Miasta warto ocenić parkami. Liczba i zagospodarowanie zielonych obszarów, które przyciągną całe rodziny z dziećmi, są bowiem wystarczającym dowodem na to, czy włodarze dbają o jakość życia swych mieszkańców oraz czy przywiązują wagę do zrównoważonego rozwoju przestrzeni.


Całą prawdę o każdym mieście można ujrzeć w jego parku. Bo te zielone połacie między ulicami muszą mieć starannie przemyślaną koncepcję, nawet jeśli ich zadaniem jest ucieczka przed miejskim zgiełkiem, chwila relaksu i kontakt z naturą. A co więcej, duże miejskie parki z powodzeniem mogą tworzyć swoistą kombinację strefy odpoczynku, relaksu, kultury, nauki, sportu i rozrywki. W takim miejscu każdy znajdzie coś dla siebie: romantycy – ciche zakątki do relaksu i medytacji, lasy, łąki, plaże, piękne ogrody, miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu – liczne ścieżki i aleje do spacerowania, amatorzy sportów – trasy rowerowe, rolkowe, do jazdy konnej itd., a rodziny z dziećmi – kolorowe place zabaw a nawet całe lunaparki i aquaparki, nie mówiąc o restauracjach, kawiarniach, wystawach plenerowych, muszlach koncertowych czy teatrach. Długo można tak wyliczać. A odpowiednio zaprojektowany park miejski, oferujący różne atrakcje, ma zbawienny wpływ na mieszkańców –piękne widoki, ruch, świeże powietrze czy dobra zabawa odciąga od codziennego życia, a zwłaszcza – świata telewizji i komputerów. Co więcej, taka przestrzeń staje się też ważnym punktem dla osób zwiedzających dane miasto. np. nowojorski Central Park, co roku przyciąga ponad 37 mln turystów, a warto dodać , że jest on  dwa razy mniejszy od naszego  Parku Śląskiego. Już po 2019 roku dzięki inwestycjom słowackiego inwestora TMR a.s. kluczowa  atrakcja parku –  Śląskie Wesołe Miasteczko, będzie najciekawszym takim miejscem w Polsce i może wywindować nasz największy park na pierwsze miejsce wśród odwiedzających.

Poniżej przedstawiamy TOP 7 najciekawszych parków miejskich na świecie, które oferują nie tylko odpoczynek dla płuc, piękne widoki dla oczu i wytchnienie dla umysłu lecz także uczą, bawią a nawet wstrzykują sporą dawkę adrenaliny.


TOP 7 najbardziej inspirujących parków na świecie, źródło: www.royalparks.org.uk


Hyde Park, Londyn, Wielka Brytania

Jeden z najsłynniejszych parków miejskich na świecie. Już od XIX w. był popularnym miejscem spotkań towarzyskich i wydarzeń kulturalnych, uchodząc za nieformalne forum dla swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów. Pod warunkiem nieobrażania królowej. Dysputy prowadzili tam m.in. Karol Marks i Włodzimierz Lenin. Hyde Park to również miejsce niezwykle muzyczne, w którym co roku odbywają się liczne koncerty muzyczne. Grały tu już takie zespoły jak The Rolling Stones, Pink Floyd, Queen czy Depeche Mode. Występował tu również Eric Clapton, Madonna i Luciano Pavarotti. Ponadto w Hyde Parku znajduje się tor wyścigowy dla koni, kręgielnia i miejsce na pikniki. Na terenie parku znajduje się też 11- hektarowe jezioro Serpentine, po którym można pływać a nawet łowić ryby.


Posumowanie:

Powierzchnia: 159 ha,

Główna atrakcja: forum do rozmów,

 

Central Park, Nowy Jork, USA

Równie słynny co Hyde Park. Ta oaza zieleni, zaprojektowana w stylu angielskim znajduje się w samym centrum nowojorskiego Manhattanu. Jej teren wytyczono w 1853 r. Posiada wiele rozległych łąk, w tym Great Lawn, gdzie latem odbywają się koncerty. Na skraju Great Lawn stoi Zamek Belwederski. W Central Parku znajduje się również kilkanaście wzgórz oraz ścieżki dla pieszych i do jazdy konnej, a także: ZOO, ośrodki sportowe, kilka stawów, w tym Rezerwuar o powierzchni 43 ha, skały. Postawiono tu także wiele rzeźb w tym… monument króla Władysława Jagiełły. W Central Parku, w 1981 r. odbył się tu jeden z najsłynniejszych koncertów w historii muzyki rozrywkowej zagrany przez duet Simon & Garfunkel.


