Szwedzki rocznik statystyczny (Statistisk årsbok) w tym roku będzie obchodzić setną rocznicę pierwszej publikacji. Z tej okazji szykuje się kolejne zestawienie statystyk z minionego roku, a nawet całego wieku. Ze zgromadzonych danych dowiemy się, jak zmienił się kraj i szwedzkie społeczeństwo w latach 1914-2014.

Ona, 42-latka z 11-letnim stażem małżeńskim, matka dwojga dzieci, pracuje w służbie zdrowia. Z danych za rok 2013 wynika, że typowa Szwedka to Anna Maria Andersson. Podobnie jak 54 proc. 42-latek, Andersson ma męża.

Statystyczny Szwed – Karl Fredrik Johansson – to z kolei 40-letni pracownik produkcji. Niemal połowa (49 procent) jego rówieśników jest w związku małżeńskim. Jak zatem wyglądała typowa szwedzka rodzina w roku 2013?

Statystyczna rodzina Anderssonów, choć jeszcze do niedawna byli Johanssonami, ma dwoje urodzonych w maju dzieci: 14-letniego syna Filipa, i 11-letnią córkę Julię. Dzieci muszą być bardzo zadowolone, bo mają własne kieszonkowe: Julia 170 koron, a Filip – uwaga! – 400. Ponadto mają też rower, komputer i telefon komórkowy. Ten ostatni pozwala im się komunikować najczęściej za pomocą SMS-ów. Przed rokiem w całym kraju wysłano ich 16,5 miliarda (45 milionów dziennie). Z pewnością możliwość sprawdzenia tego, co robią dzieci, jest ważna, tym bardziej że Anderssonowie mieszkają w mieście, podobnie jak 86 proc. szwedzkiej populacji. Jeszcze przed stu laty aż 76 proc. Szwedów mieszkało na wsi.

Jak zmienił się obraz kraju? „Statistisk årsbok för Sverige” pisze o rozwoju infrastruktury i technologii. Tytułem przykładu: w 1914 roku wysłano ponad 718 tys. telegramów, czyli tyle samo, co dzisiaj SMS-ów co każde 22 minuty. Dodatkowo rozbudowano sieć dróg (z 62 tys. kilometrów do 216 tys. kilometrów), nastąpiła redukcja linii kolejowych (z 13,8 tys. kilometrów do 11,1 tys. kilometrów) i zdecydowanie poprawiła się jakość służby zdrowia.

W 1914 aż 63,9 proc. dziewczynek i 73,7 proc. chłopców umierało przed ukończeniem piątego roku życia. Dzisiaj umiera jedynie 2,3 promila dziewczynek i 2,9 promila chłopców. To jeden z najniższych wskaźników na świecie.

Źródło:
www.szwecjadzisiaj.pl/karl-fredrik-i-anna-maria-czyli-szwedzi-statystyczni/