– CYKL SPOTKAŃ Z WYBITNYMI MYŚLICIELAMI W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zaprasza do udziału w cyklu otwartych dyskusji na tematy filozoficzne i pokrewne filozofii. Proponujemy spotkania z wybitnymi przedstawicielami myśli społecznej, podczas których będziemy wspólnie szukać odpowiedzi na pytania, które ludzie od wieków zadawali i które wciąż na nowo stawiamy.

 

8 lutego 2014 r. o godz. 16.00 w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, w Pałacu na Wyspie odbędzie się kolejny wykład z cyklu „Medytacje filozoficzne”. Gościem spotkania będzie europejskiej sławy neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, który omówi tajemnice i pułapki pracy ludzkiego umysłu i postara się odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego myślimy i jak mózg prowadzi nas na manowce?”. Cykl „Medytacji filozoficznych” jest organizowany przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie wspólnie z Fundacją na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi. Prowadzenie: prof. dr hab. Cezary Wodziński.

Wstęp wolny. Prosimy o potwierdzenie przybycia na adres e-mail: rsvp@lazienki-krolewskie.pl

 

Jerzy Vetulani – ur. w 1936 r., absolwent biologii (1957) oraz chemii (1963) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktoryzował się (1967) i habilitował (1976) w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu. Był kierownikiem Zakładu Biochemii Instytutu Farmakologii pan (1976–2006), a obecnie jest wiceprzewodniczącym jego rady naukowej. Redaktor naczelny „Wszechświata” (1981–2002) i „Polish Journal of Pharmacology and Pharmacy” (1993–1996). Jeden z założycieli Piwnicy pod Baranami. Był związany z NSZZ „Solidarność” od 1980 r. Współtwórca hipotezy β-downregulacji jako mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych (1975). Laureat międzynarodowej Nagrody Anna-Monika II klasy za badania nad mechanizmami działania elektrowstrząsu (1983). Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1990) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004). Uhonorowany m.in. przez Prezesa Rady Ministrów za całokształt dorobku naukowego (2003), laureat Złotej Odznaki Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika (1986), Nagrody Kopernikańskej PAU i Miasta Krakowa (1996). Ostatnio opublikował: „Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice”, „Piękno neurobiologii”, „Jak usprawnić pamięć”.

Więcej aktualności na profilu www. facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie