Przewoźnik odniesie korzyści z jeszcze niższych kosztów operacyjnych na trasach długodystansowych

AirAsia X, obsługująca trasy długodystansowe spółka powiązana z AirAsia, największymi tanimi liniami lotniczymi w Azji, złożyła potwierdzone zamówienie na 55 samolotów z rodziny A330. Jest to największe w historii pojedyncze zamówienie na samoloty z niezwykle popularnej rodziny A330 i potwierdza pozycję AirAsia X jako największego klienta na ten typ samolotu wśród linii lotniczych na całym świecie – dotychczas Air Asia X zamówiły łącznie aż 91 samolotów A330. Najnowsza umowa stanowi potwierdzenie listu intencyjnego opiewającego na 50 samolotów A330 podpisanego podczas targów lotniczych w Farnborough w lipcu 2014, a ponadto obejmuje pięć dodatkowych samolotów. Dostawy nowo zamówionych maszyn rozpoczną się w 2018 r.

Bazując na wielokrotnie potwierdzonej ekonomii, wszechstronności i niezawodności modelu A330ceo, nowy A330neo posiadać będzie najnowszej generacji silniki Rolls-Royce Trent 7000, rozwiązania poprawiające aerodynamikę samolotu oraz nowe elementy kabiny. Dzięki tym ulepszeniom będzie to najbardziej efektywny kosztowo samolot w tej klasie wielkości – pozwolą one obniżyć zużycie paliwa o 14% na jedno miejsce, zwiększyć zasięg samolotu nawet o 740 km, a także zminimalizować koszty serwisu.

Rodzina samolotów A330 jest częścią najnowocześniejszej i najwszechstronniejszej linii produktów szerokokadłubowych na świecie, obejmującej również większy model A350 oraz dwupokładowy A380. Poszczególne wersje tych samolotów w efektywny sposób spełniają wszystkie potrzeby linii lotniczych w zakresie połączeń regionalnych, średnio- i długodystansowych, mieszcząc od 250 do ponad 500 pasażerów i oferując wiele korzyści wynikających z niezwykle wysokiego poziomu unifikacji operacyjnej.