Dwaj Papieże: Jan Paweł II oraz Jan XXIII 27 kwietnia zostaną kanonizowani w Watykanie. Tego dnia spodziewane są niezliczone rzesze wiernych udających się na uroczystości religijne.  Poniżej porady  jak dotrzeć najrozsądniej do Rzymu, jak się po nim poruszać, czy warto pojechać na samą kanonizację, czy może wykorzystać ten czas również na bliższe poznanie Wiecznego Miasta.

 

 Drogi dojazdowe do stolicy Włoch, dworce czy lotniska będą przezywać oblężenie. Jak się szacuje, do Rzymu może przybyć nawet pięć milionów pielgrzymów z całego świata.

 Najszybszym sposobem dla wielu z nich będzie podróż samolotem.  Najtaniej zapłacą pielgrzymi udający się do Rzymu tradycyjnymi liniami lotniczymi z Katowic. Ale podróż z tego miast może okazać się najdroższa jeśli wybiorą oni… tzw. taniego przewoźnika.

Kiedy najkorzystniejsze ceny biletów

 Linie lotnicze w odpowiedzi na zwiększony popyt zapowiadają dodatkowe rejsy na loty do Rzymu. LOT wprowadził do sprzedaży w sumie na dwadzieścia dodatkowych rejsów, z Warszawy oraz Krakowa. Większość z nich będzie wykonywana największym samolotem we flocie polskiego przewoźnika – Boeingiem 787 Dreamliner mieszczącym 252 osoby. Również irlandzka tania linia lotnicza Ryanair zapowiada dodatkowe rejsy z Warszawy, Krakowa, Wrocławia oraz Gdańska.

Po pierwszej fali sprzedaży, ceny biletów spadły.  Od nowego roku zachowują się one stabilnie, jednak nie można oczekiwać  na dalszy ich spadek. Jeśli ktoś planuje udać się do Rzymu właśnie samolotem warto pomyśleć teraz nad zakupem biletów.

– Ceny biletów lotniczych zazwyczaj są najniższe na ok. 2-3 miesiące przed planowana datą podróży – mówi Dawid Pszeniczka – dyrektor Aero.pl. Taki trend można zaobserwować również w tym przypadku, choć mówimy tu o znacznie wyższym pułapie.  W połowie grudnia, kilka dni po uruchomieniu sprzedaży, bilety kosztowały 1500-2000 złotych. Dzisiaj, na  trzy miesiące przed wylotem, ceny biletów znacząco spadły- dodaje.

 

Podróż z nocnym czuwaniem

 Najtaniej na kanonizację można polecieć z Katowic –  bilet kosztuje w tym wypadku ok. 1300 zł. O 100 zł więcej zapłacimy wyruszając w podróż z Krakowa, Wrocławia i Warszawy. O ile jednak w do Wrocławia, Krakowa i Katowic wrócimy późnym wieczorem 27 kwietnia, to w podrózy powrotnej do Warszawy pielgrzymom oprócz nocy z 26 na 27 kwietnia na rzymskich ulicach, przyjdzie spędzić kolejną  noc na lotnisku we Frankfurcie nad Menem.

Wiadomo, że nocy z 26 na 27 kwietnia żaden z pielgrzymów nie spędzi w hotelu. Tak jak w wypadku Beatyfikacji JPII najpierw udadzą się na czuwanie na Circo Maximo, ogromnym placu mogącym pomieścić ponad 400 tysięcy osób, a potem przemieszczą się pod Watykan. Tam czeka ich całonocne przesuwanie się na plac św. Piotra przez Via Della Conziliazione.

Wyjazd do Rzymu bezpośrednio przed kanonizacją i powrót jeszcze tego samego dnia po zakończeniu uroczystości jest niemożliwy, jeśli do Wiecznego Miasta chcemy polecieć tanimi liniami. Te w kilku wypadkach oferują lot powrotny 27 kwietnia, ale w godzinach porannych, w czasie trwania uroczystości.

 

Czy można zapłacić mniej?

Tak jak w przypadku każdej podróży warto być elastycznym. I zastanowić się czy w podróż powrotną do Warszawy nie wybrać się w poniedziałek, 28 kwietnia. Bilet wówczas jest tańszy o 200 zł, którą to kwotę można przeznaczyć na nocleg w Rzymie. Ten bowiem przez wyszukiwarkę  WWW.hotele24.pl można znaleźć już od 160 – 250 zł za dobę (od osoby w pokoju dwuosobowym).

 –  Oczywiście wszyscy chcą być tego dnia w Watykanie, ale swój pobyt można odpowiednio wydłużyć przylatując wcześniej lub wylatując kilka dni po uroczystościach – radzi Pszeniczka z Aero.pl. – Planując wylot do Rzymu warto   sprawdzić oferty tradycyjnych przewoźników, które mogą mieć korzystniejsze oferty niż tanie linie lotnicze.

Ceny biletów Ryanaira na terminy obejmujące Kanonizacje oscylują wokół 1050 – 1150 złotych.-  Tanie linie latają do Rzymu z polskich miast w określone dni i nie ma możliwości by polecieć z nimi na kanonizację w przeddzień uroczystości i wrócić bezpośrednio po nich – przypomina Dawid Pszeniczka.

 Porównując ich ofertę z ceną przelotu tradycyjnymi liniami, okaże się że w takich samych terminach za takie same pieniądze polecimy do Rzymu z tradycyjnym przewoźnikiem np.  z Wrocławia albo  Warszawy (ale z Okęcia a nie Modlina). Warto przy tym pamiętać, że w wypadku tradycyjnych przewoźników oprócz bagażu podręcznego możemy zabrać w ramach biletu dodatkową walizkę. Taniemu przewoźnik wi zapłacimy za to dodatkowo ok. 200 – 250 zł. Tyle może nas kosztować np. przewiezienie składanego krzesełka, karimaty, śpiwora, koca,  żywności, napojów itp. przedmiotów niezbędnych do nocnego czuwania przed kanonizacją, a których nie wolno zabrać do bagażu podręcznego.

Najdroższa pielgrzymka czeka tych, którzy do Rzymu udadzą się z Warszawy i Katowic z WizzAirem. Bilety są tu droższe o ok. 250 i 350 zł niż u tradycyjnych przewoźników, za dodatkowy bagaż trzeba zapłacić kolejne 250 zł. No i   do Rzymu z tymi liniami trzeba wylecieć już 23 – 24 kwietnia a to oznacza dodatkową rezerwację noclegów, które podnoszą koszt pielgrzymki o kolejne przynajmniej 160 zł za dobę od osoby.

 

Na własną rękę czy z biurem podróży

Warto rozważyć również zakup kilkudniowej wycieczki do Rzymu. W serwisie  www.travelplanet.pl, który skupia oferty największych polskich touroperatorów, 3 dniowa wycieczka samolotowa (z Warszawy)  z noclegami w pobliżu Watykanu lub dworca Termini (kilka przystanków met em od pl św. Piotra)   i śniadaniami kosztuje  od 1900 zł – 2200 (H** i H***) do 2200 – 2800 zł (H****).

 – Warto przekalkulować do jakiego stopnia opłaca się samemu kupić bilet lotniczy oraz rezerwować hotel na własną rękę – radzi Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu Travelplanet.pl.

Przelot z Warszawy to koszt ok. 1200 zł.  Do  tego trzeba doliczyć noclegów. W wyszukiwarce www.hotele24.pl można znaleźć oferty noclegów na obrzeżach Rzymu (np. Frascati, w okolicach Ciampino) za ok. 1000 – 1100 zł za dwie osoby (25 – 28 kwietnia). W centrum Rzymu trzeba się już liczyć z wydatkiem rzędu 1500 – 1600 zł za 3 noce (pokój dwuosobowy). Taka samodzielnie przygotowana wyprawa wyniesie więc 1700 – 2000 zł i jak widać  niewiele odbiega cenowo od wyjazdu z touroperatorem.

