• Zapowiadane na sierpień strajki linii lotniczych oraz lotnisk zagrażają planom wakacyjnym pasażerów w całej Europie. 
  • 30 lipca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) podjął bardzo ważną decyzję, która zwiększa szanse podróżnych na dotarcie do celu, nawet jeśli ich lot zostanie odwołany lub znacznie opóźniony. 

W nowym wyroku TSUE podkreśla, że linia lotnicza zawsze odpowiada za zmianę trasy i przekierowanie pasażerów. Dlatego jeśli lot zostanie odwołany, przewoźnik musi zaplanować alternatywny plan podróży tak, aby podróżujący jak najszybciej mogli dotrzeć do miejsca docelowego. Decyzja ta znacząco wzmacnia europejskie prawo pasażerskie i jest kolejnym kamieniem milowym w historii uczciwego lotnictwa. 

Uważamy, że decyzja TSUE ma istotny wpływ na prawa pasażerów lotniczych w całej Europie i została wydana w odpowiednim momencie. Obecnie mamy jasność, że linie lotnicze zawsze są w pełni odpowiedzialne za przekierowanie wszystkich pasażerów i żaden podróżny nie powinien nigdy szukać alternatywy lub dokonywać rezerwacji, jeśli chodzi o zmianę trasy. Oznacza to, że przewoźnicy nie mogą dłużej ignorować roszczeń pasażerów dotyczących przekierowania, ani doradzać im, by samodzielnie zaplanowali zmianę trasy – mówi Christian Nielsen, Chief Legal Officer (CLO) w AirHelp i dodaje:

 

To świetna wiadomość dla podróżujących w trakcie wakacji. W sierpniu może dojść do wielu strajków i zakłóceń lotów z tego powodu. Dlatego dobrze wiedzieć, że jako pasażerowie nie musimy martwić się o zmianę trasy. Podróżni mogą być spokojni, zażądać swoich praw, a przynajmniej mieć mniej zmartwień w odniesieniu do swoich planów wakacyjnych. 

Decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące dla wszystkich sądów w UE i mają zastosowanie do wszystkich dokładnie w ten sam sposób. AirHelp doradza poszkodowanym pasażerom, by sprawdzili, czy problem z lotem, oprócz zmiany trasy lub zwrotu biletu, uprawnia ich też do rekompensaty finansowej.

 

W ostatnich latach TSUE podjął kilka ważnych decyzji, mających na celu wyjaśnienie i wzmocnienie praw pasażerów w Europie. Najważniejszym z nich jest werdykt w sprawie strajków pracowników linii lotniczych, które nie stanowią „nadzwyczajnych okoliczności”. Trybunał wyjaśnił również, że „Prawo do odszkodowania za długie opóźnienia lotów ma zastosowanie do rejsów łączonych do państw trzecich z międzylądowaniem poza UE”. 

 

Natomiast w lipcu br. TSUE wydał decyzję, że wszystkie loty, które opuszczają UE, zarezerwowane w ramach tego samego numeru, podlegają przepisom, nawet jeśli opóźnienie spowodowane jest połączeniem realizowanym przez inne linie lotnicze.

 

Problemy z lotem: poznaj swoje prawa

Zgodnie z unijnym Rozporządzeniem (WE) 261/2004 pasażerowie mogą kwalifikować się do odszkodowania w wysokości do 600 EUR na osobę w przypadku opóźnienia przekraczającego trzy godziny, odwołania lotu i odmowy przyjęcia na pokład, jeżeli zakłócenie spowodowane jest przez linię lotniczą. Pasażer może ubiegać się o takie odszkodowanie przy wylocie z kraju UE lub w przypadku lotu do kraju unijnego realizowanego z przewoźnikiem zarejestrowanym w UE.

 

Jeśli utkniesz na lotnisku przez ponad dwie godziny, linie lotnicze są również zobowiązane do zapewnienia pasażerom posiłków, bezpłatnych napojów, dostępu do komunikacji i zakwaterowania.

 

Pasażerowie linii lotniczych, którzy doświadczają opóźnień lub odwołanych lotów mogą sprawdzić, czy kwalifikują się do odszkodowania jeszcze na lotnisku lub w trakcie podróży, a także złożyć wniosek w ciągu kilku minut za pośrednictwem strony internetowej www.airhelp.com