Posumowanie:

powierzchnia: 341 ha,

główna atrakcja: liczne ścieżki dla biegaczy i rowerzystów,

 

Park Śląski, Chorzów, Polska

Znajduje się wśród europejskich gigantów – 620 hektarów zieleni i jednocześnie kulturalne centrum Górnego Śląska. Powstał 1950 r. Powierzchnia lasów i terenów zakrzewionych obejmuje ok. 260 ha, w tym na zwiedzających kilka szczególnych miejsc jak chociażby największe w Polsce Rosarium, gdzie rośnie 35 tysięcy róż. Park ten jest znany również z wielu innych atrakcji: ZOO z Kotliną Dinozaurów i Śląskiego Wesołego Miasteczka – największego i zarazem najstarszego polskiego lunaparku, to tutaj znajduje się największa w Polsce atrakcja typu diabelski młyn czyli kultowa „Duża Gwiazda” , słynne „Samoloty”  i unikalnej konstrukcji  górnicza wodna zjeżdżalnia. To tutaj w unikalny sposób wkomponowano wypoczynkową strefę zieloną, jeziorko przy którym za niedługo powstanie największa w Polsce zjeżdżalnia „Diamond River” i  liczne urządzenia do ekstremalnej zabawy. SWM przez ostatnie 55 lat cieszy się stałym  zainteresowaniem i  dla wielu Ślązaków i Polaków jest miejscem kultowym łączącym pokolenia od dziadków do najmłodszych.  Jednak o nie wszystko:  W Parku Śląskim znajdziemy stadion, planetarium oraz plenerową Galerię Rzeźby Śląskiej. Osoby, które chcą tu spędzić czas mogą kupić wspólny bilet do parku i lunaparku. W efekcie po wycieczce szkolnej w Planetarium i Zoo można bawić się na karuzelach i urządzeniach ŚWM. 


Posumowanie:

powierzchnia: 620 ha,

główna atrakcja: Śląskie Wesołe Miasteczko,


Park Beihai, Pekin, Chiny, foto: www.beihaipark.com.cn

Park Beihai to dawny ogród cesarski. Obecnie uchodzi za jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Chinach. Ten teren nie oferuje wprawdzie wielu dodatkowych atrakcji i nie zajmuje czołowych pozycji na liście największych parków miejskich, ale jako atrakcja turystyczna wymieniany jest na równi z Chińskim Murem czy Zakazanym Miastem. Park Beihai powstał na początku X wieku. W jego centrum leży wyspa Qionghua na jeziorze Taiye, zwanym również Beihai. Na Qionghua lamaistyczna dagoba (obiekt sakralny), z której balkonu możemy delektować się fascynującą panoramą starego i nowoczesnego Pekinu. Na tej wyspie znajduje się też Sala Zhengjue, Wieże Bębna i Dzwonu, Świątynia Yong’an oraz mnóstwo jaskiń. Z kolei wzdłuż brzegów jeziora Taiye ciągną się otwarte altany – Pawilony Pięciu Smoków. To ulubione miejsce relaksu mieszkańców Pekina, którzy przychodzą tu nie tylko podziwiać widoki – chętnie razem tańczą albo śpiewają.


Posumowanie:

powierzchnia: 70 ha,

główna atrakcja: wyspa Qionghua

 

Izmajłowskij Park, Moskwa, Rosja, foto: www.izmailovsky-park.ru

Izmajłowskij Park liczy ponad 1,5 tys. hektarów. Swą wielkość zawdzięcza połączeniu (w 1998 r.), trzech różnych parków: Izmajłowskiego Parku Kultury i Wypoczynku, Izmajłowskiego Parku Leśnego i Terleckiego Parku Leśnego. W zachodniej części czyli na obszarze dawnego Izmajłowskiego Parku Kultury i Wypoczynku, na spacerowiczów czekają obiekty gastronomiczne, budynki użyteczności publicznej oraz oczywiście liczne alejki i ścieżki. W parku wybudowano estrady, teatr i kino. Ofertę rozrywkową dopełniają dwa diabelskie młyny oraz miasteczko westernowe. Znajduje się tu również…. wieża spadochronowa.


Podsumowanie:

Powierzchnia: ponad 1,5 tys. ha

Główna atrakcja: Diabelskie młyny

 

Ibirapuera Park, São Paulo, Brazylia, foto: www.prefeitura.sp.gov.br

Założony w 1954 roku, z okazji 400 rocznicy powstania miasta São Paulo. Obejmuje dwa jeziora. W Ibirapuera, na amatorów sportu czekają specjalne miejsca do ćwiczeń fitness, ścieżki rowerowe, korty tenisowe oraz boisko do koszykówki. W tym parku zaprojektowano również place zabaw, planetarium, japoński pawilon oraz szereg placówek muzealnych, m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej czy Muzeum Afro- Brazylijskie.


Podsumowanie:

Powierzchnia: ponad 200 ha

Główna atrakcja: strefa sportowa


Kings Park i ogród botaniczny, Perth, Australia, foto: www.bgpa.wa.gov.au

Potężny park z bajecznym widokiem na miasto (Perth) i zatokę. Powstał w 1895 r., w miejscu świętym dla Aborygenów. Znaczną część tego obszaru pokrywa dziewiczy i chroniony busz, będący jednocześnie swoistym rajem dla różnorodnej flory W Kings Park zaprojektowano wiele ścieżek dla spacerowiczów, miłośników joggingu i jazdy na rowerze a także – fantastyczne ogrody i place zabaw, oraz kawiarnie, restauracje i wiele miejsc, w których można wypocząć lub urządzić piknik.


Podsumowanie:

Powierzchnia: 500 ha

Główna atrakcja: dziewiczy busz

 

www.wesole-miasteczko.pl

Zdjęcia: TMR a.s; NY Central Park; www.prefeitura.sp.gov.br ; www.bgpa.wa.gov.au; www.izmailovsky-park.ru; www.beihaipark.com.cn; www.royalparks.org.uk