Jeśli zdecydujemy się na ten pierwszy wariant, będziemy zdani na siebie poruszając się po Rzymie bez opieki pilota wycieczki. Warto wówczas pamiętać, że w dniu kanonizacji trzeba doliczać sporo minut na przemieszczanie się metrem, zwłaszcza po uroczystościach. Po beatyfikacji JPII na samo wejście na stację Ottaviano (to najbliżej położony Watykanu   przystanek) trzeba było czekać ok. 20 minut. Za to nie powinno być problemów z napojami i pieczywem. Te, tak jak podczas beatyfikacji, mają być rozdawane przez prawdziwą armię wolontariuszy, krążących wokół miejsc związanych z uroczystościami.

 

 

 

Przelot 26-27.04

Linie tradycyjne

Przelot 25 lub 26 – 28.04

 linie tradycyjne

Przelot Wizzair***

Przelot Ryanair***

Warszawa

1400 zł

Frankfurt*

Ok. 1200 zł,

1550 zł 24 – 28.04

 

Modlin

 

 

 

1150 zł 26 – 28.04

Gdańsk

**

Ok.1400 zł

 

1000 zł 23 – 27.04

1100 zł 25 – 28.04

Katowice

1300 zł

Ok. 1200 zł

 

1450 zł

23 – 27.04

 

Kraków

1550 zł

Ok. 1370 zł

 

 

1150 zł 26-28.04

Poznań

1500 zł Frankfurt*

Ok. 1250 zł

 

 

1050 zł 26 – 29.04

 

Wrocław

1400 zł

Ok. 1200 zł

 

1150 zł 25 -28.04

 

Ceny w zaokrągleniu, z 24.02.2013 rezerwacje w serwisie WWW.aero.pl oraz na stronach tanich linii lotniczych

*nocleg w podróży powrotnej na lotnisku przesiadkowym

** powrót niemożliwy – brak połączeń po zakończeniu uroczystości kanonizacyjnych

*** Jeśli zdecydujemy się zabrać dodatkowy bagaż, do ceny biletu należy doliczyć za jedną walizkę w Ryanair (15 kg) ok. 200 zł w obie strony a w Wizzair – ok.250 zł w obie strony.

 

TRAVELPLANET.PL

Największy polski multiagent w turystyce sprzedający przez Internet, Call Center oraz Punkty Obsługi Klienta ofertę starannie sprawdzonych, największych polskich organizatorów wyjazdów. Jednocześnie ma w swojej ofercie bilety lotnicze, hotele, ubezpieczenia podróżne oraz umożliwia wynajem samochodów w dowolnym miejscu na świecie. Pierwsza firma e-commerce na warszawskiej GPW, która obsłużyła ponad pół miliona klientów, jest laureatem platynowego trofeum „NAGRODA FAIR PLAY”.

Najlepszy serwis rezerwacyjny według portalu interaktywnie.pl, który w 2013 r. sporządził ranking w oparciu o oceny ekspertów branży internetowej. W 2013 roku po raz siódmy Travelplanet.pl zajął pierwsze miejsce w rankingu sklepów internetowych (turystyka) Money.pl, (wcześniej sporządzanego wspólnie z Gazetą Wyborczą oraz serwisem Wyborcza.biz). W 2010 roku kapituła konkursu Najwyższa Jakość Quality International przyznała spółce tytuł Laureata oraz Złote Godło w kategorii QSERVICES — usługi najwyższej jakości. Portal travelplanet. pl został także laureatem Złotego Godła w konkursie Laur Klienta 2010, w kategorii sklepów internetowych — turystyka.

**************************************

Aero.pl to serwis należący do Travelplanet.pl, notowanego na warszawskiej giełdzie największego polskiego multiagenta turystycznego. Aero.pl funkcjonuje na polskim rynku od 2001 roku, obsłużył 300 tys. podróżnych. Każdy etap internetowej rezerwacji wspierają profesjonalni kasjerzy lotniczy zatrudnieni w naszym Call Center. Aero.pl posiada akredytację IATA, co daje możliwość prowadzenia sprzedaży na biletów lotniczych i obsługi posprzedażowej wystawionych dokumentów.  Serwis specjalizuje  się w sprzedaży tanich biletów lotniczych zarówno linii regularnych, jak i low cost.