Leżąca w obrębie historycznej krainy Republika Macedonii z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów z Europy (i nie tylko). Ten wciąż mało znany kraj odwiedziło w ubiegłym roku 15 tys. Polaków, co dało 100% wzrost w stosunku do poprzedniego roku.  

Obszar, który zajmuje Macedonia jest mniejszy niż województwo mazowieckie – zwiedzenie w ciągu 1-2 tygodni wielu z licznych atrakcji zlokalizowanych w różnych częściach kraju nie jest więc problemem.  

Polacy zwiedzają Macedonię głównie w okresie letnim, jednak kraj posiada również warunki do uprawiania narciarstwa w nieco skróconym sezonie zimowym w obszarze pasm górskich, których szczyty sięgają powyżej 2.000 metrów wysokości.  Różnorodność krajobrazu jest domeną tego regionu i w połączeniu z poniekąd ciepłym i umiarkowanym latem daje doskonałe warunki do aktywnego spędzenia urlopu. Popularne są tu piesze wędrówki  w pasmach górskich Sar Płanina, Jakupica i Korab. Warto zabrać aparat  – rozciągają tam się przed nami niezapomniane widoki. Dobra znajomość angielskiego (nauka już od szkoły podstawowej) i najniższe na Bałkanach ceny stanowią dodatkowe atuty tego regionu Europy.  

Niedaleko Skopje (stolicy Macedonii) znajduje się słynny kanion Matka, sztuczny zbiornik powstały po wybudowaniu zapory na rzece. To magiczne miejsce otoczone pasmami górskimi kryje mnóstwo jaskiń, monastyrów a nad brzegiem znajdują się malownicze chatki z zacumowanymi łódkami.  Można tu odpocząć w restauracji nad wodą lub wypożyczyć kajak i bliżej przyjrzeć się tajemniczym zakamarkom wąwozu. W skałach kryją się jaskinie krasowe, z których najdłuższa ma 180 m.

Podróżując po Macedonii co nóż natrafiamy na budowle pamiętające najodleglejsze czasy. Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc znalezisk archeologicznych na świecie. Na niewielkim obszarze znajduje się prawie 1000 cerkwi i klasztorów – niektóre z nich udostępniane są turystom jako baza noclegowa. Tylko wokół samego Jeziora Ochrydzkiego znajduje się 365 monastyrów – mówi się, że każdy na jeden dzień w roku.  Niewątpliwie samo jezioro stanowi ogromną atrakcję – liczący 4 miliony lat zbiornik jest przyrodniczą rzadkością. Akwen jest siedliskiem ponad 200 endemicznych gatunków fauny, objęty jest ochroną UNESCO. Jest największym zbiornikiem wody pitnej w Europie. Jego urok możemy podglądać z wzniesień następnej atrakcji –  Ochrydy.

Ochryda zachwyca bogactwem zabytków, wśród których latem odbywają się liczne festiwale, m.in. folkloru bałkańskiego i teatralny. Tutaj w 886 r. Św. Klemens z Ochrydu założył pierwszy Uniwersytet słowiański, gdzie kształcili się najwybitniejsi nauczyciele tamtych czasów.
Najbardziej znaną osobą czasów współczesnych jest pochodząca ze stolicy Macedonii Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty. Przyszła laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w wieku 18 lat opuściła dom rodzinny i została misjonarką.  

Jest również wiele innych powodów dla których warto odwiedzić Skopje. Koniecznie należy wtopić się w atmosferę Starego Bazaru. W połowie XVIII wieku było tu 2150 sklepów. Do dziś oferowana jest  tradycyjna, produkowana ręcznie biżuteria, filigram ze srebra i przedmioty użytku domowego. Tu, jak i wielu innych miastach Macedonii możemy skosztować doskonałych potraw tradycyjnej kuchni macedońskiej.

 

Macedonia jest zagadką, która kryje wiele niespodzianek  wartych odkrycia, powrotu i poznawania na nowo.