Liczba nowych firm z udziałem kapitału zagranicznego w Finlandii wzrosła w 2015 roku do 265. Prawie 200 firm jako lokalizację swojej siedziby wybrało Helsinki.


W ubiegłym roku działalność w Finlandii rozpoczęło 265 nowych, zagranicznych  firm. Dla porównania – rok wcześniej liczba ta osiągnęła wartość 229. Ponadto, w 230 zagranicznych firmach już działających w Finlandii zdecydowano o rozszerzeniu lub podjęciu nowych inwestycji w tym kraju.


Kraje, które dokonują największych inwestycji w Finlandii to kolejno: Szwecja, USA, Wielka Brytania, Dania i Niemcy. Sektory z największą liczbą nowych spółek z kapitałem zagranicznym to przede wszystkim: usługi biznesowe, opieka zdrowotna i wellness oraz  ICT, czyli nowoczesne technologie teleinformatyczne.

 

„Fiński know-how jako bardzo konkurencyjny przyciąga do naszego kraju czołowych, międzynarodowych graczy z branży przemysłowej”  mówi Antti Aumo, kierownik jednostki Finpro organizacji Invest in Finland.

 

Również inwestycje krajowe w sektorze biogospodarki, takie jak na przykład fabryka bioproduktów Metsä Group w Äänekoski cieszą się wzrostem  zainteresowania ze strony zagranicznych podmiotów.


Największa ubiegłoroczna  pojedyncza inwestycja zagraniczna w Finlandii należy do niemieckiego koncernu Continental, który za 600 milionów euro zakupił fińską firmę produkującą oprogramowanie dla branży motoryzacyjnej – Elektrobit. Inne duże zagraniczne inwestycje to między innymi centra danych HETZNER Online (170 mln euro) i Telia (150 mln euro) oraz centrum hotelowo-konferencyjne  sieci Nordic Choice w dzielnicy Jätkäsaari w Helsinkach (120 milionów euro).