Drogi Podatniku, przed Tobą, mną, nami – czyli niemal 25 milionami Polaków – „gorączka” ostatnich dni rozliczeń z fiskusem. Wypełniając roczne zeznanie podatkowe już po raz 14. będziemy mogli przekazać 1% swojego podatku na organizacje pożytku publicznego (OPP), czyli stowarzyszenia i fundacje, dla których jest to często – poza darowiznami – jedyne źródło finansowania ważnych społecznie inicjatyw. Z wielu z nich zapewne korzystasz, nawet o tym nie wiedząc, osiągnięciami innych chwalisz się przed znajomymi z zagranicy, do wielu włączasz bezpłatnie swoje dzieci, zapewniając im zdrowie i bezpieczeństwo. I nie musisz dziękować, bo po to one są, ale czy równie chętnie dzielisz się z nimi swoim tym, co i tak nie należy już do Ciebie, co i tak musisz oddać, czyli 1% podatku, wspierając tym samym projekty, których beneficjentem często jesteś?

 

W 2015 roku status OPP miało prawie 8,2 tys. organizacji i niemal wszystkie otrzymały ogromne wsparcie w łącznej kwocie 617,5 mln zł, które Polacy przekazali w formie 1%. Patrząc jednak na zatrważające mimo wszystko statystyki, nie sposób nie zapytać dlaczego w 2016 roku aż 41% podatników spośródponad 23 mln osób – które wykazały za 2015 rok dochód do opodatkowania, a tym samym mogło przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego – tego jednak nie zrobiło?!

 

Oczywiście przekazanie 1% podatku na rzecz OPP to tylko i wyłącznie Twoja dobra wola, ale pozwól nam – ogromnej rzeszy wolontariuszy i ludzi społecznie odpowiedzialnych, tworzących stowarzyszenia i fundacje, które podejmują wielki wysiłek na rzecz wszystkich obywateli – mieć przekonanie, że w Polakach tkwią ogromne pokłady solidarności. Wiemy, że wielokrotnie już i w wielkim stylu to udowodniliście, ale przekazując 1% podatku na wybrane przez siebie instytucje trzeciego sektora macie doskonałą okazję zrobić to raz jeszcze, o co nie tylko prosimy w imieniu Fundacji Kukuczki i wszystkich OPP w kraju, ale wręcz nawołujemy do powszechnej mobilizacji!

 

To od nas zależy skala niesionej pomocy, więc – nawet, jeżeli Ty sam co roku przekazujesz swój 1% podatku na cele społeczne – włącz się w ogólnopolską akcję Każdy1%dlaOPP i zostań ambasadorem niecodziennej inicjatywy Fundacji Kukuczki, propagując nasz apel w sprawietak SZCZYTnej idei wsparcia, które można ofiarować w sposób zupełnie bezkosztowy! Nie bądź obojętny!

 

Jerzy Natkański, Krzysztof Wielicki, Janusz Majer, Leszek Cichy
i miliony beneficjentów OPP w Polsce