Tegoroczna majówka to idealna okazja, aby wyjechać z miasta i zwiedzić to, co ma do zaoferowania Mazowsze. A wiele będzie się działo. Czekają wystawy, kiermasze, pokazy, konkursy i dziesiątki zabytków. Mazowieckie muzea, zameczki i ośrodki kulturalne zapraszają zarówno tych starszych, jak i młodszych turystów. Zaplanowano m.in. „Gotowanie na polanie” w Sierpcu, turniej rycerski w Iłży czy „Imieniny Zygmunta Krasińskiego” w Opinogórze.

DLA DZIECI

Majówka w skansenie
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało dla najmłodszych wiele atrakcji. 1, 3 i 4 maja w godz. 10.00-18.00 będzie trwał piknik łączący odpoczynek ze wspólną zabawą. Zacznie się od „Kolbergowskiej Majówki w skansenie” w czwartek 1 maja. Zaplanowano wiejskie zabawy m.in. chodzenie na szczudłach i toczenie obręczy, czytanie bajek Oskara Kolberga oraz pokazy zajęć gospodarskich, takich jak orka konna czy pierwsze sianokosy.

W sobotę 3 maja – „Majówka w skansenie”. Będą rodzinne konkursy z nagrodami, a także gry i zabawy. Żeby dorosłym nie było nudno, zaplanowano konkurs kulinarny „Gotowanie na polanie”. Startuje w niedzielę 4 maja. To konkurs zarówno dla producentów, jak i amatorów sztuki kulinarnej. Gdy dorośli będą gotować, dzieci mogą spróbować swoich sił w jeździe konnej lub skorzystać z przejażdżki bryczką.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
ul. Gabriela Narutowicza 64
www.mwmskansen.pl
tel. 24 275 28 83

RODZINNIE

Radomskim szlakiem
Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na trasę turystyczną „Zdarzyło się kiedyś nad wodą”. Skansen położony jest tuż na obrzeżach Radomia. Jego ozdobą są malownicze tereny zielone – mieszane lasy, pagórki, pola i sady. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wnętrza wiejskich budynków, które zawsze zmieniają się wraz z rytmem świąt kościelnych, prac polowych oraz pór roku. Warto zobaczyć „Ekspozycję uli”, wystawy „Jak powstaje skansen” oraz „Historia narzędzi i maszyn rolniczych”. Ponadto uczestnicy majówki będą mogli wziąć udział w zabawie tanecznej „na dechach” oraz plenerowych warsztatach „Zdobywanie certyfikatu sprawności pradziadka”, polegających m.in. na pozyskiwaniu mąki w stępach, skręcaniu sznurka czy tkaniu. Najmłodsi będą mogli bawić się dawnymi zabawkami. Muzeum zaprasza 1 maja w godz. 10.00-18.00.

Muzeum Wsi Radomskiej
ul. Szydłowiecka 30
www.muzeum-radom.pl
tel. 48 332 92 81

Warto też zobaczyć:
•    jedyne w Europie Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli – www.muzeumgombrowicza.pl
•    Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – z bogatą kolekcją płócien tego malarza, www.muzeum.edu.pl
Patriotycznie
3 maja Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na rodzinną imprezę „Biało-czerwona. Obowiązkowo!” Podczas warsztatów patriotycznych będzie można tworzyć własne flagi, dekoracje i biżuterię w barwach naszej ojczyzny. Przewidziane są liczne konkursy z niespodziankami. Tego dnia zwiedzanie Pomnika Mauzoleum będzie bezpłatne. W związku z tym, że impreza będzie odbywać się na terenie fortu, warto zabrać ze sobą koce i kosze ze smakołykami. Ponadto 2 i 3 maja od godz. 20.00 do 24.00 pomnik Mauzoleum zostanie podświetlony biało-czerwoną iluminacją. Jest to forma włączenia się przez muzeum do ogólnopolskiej akcji „Majówka z Polską” organizowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Pomnik Mauzoleum, Forty Bema
Ul. Warszawska 2a
www.muzeum.ostroleka.pl
tel. 29 764 54 43 (Dział Edukacji i Promocji Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce)

Warto też zobaczyć:
•    Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle (www.muzeum.ostroleka.pl) czynna codziennie w godz. 10.00-17.00.

DLA MIŁOŚNIKÓW HISTORII

Na turniej rycerski do Iłży
3 i 4 maja warto przyjechać do Iłży na turniej rycerski. Będą walki, turnieje (m.in. Wielki Turniej Konny z udziałem bohaterów bitwy pod Grunwaldem), pokazy kawalerii konnej, szermierki historycznej, musztry halabardników, strzelania z dawnej broni palnej, tańca dawnego i nie tylko. Początek imprezy w samo południe, zakończenie – późne godziny popołudniowe.

www.turniej.ilza.pl

Warto też zobaczyć:
•    Muzeum Regionalne w Iłży (www.muzeumilza.pl), w którym znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, m.in. z zakresu etnografii, archeologii i numizmatyki.

Zamek w Liwie
Powstał około 1429 r. i jest jednym z najbardziej unikalnych zabytków na Mazowszu. Zabytek tworzą fragmenty murów obronnych, wieża bramna i piwnice. Wewnątrz znajduje się jedno z największych w Polsce muzeum broni (białej, palnej i drzewcowej). Ponadto muzeum może poszczycić się kolekcją portretu sarmackiego z XVII i XVIII w. oraz dużym zbiorem malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej. Wystrój wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny. Oprócz zamku warto w Liwie zwiedzić m.in. neogotycki kościół Dziekońskiego oraz dawny rynek miejski. Muzeum będzie czynne 1, 3 i 4 maja w godz. 11.00-18.00 oraz 2 maja w godz. 10.00-16.00.    

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie
ul. Stefana Batorego 2
www.liw-zamek.pl
tel. 25 792 57 17

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
Zamek powstał ok. 1355 r. Po rewitalizacji nabrał jeszcze większego wdzięku. Wrażenie robią baszty, freski odkryte podczas rewitalizacji oraz zabytkowe bramy. W zamku prowadzone są również zajęcia dydaktyczne   

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
ul. Zamkowa 1
www.zamekwciechanowie.pl
tel. 23 672 40 64

Zamek Książąt Mazowieckich w Płocku
To gotycka budowla wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego. Książęta mazowieccy zamieszkiwali zamek do 1532 r. Odkopane relikty dawnej siedziby Władysława Hermana i jego potomków oraz dwie wieże gotyckiego zamku Kazimierza Wielkiego są wpisane do rejestru zabytków wraz z budynkami dawnego opactwa benedyktyńskiego.

Zamek Książąt Mazowieckich w Płocku
Wzgórze Tumskie

Warto też zobaczyć:
•    Muzeum Mazowieckie w Płocku (www.muzeumplock.art.pl) liczące ok. 6 tys. zabytków związanych z Płockiem i północnym Mazowszem

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku
Najstarsze ślady człowieka na terenie Czerska pochodzą sprzed 2 tys. lat, natomiast stałe osadnictwo rozpoczęło się w XI w. Na obszarze zajmowanym dziś przez zamek istniał obronny gród. Wał przebiegał mniej więcej w miejscu zamkowych murów.  

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku
Pl. Tysiąclecia
www.zamekczersk.pl
tel. 22 727 35 39

ARTYSTYCZNIE

Na imieniny Zygmunta Krasińskiego do Opinogóry
Budynek Muzeum Romantyzmu to prezent ślubny podarowany Zygmuntowi Krasińskiemu przez ojca. Są tu neogotycki pałacyk z lat 40. XIX w., mieszczący stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu oraz neogotycki budynek Oficyny Dworskiej, w którym organizowane są ekspozycje czasowe. Całość otoczona jest parkiem.

Muzeum pełne jest pamiątek związanych z historią rodziny Krasińskich oraz pamiątek epoki napoleońskiej.

W nadchodzący długi weekend majowy muzeum czynne będzie w godz. 10.00-18.00. Z kolei 2 maja (piątek) w muzeum odbędzie się cykliczne wydarzenie „Imieniny Zygmunta Krasińskiego”. O godz. 16.00 rozpocznie się spektakl „Ta nasza młodość” w wykonaniu uczniów I LO im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie, o godz. 17.00 – spotkanie autorskie z Barbarą Wachowicz i promocja książki „Siedziby wielkich Polaków”. Około godz. 19.00 odbędzie się koncert „Rozmowa z piramidami”.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
ul. Zygmunta Krasińskiego 9
www.muzeumromantyzmu.pl
tel. 23 671 70 25

Gdzie tworzył Chopin
Sanniki to niewątpliwie jedno z ważniejszych miejsc na mapie kulturalnej Mazowsza. Znane z ludowych tradycji regionalnych, nierozerwalnie związane z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Nieprzypadkowa jest także działalność Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina. To właśnie w Sannikach w 1928 r. kompozytor przebywał i tworzył, a wieś mazowiecka była inspiracją dla jego twórczości. W dniach 1-4 maja pałac czynny będzie w godz. 8.00-16.00, natomiast park otaczający budynek w godz. 8.00-20.00.

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina
w Sannikach
ul. Warszawska 142
www.ecasanniki.pl
tel. 24 268 11 08