Znamy laureatów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Zgodnie z zapowiedziami, dwóch z nich przyjedzie do Gdańska, by wystąpić podczas tegorocznej, 10. Gdańskiej Jesieni Pianistycznej organizowanej przez Polską Filharmonię Bałtycką im. F. Chopina.


Międzynarodowe jury, w skład którego wchodzi wielu solistów znanych z występów przed pomorską publicznością, jak choćby Piotr Paleczny czy Janusz Olejnicznak, pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń zdecydowało, że Złoty Medal wraz z nagrodą pieniężną  trafi w ręce Seong-Jin Cho z Korei Południowej. Laureatem drugiej nagrody został Charles Richard-Hemelin z Kanady, na podium znalazła się także Kate Liu ze Stanów Zjednoczonych. Czwarte, piąte i szóste miejsce zajęli kolejno: Eric Lu (Stany Zjednoczone), Yike (Tony) Yang (Kanada) i Dmitry Shishkin (Rosja).

Wiadomo już, że dwóch, spośród nagrodzonych laureatów przyjedzie do Gdańska, by zagrać recitale podczasj jednego z największych festiwali pianistycznych na Pomorzu: Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Recitale, które odbędą się w Sali Koncertowej na Ołowiance zaplanowano na 26 i 27 października. Ponadto, dwóch nagrodzonych w tegorocznym Konkursie Chopinowskim Pianistów wystąpi 28 października z Orkistrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Filharmonii Bałtyckiej, pod batutą jej dyrektora artystycznego – Ernsta van Tiela. Obecnie trwają rozmowy m.in. z laureatem drugiego miejsca. Na ostateczne potwierdzenie nazwisk artystów, którzy wystąpią w Gdańsku będziemy jednak musieli poczekać do jutra. Warto dodać, że Ci sami artyści będą towarzyszyć Orkiestrze Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej podczas jesiennych koncertów wyjazdowych w Moskwie i Kaliningradzie.