Tajlandia to miejsce, które rok rocznie odwiedzają tłumy. Znana z pięknych krajobrazów, cudownego klimatu, mnóstwa atrakcji do zwiedzania i orientu, również kulturowego. To bez wątpienia jeden z najczęściej wybieranych turystycznie krajów w Azji. Mix nowoczesności z historią, w którym mieszają się tętniące życiem miasta i półdziko żyjące plemiona w oddali. Wyspy i tropiki, bajeczne rafy koralowe, piękne plaże i cudowny klimat, są wystarczająco dużą zachętą do tego, aby odwiedzić Tajlandię. Warte wspomnienia są także ceny – bo te są tu wyjątkowo atrakcyjne. Ale jeśli jesteś spragniony przygód i wciąż nie poczułeś się zachęcony, żeby zobaczyć Tajlandię z bliska, dziś przedstawiamy jej mniej znaną część. Może się skusisz?


 

Poznaj miejsce, które cię olśni, pozwoli się zrelaksować i poczuć jak w bajce. Odwiedź  tajlandzką prowincję Krabi na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego.
 
Krabi jest górzystą i niezwykle malownicza krainą. Oferuje baśniowe pejzaże i czaruje tropikalną przyrodą. W parkach narodowych znajdują się lasy oraz gorące źródła i wodospady. Na obszarze Parku Narodowego Khao Phanon Bencha zlokalizowane są wzgórza o wysokości 1350m.n.p.m., a jego mieszkańcami są np. niedźwiedzie brunatne i pantery mgliste.
 
Krasowe mogoty – stromościenne zbocza ze skał wapiennych, wpadają wprost do lazurowo błękitnej wody, której fale rozbijają się o kamień. Widoki dopełniają wręcz śnieżno-białe plaże i malownicze zatoki. Krajobrazy są tu niczym wyjęte z pocztówek – gdyby nie to, że widzi się je w oryginale, trudno byłoby uwierzyć, że nie poprawiał ich jakiś grafik ;-). 
 
Ogromną frajdą jest poznawanie okolicznych wysepek, jednymi z najpopularniejszych są m.in. Ko Lanta i Ko Phi Phi. Nie ma tam wielu zabytków, ale warto zwiedzić Świątynię Jaskini Tygrysa z sanktuarium, w którym znajduje się kamień z odciskiem stopy Buddy. Ponadto, każda z wysp to równie oszałamiające widoki, zapierające dech w piersiach.
 
To też wyśmienite miejsce dla fanów skałkowej wspinaczki i grotołazów. Na terenie Krabi znaleźć można fascynujące formacje skalne, jaskinie, groty i wzgórza wapienne. Interesującym miejscem jest Jaskinia Wikingów na wyspie Phi Phi Leh, położonej ok. 40 km od Krabi. W jaskini tej można podziwiać prehistoryczne malowidła. Co istotne – skałki i szlaki są zróżnicowane, docenią je i doświadczeni wspinacze i amatorzy. 
 
Kolejnym powodem, aby odwiedzić Krabi jest świat podwodny. Ściągają tu chętnie więc i nurkowie. Kuszą ich turkusowe laguny i rafy koralowe. To, co pod wodą, jest w tym rejonie naprawdę godne uwagi.
 
Krabi to raj dla wszystkich uwielbiających zakupy. Można tam kupić niesamowite rękodzieła. Popularnością cieszą się: biżuteria z szafirów i rubinów, szale jedwabne, ręcznie robione leżaki, talerze, butelki, pudełka, czy meble z drzewa różanego. Niektóre sklepy umożliwiają klientom zakup zaprojektowanych przez siebie mebli. Ponadto, co tydzień w piątek, część ulic w mieście zostaje zamknięta dla ruchu kołowego. Przez cały weekend można spróbować lokalnych dań, czy poznać, czym jest tamtejszy folklor. Są także karuzele dla dzieci, mini karaoke i pokazy tradycyjnego tajskiego tańca. Oczywiście, nie brakuje straganów, uginających się pod zabawkami, jedzeniem, odzieżą. Jest wesoło i sporo się dzieje.
 
Mówiąc oględnie, urok Krabi polega chyba na tym, że bez względu na preferencje spędzania czasu, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Można bezczynnie wylegiwać się na złotym, drobnym piasku, próbując przepysznych specjałów lokalnej kuchni, można się wspinać, uprawiać turystykę spacerową, eksplorować dżunglę, nurkować, zwiedzać i oddawać się przyjemności spędzania czasu z przemiłymi mieszkańcami. Tylko jednego robić się tu nie da – w Krabi nie sposób się nudzić!
 
Warto wspomnieć, że dobrą porą na podróż do Krabi jest koniec października i początek listopada. Rozpoczyna się wtedy Festiwal Andamański, organizowane są plenerowe koncerty, parady i konkursy wędkarskie.