30 października 2014 roku o godzinie 18:00 w Pałacu na Wyspie odbędzie się wykład Kultura, czyli konflikt z cyklu Medytacje filozoficzne. Temat przedstawi prof. Michał Paweł Markowski, a moderatorem dyskusji będzie prof. Cezary Wodziński.

Co mają ze sobą wspólnego Tomasz Mann i Edward Snowden, sprawca największego wycieku informacji wywiadowczych w historii? Co łączy Kartezjusza z inwigilacją obywateli amerykańskich i brytyjskich przez tajne agencje rządowe? Co masowy nadzór ma wspólnego z kulturą, a polityka z literaturą? W wykładzie Kultura, czyli konflikt, prof. Michał Paweł Markowski pokaże bliski związek między narodzinami nowożytnej podmiotowości, logiką politycznej suwerenności i działalnością tajnych służb w kontekście współczesnych rozważań nad kulturą i cywilizacją. Markowski sugeruje, że odpowiedzi na pytanie, dlaczego rządowe agencje kolekcjonują prywatne dane obywateli, naruszając ich prawo do prywatności, należy szukać nie w polityce jako takiej, lecz w historii intelektualnej nowoczesnej Europy. Historia pozwala ujawniać nieoczekiwane związki między tak odległymi zjawiskami jak Lewiatan Tomasza Hobbesa, Zmierzch zachodu Oswalda Spenglera, czy współczesne publikacje na temat cybernadzoru.

Michał Paweł Markowski – The Hejna Family Chair in Polish Language and Literature na University of Illinois w Chicago, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Laureat Nagrody im. Kościelskich oraz Nagrody im. Kazimierza Wyki za pisarstwo eseistyczne. Autor i edytor ponad 20 książek z dziedziny filozofii i literaturoznawstwa. Ostatnio opublikował: Powszechna rozwiązłość: Schulz, egzystencja, literatura (2012), Polityka wrażliwości: wprowadzenie do humanistyki (2013) oraz Dzień na ziemi. Proza podróżna (2014), zbiór esejów podróżnych, fikcji powieściowej i fotografii.
 
Wstęp na wykłady jest wolny.

Aktualności z Muzeum Łazienki Królewskie dostępne są na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl,
na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie