Serwis internetowy amerykańskiej telewizji CNN opublikował listę 10 miast, w których żyje się zdrowo. Na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Kopenhaga.

Autorzy zestawienia podkreślają, że stolica Danii jest nie tylko miastem zdrowych, ale szczęśliwych i ufających sobie wzajemnie ludzi. Wpływ na dobre samopoczucie mieszkanców ma między innymi sama atmosfera Kopenhagi, w której dominuje zrelaksowany nastrój i zieleń miejskich parków. Nie bez znaczenia jest  łatwość poruszania się po mieście i popularność rowerów jako środka transportu (ponad połowa mieszkańców korzysta z nich w drodze do szkoły lub pracy) oraz dostępność punktów handlowych i restauracji oferujących zdrową żywność.

Doceniono także sprawnie działający system opieki zdrowotnej, rozwiniętą medycynę prewencyjną oraz wysiłki władz lokalnych na rzecz przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza.

W rankingu znalazło się jeszcze jedno skandynawskie miasto – leżące w południowej Szwecji Linkoping, docenione zwłaszcza za wysoki poziom opieki zdrowotnej i społecznej nad osobami  starszymi.

10 najzdrowszych miast świata według CNN:

1.    Kopenhaga, Dania
2.    Okinawa, Japonia
3.    Monte Carlo, Monako
4.    Vancouver, Kanada
5.    Melbourne, Australia
6.    Nowy Jork, USA
7.    Jonkoping, Szwecja
8.    Hawana, Kuba
9.    Singapur, Republika Singapuru
10.    Napa, USA

Źródło: cnn.com