Przy planowaniu podróży liczy się nie tylko czas rezerwacji i data lotu, ale także wybór lotniska, z którego udamy się na upragnione wakacje. Zespół wyszukiwarki ofert turystycznych KAYAK.plprzeanalizował dane dotyczące Lotniska Chopina i Warszawa-Modlin, aby sprawdzić najpopularniejsze kierunki podróży i średnie ceny biletów, wskazując trasy, na których Polacy mogą zaoszczędzić.


W największych miastach świata często znajduje się kilka lotnisk, dzięki czemu pasażerowie mają do wyboru różne trasy podróży. W Warszawie Lotnisko Chopinaobsługuje połączenia do 108 miast na trzech kontynentach, natomiast podwarszawski port lotniczy w Modlinie oferuje loty do 35 miejscowości w Europie. Jednak Modlin mimo swoich niewielkich rozmiarów odnotował wyraźny wzrost na poziomie 206% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym, jeśli chodzi o wyszukiwanie lotów z podmiejskiego lotniska przez Polaków. Ponadto o 116% wzrosła liczba zagranicznych pasażerów przylatujących do modlińskiego portu.

“Tak dobre wyniki lotnisko osiąga dzięki współpracy z największym przewoźnikiem w Polsce i jednym z największych na świecie, liniami lotniczymi Ryanair, które stale zwiększają częstotliwość najpopularniejszych połączeń, w każdym sezonie uruchamiają nowe trasy i oferują bilety lotnicze w bardzo korzystnych, konkurencyjnych cenach – my promujemy to wszędzie gdzie się da, a nasza oferta przyciąga podróżnych jak magnes. Polacy coraz więcej latają, a naszą ambicją jest przekonanie ich, aby wybierali lotnisko w Modlinie – i to się nam udaje. Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba osób korzystających z naszego portu zarówno po raz pierwszy w życiu jak i tych, którzy wybierają nasz port już po raz czwarty, piąty itd.” – komentuje Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowy Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.

 

NAJPOPULARNIEJSZE WŚRÓD POLAKÓW KIERUNKI W POLSCE I EUROPIE

Miejsce

Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotnisko Warszawa-Modlin

1

Paryż

Kolonia

2

Barcelona

Sztokholm

3

Rzym

Londyn

4

Londyn

Gdańsk

5

Lizbona

Trapani

6

Amsterdam

Wrocław

7

Ateny

Ateny

8

Gdańsk

Piza

9

Madryt

Barcelona

10

Mediolan

Mediolan

Tańsze bilety z Modlina do wybranych miast w Europie

Po porównaniu cen biletów do najpopularniejszych miast z Warszawy i Modlina okazało się, że udający się do Mediolanu, Londynu, Aten czy Barcelony powinni rozważyć rezerwację lotu z podwarszawskiego lotniska ze względu na możliwość znacznych oszczędności: bilety do Mediolanu kosztują średnio 71% mniej, z kolei do Londynu można polecieć nawet za połowę ceny w porównaniu z ofertą Lotniska Chopina. Loty do Barcelony i Aten z Modlina mogą być średnio nawet o 25% tańsze. Tak konkurencyjne ceny wynikają w dużej mierze z faktu, że na lotnisku w Modlinie działa wyłącznie tani przewoźnik Ryanair, co oznacza, że pasażerowie preferujący loty realizowane przez tradycyjne linie lotnicze, powinni zdecydować się na podróż z Lotniska Chopina.

 

Planując wyjazd, należy jednak pamiętać również o kosztach dojazdu do Modlina. Bilet jednorazowy na pociąg i autobus na lotnisko kosztuje 17 zł. Cena obejmuje 60-minutowy przejazd w I strefie ZTM. Bilet w jedną stronę na przejazd autobusem ModlinBus kosztuje od 9 zł przy zakupie przez stronę internetową przewoźnika. Natomiast na Lotnisko Chopina można dotrzeć, kupując bilet jednorazowy ZTM za jedyne 4,40 zł. 

