Ciekawą wycieczką enoturystyczną dla Polaków może być wyprawa na czarującą Elbę, największą w archipelagu Wysp Toskańskich (mającą 223 km² powierzchni i 32 tys. stałych mieszkańców). Z Polski do Włoch najłatwiej dostać się samolotem. Taka podróż trwa krócej niż jazda samochodem. Najbliżej Elby leży lotnisko w Pizie (największe w Toskanii) noszące imię urodzonego tutaj w 1564 r. Galileusza (z Polski dolecimy na nie z jedną przesiadką regularnymi liniami lotniczymi – Alitalią via Rzym-Fiumicino – albo bezpośrednio dzięki przewoźnikowi niskobudżetowemu Ryanair z Modlina, Gdańska i Krakowa).

 

To jedno z najbardziej znanych toskańskich miast. Turyści z całego świata ściągają tu tłumnie na słynny plac Cudów (Piazza dei Miracoli). Stoją na nim Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Cattedrale Metropolitana Primaziale di Santa Maria Assunta), Baptysterium św. Jana Chrzciciela (Battistero di San Giovanni Battista), a także ponad 55-metrowa Krzywa Wieża (Torre Pendente), prawdopodobnie najczęściej fotografowany pizański zabytek. Ta ostatnia stanowi dzwonnicę (kampanilę) wspomnianej świątyni. Wszystkie trzy budowle wraz z tutejszym historycznym cmentarzem (Camposanto Monumentale, Campo Santo di Pisa) trafiły w 1987 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. W okolicy warto zobaczyć również Lukkę z okrągłym głównym placem (Piazza dell’Anfiteatro) otoczonym zabytkowymi kamieniczkami i romańsko-gotycką Katedrą św. Marcina (Cattedrale di San Martino), a w niedalekim Montecatini Terme zrelaksować się podczas kąpieli w wodzie z miejscowych źródeł termalnych.

 

Z kontynentalnych Włoch na Elbę można dotrzeć promem. Od położonego na toskańskim wybrzeżu portu Piombino oddziela ją jedynie kanał Piombino (Canale di Piombino). Z tego miasta statki kursują do znajdujących się na Elbie Portoferraio (12-tysięcznej stolicy wyspy), Cavo i Rio Mariny. Na tych trasach działają Moby Lines, Toremar, Corsica Ferries – Sardinia Ferries (Elba Ferries) i BluNavy. Z San Vincenzo, usytuowanego na północ od Piombino, do Porto Azzurro, Portoferraio i Marciany Mariny (z 1,5-godzinnym przystankiem w Porto Azzurro lub 3-godzinnym w Portoferraio) pływają promy Aquavision (oraz z Piombino do Mariny di Campo). Biletów na przeprawę nie trzeba koniecznie kupować w porcie tuż przed rejsem. Można je nabyć także za pośrednictwem stron internetowych przewoźników lub specjalnych serwisów sprzedażowych.

 

W październiku w klimatycznym Capoliveri, położonym w południowo-wschodniej części Elby, odbywa się widowiskowa Festa dell’Uva, czyli Święto Winogron, które urozmaicają rekonstrukcje wykonywane przez cztery dzielnice (Fosso, Fortezza, Baluardo i Torre), barwna parada oraz degustacje wina i specjałów lokalnej kuchni. Ta toskańska wyspa, choć jest niewielka, szczyci się własnymi tradycjami winiarskimi. Produkuje się na niej np. cenione Elba Aleatico Passito DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). To deserowe wino ma intensywnie czerwony kolor i idealnie pasuje do pochodzącego stąd ciasta schiaccia briaca, do którego dodaje się rodzynki i orzechy oraz właśnie ten szlachetny trunek i likier alkermes (wł. alchermes). Oprócz tego na wyspie powstają Elba Ansonica DOC, Elba Ansonica Passito DOC, Elba Moscato DOC, Elba Moscato Passito DOC, Elba Rosso DOC, Elba Rosato DOC, Elba Bianco DOC czy Elba Vin Santo Occhio di Pernice DOC.

 

Aleatico wytwarza m.in. Azienda Agricola Sapereta z Porto Azzurro. Poza tym produkuje się w niej również inne wina czerwone i białe. W winnicy można się zatrzymać w jednym z 15 w pełni wyposażonych apartamentów, aby spędzić sielskie wakacje z dala od zgiełku i tłumów. Właściciele chętnie goszczą rodziny z dziećmi, nie mają też nic przeciwko pobytom z psem. Innym ciekawym miejscem jest Tenuta delle Ripalte na Capo Calamita (Costa dei Gabbiani). Tu także obok różnych win powstaje Elba Aleatico Passito DOCG. Winiarnię można zwiedzać. Z myślą o osobach chcących zostać nieco dłużej udostępniono kilka możliwości zakwaterowania. Do wyboru są hotel mieszczący się w XIX-wiecznym budynku, 52 apartamenty w toskańskich wiejskich domach, wille i namioty do glampingu, czyli luksusowego kempingu. Na zainteresowanie zasługuje również Azienda Agricola Cecilia. Należą do niej trzy plantacje położone w okolicy miejscowości Procchio i Marina di Campo. W malowniczej winnicy I Marmi (Podere I Marmi) organizuje się degustacje (po wcześniejszym umówieniu się). Miłośników enoturystyki (i nie tylko!) na trekking wśród winnych krzewów, wycieczki z przewodnikiem i degustowanie swoich produktów zaprasza Azienda Agricola Arrighi z Porto Azzurro. Produkuje się tu wino, w tym dwa rodzaje trunku wytwarzanego w terakotowych amforach, i oliwę. Na niezmiernie urokliwej Elbie znajduje się też warta uwagi Azienda Acquabona w Portoferraio, gdzie winorośl uprawia się na powierzchni ponad 16 ha. Niedaleko stolicy wyspy, w pobliżu plaży Schiopparello, usytuowana jest także Azienda Agricola Biologica Montefabbrello, w której produkuje się wina białe, czerwone i deserowe – w sumie 13 rodzajów. Do dyspozycji gości oddano w niej klimatyczne apartamenty w typowo toskańskim stylu z przestronnymi tarasami oraz dwa dwuosobowe pokoje z łazienkami. Na miejscu działa również doskonała restauracja („Il Ristoro Agricolo”) z regionalną kuchnią. Na Elbie bez wątpienia czekają na nas cudowne widoki oraz wyśmienite wino i jedzenie.