Po niedzielnej (30 lipca 2017) próbie ataku szczytowego na K2, podjętej przez Janusza Gołębia z ekipy PHZ PZA – wspieranej przez markę LOTTO i Ministerstwo Sportu i Turystyki – oraz skialpinisty Andrzeja Bargiela i Jakuba Poburki, ekipa polskich himalaistów zakończyła letnią wyprawę. Miesięczny rekonesans, podczas którego Polakom udało się osiągnąć maksymalną wysokość niemal 7000 m n.p.m., stanowił przygotowanie – m.in. pod katem wyboru trasy – do zimowej próby wejścia na K2, zaplanowanej jeszcze na 2017 rok

 

Polacy atakowali górę południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Cesena. Trudne warunki pogodowe, w tym zagrożenie lawinowe i silne wiatry już na poziomie obozów C2 (6350 m n.p.m.) i C3 (6900 m n.p.m.), uniemożliwiły jednak wejście powyżej 7000 m n.p.m.

 

Po 3 godzinach wspinaczki (30 lipca 2017), której celem było dotarcie do obozu C3 i próba ataku szczytowego, Janusz Gołąb zmuszony był wrócić do bazy z  powodów zdrowotnych. Niewyleczona infekcja nie pozwoliła mu na dalszą działalność górską. Jednocześnie Jakub Poburka doznał niegroźnego urazu barku spowodowanego uderzeniem kamieniem. Finalnie – ze względu na sypiące się kamienie i narastające zagrożenie lawinowe – wszyscy członkowie polskiej ekipy wrócili do bazy, rezygnując z ataku szczytowego.

 

Wcześniej polskiej ekipie udało się – podczas 16-godzinnej akcji – zaporęczować fragment trudnej technicznie grani na drodze Kukuczka-Piotrowski. Być może to właśnie tą drogą Polacy będą próbowali zdobyć K2 podczas wyprawy zimowej, zaplanowanej wstępnie od 22 grudnia 2017 do 20 marca 2018 roku.

 

Jerzy Natkański, kierownik letniej wyprawy przygotowawczej zaznacza:

 

– Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby pokonać wszelkie przeciwności i dotrzeć jak najwyżej. Niekorzystne warunki pogodowe uniemożliwiają nam niestety kolejne próby wejścia na drugi co do wysokości na świecie ośmiotysięcznik (8611 m n.p.m.).Podejmowanie działalności górskiej podczas silnych wiatrów, a tym bardziej zagrożenia lawinowego stanowiło zbyt duże ryzyko dla członków naszej ekipy, stąd decyzja o zakończeniu wyprawy, ale też jednocześnie jeszcze większa determinacja, by zdobyć ‘górę gór’ zimą.

 

Polska ekipa – realizująca pod wodzą Jerzego Natkańskiego wyprawę na K2, której partnerem jest marka LOTTO oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki – wyjdzie we wtorek, 1 sierpnia 2017 roku do Alicampu, a następnie przez przełęcz Gondogoro La do Hushe. Himalaiści powinni dotrzeć około 3 sierpnia 2017 roku do Skardu, a na 9 sierpnia 2017 zaplanowany został powrót do kraju.

 

Zobacz tutaj, co o zdobyciuK2 zimą mówią: Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki oraz Jerzy Natkański

 

Z K2 Polacy mierzą się już od 1976 roku, kiedy zespół pod wodzą Janusza Kurczaba przeszedł północno-wschodnią granią, zaś Eugeniuszowi Chrobakowi i Wojciechowi Wróżowi do wierzchołka zabrakło zaledwie 200 m. Po raz pierwszy polska flaga pojawiła się na K2 w dniu 23 czerwca 1986 i wniosła ją tam Wanda Rutkiewicz, która była również pierwszą kobietą na szczycie najtrudniejszej góry świata. Polacy wytyczyli lub dokończyli cztery z dziewięciu dróg wiodących na szczyt, w tym drogę nazywaną „Magiczną Linią” oraz „Polską drogę”. Ta ostatnia została wytyczona przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego na południowej ścianie K2 w 1986 roku. Zimą K2 było atakowane trzykrotnie, choć żadna z dotychczasowych ekip nie przekroczyła wysokości 8 000 m n.p.m.

 

Więcej informacji na: http://polskihimalaizmzimowy.com, http://www.fundacjakukuczki.pl, Polski Himalaizm Zimowy na FBi Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki na Facebooku.