy duży wzrost zainteresowania województwami, które do tej pory były raczej marginalizowanie.