Naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologicznego, w celu usprawnienia komunikacji miejskiej, postanowili opracować zupełnie nowy środek transportu publicznego.

Nie będzie to zwykła łódka wożąca turystów, lecz nowoczesny autobus wodny przeznaczony do szybkiego przemieszczania się pomiędzy czternastoma wyspami, na których leży szwedzka stolica.

Nazwa projektu opracowanego pod opieką profesora Karla Garme to Vattenvägen 365. Autobus ma być skonstruowany z superlekkich materiałów i  według zapowiedzi będzie w stanie kursować nie tylko w okresie letnim, lecz przez cały rok. Na zimę zostanie bowiem uzbrojony w system rozkruszania lodu, stając się czymś w rodzaju pasażerskiego lodołamacza. Pojazdy mają także zużywać jak najmniej energii i będą wyposażone w dające się modyfikować – w zależności od potrzeb – przedziały pasażerskie.

Jak zapowiadają konstruktorzy, ten rodzaj transportu pozwoli zaoszczędzić podróżującym nawet do 33 procent czasu. Zaprojektowane przez Szwedów wodne autobusy będzie można wykorzystywać także w innych aglomeracjach, które swój transport opierają po części na wodzie, na przykład w Paryżu czy Lyonie.

Źródło: www.szwecjadzisiaj.pl/ EK za Lasuededurable.com