CENY BILETÓW DO NAJPOPULARNIEJSZYCH MIAST W EUROPIE

Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotnisko Warszawa-Modlin**

Miasto

Średnia cena (w PLN)

Miasto

Średnia cena (w PLN)

Lizbona

716

Barcelona

362

Barcelona

480

Trapani

304

Madryt

420

Piza

233

Mediolan

386

Ateny

210

Amsterdam

379

Londyn

165

Rzym

375

Kolonia

113

Londyn

341

Mediolan

113

Ateny

304

Wrocław

68

Paryż

299

Sztokholm

66

Gdańsk

34

Gdańsk

34

Odwiedzający najczęściej przylatują z Europy


Spośród krajów europejskich najczęściej do Polski przylatują Hiszpanie, Brytyjczycy i Włosi. Co ciekawe, także wielu Polaków podróżuje do Warszawy z innych miast w kraju – stanowią najliczniejszą grupę przylatujących na lotnisko w Modlinie i drugą co do wielkości na Lotnisku Chopina. Wydaje się, że coraz więcej Polaków decyduje się na podróż samolotem także w obrębie Polski, głównie dzięki nowym trasom w korzystnych cenach.

 

“Lotnisko Chopina pełni rolę portu przesiadkowego o zasięgu regionalnym, który obsługuje całą Europę Środkowo-Wschodnią. Dla naszych pasażerów pierwszorzędne znaczenie ma rozbudowana siatka połączeń, zwłaszcza możliwość bezpośredniego lotu na inne kontynenty. Dlatego nasz port obsługuje nie tylko lokalny ruch, ale mamy również pasażerów z sąsiednich krajów, którzy właśnie przez Warszawę podróżują w świat. Stale pracujemy nad tym, żeby nasza oferta była jak najatrakcyjniejsza. I są tego efekty: w tym roku Lotnisko Chopina otwiera najwięcej nowych tras spośród wszystkich lotnisk w Europie, spodziewamy się też kolejnego rekordu w liczbie obsłużonych pasażerów” – komentuje Przemysław Przybylski, Rzecznik Prasowy Lotniska Chopina.

 

ODWIEDZAJĄCY Z EUROPY

 Miejsce

Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotnisko Warszawa-Modlin

2015

2016

2015

2016

1

Hiszpania

Hiszpania

Polska

Polska

2

Polska

Polska

Hiszpania

Wielka Brytania

3

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Hiszpania

4

Francja

Francja

Włochy

Włochy

5

Niemcy

Niemcy

Belgia

Francja

6

Włochy

Włochy

Francja

Niemcy

7

Szwajcaria

Szwajcaria

Grecja

Belgia

8

Belgia

Belgia

Niemcy

Grecja

9

Rosja

Rosja

Holandia

Portugalia

10

Grecja

Portugalia

Szwecja

Irlandia


Vera Pershina, dyrektor regionalna KAYAK-a na Polskę i Rosję mówi: – KAYAK z radością pomaga podróżnym zaplanować i zorganizować podróż. W tym celu między innymi udzielamy podróżującym Polakom przydatnych wskazówek dotyczących rezerwacji lotów i skutecznego wyszukiwania ofert. Wciąż opracowujemy i ulepszamy naszą stronę i użyteczne narzędzia, takie jak strony konkretnych lotnisk, na których pasażerowie mogą śledzić swoje loty bezpośrednio w naszym serwisie.

 
UWAGA:
*Dane na podstawie wyszukiwań lotów do Polski w roku 2015 i 2016 dokonywanych w okresie odpowiednio od 1.07.2014 r. do 30.03.2015 r. oraz od 1.07.2015 r. do 30.03.2016 r. Ceny mogą ulec zmianie lub być nieaktualne. 
** Ceny nie obejmują kosztów dojazdu na lotnisko.