Fińskie miasta tworzą szereg nowych dzielnic, których funkcjonowanie opiera się na podejściu przyjaznemu środowisku naturalnemu. Przez ostanie lata miasta w całej Finlandii wprowadzają coraz więcej inteligentnych rozwiązań, a liderem na tym polu jest Tampere leżące w południowej części kraju.


Zdaniem burmistrz Tampere, Anny-Kaisa Ikonen, inteligentne miasta łączą w sobie „specjalistyczną wiedzę z dziedziny technologii i cyfrowe usługi, a znajdują w nich miejsce innowacje oparte na idei zrównoważonego rozwoju, start-upy i przedsiębiorstwa cechujące się szybkim tempem wzrostu”.

Z myślą o tym miasto aktywnie poszukuje nowych rozwiązań w dziedzinie mieszkalnictwa, transportu i usług, a ucieleśnieniem jego entuzjazmu do tworzenia inteligentnej przyszłości jest dzielnica Vuores.

 

„Dziś Vuores jest najszybciej rozwijającą sie dzielnicą w Tampere”, wyjaśnia dyrektor projektu, Pertti Tamminen. „Każdego roku wprowadza się tu 500 -700 nowych mieszkańców.“

 

We Vuores, której budowa ma zakończyć się w 2020 roku, zamieszka docelowo około 13 tys. osób, stworzone zostaną także tysiące miejsc pracy.

Wielkie zmiany

W zlokalizowanej siedem kilometrów od centrum miasta dzielnicy Vuores wykorzystywanych jest wiele innowacyjnych rozwiązań opartych na efektywności ekologicznej. Przygotowany plan komunikacji dzielnicy podkreśla wiodące znaczenie transportu publicznego, ruchu rowerowego i pieszego. Lampy LED oświetlające ulice i parki są zarządzane przy wykorzystaniu inteligentnych rozwiązań  a wszystkie budynki na tym obszarze zostały wyposażone w sieć szybkiego internetu, która umożliwia funkcjonowanie tzw. IoT, (ang. Internet of Things), czyli  internetu rzeczy.

Wykorzystywany we Vuores system utylizacji śmieci  znacznie ogranicza ruch śmieciarek i emisje szkodliwych gazów do atmosfery. Po dokonaniu segregacji odpadków stałych na cztery różne grupy, mieszkańcy przenoszą je do lokalnych punktów oddawania odpadów. Śmieci przechowywane są tutaj w trzystulitrowych silosach, gdzie stopniowo ulegają rozpadowi i zmieniają formę, po czym transportowane są do punktu odbioru za pomocą specjalnej, pneumatycznej rury.

Częścią nowej dzielnicy jest też  Isokuusi – największy w Finlandii nowoczesny kompleks miejskich budynków z drewna. Nazwa dzielnicy oznacza „wielki świerk“. Jest on częścią samego Vuores, ale sam też stanowi lokalne centrum, gdzie z drewna powstają siedziby firm, domy i mieszkania, do których wprowadzą się łącznie 4 tysiące osób.

W procesie projektowania tej przestrzeni cechującej się zerową emisją dwutlenku węgla uwzględniono innowacyjne podejście do wydajności materiałowej, planowania cyklu życia oraz systemów energetycznych.

Wymiana energii

Inteligentna energia jest wspólnym tematem, który jest bliski innym ekologicznym inwestycjom w całej Finlandii. Na przykład system energetyczny w Kalasatama, będącej w przeszłości obszarem przemysłowym Helsinek obejmującym przystań i nabrzeże, wykorzystuje jako jedno z głównych źródeł energii światło słoneczne. Łącznie około 4 tys. paneli solarnych ma zasilać małą sieć, która zapewni energię samochodom elektrycznym, instalacjom gromadzącym energię oraz automatycznym systemom oszczędzającym energię w budynkach.

Kiedy budowa tej nowej dzielnicy zostanie ukończona po roku 2030, zamieszka w niej 20 tys. ludzi. Mieszkańcy będą aktywnie włączeni w rozwój swojej okolicy i  zachęcani do tworzenia i testowania inteligentnych rozwiązań na wszystkich obszarach.

Inteligentne rozwiązania w przestrzeni miejskiej to nie tylko domena Tampere i Helsinek – w tym samym czasie powstaje bowiem Hiukkavaara, zlokalizowana pod miastem Oulu – największa nowa dzielnica budowana na północy Finlandii. Pełni ona funkcję poligonu doświadczalnego dla rozwiązań z dziedziny efektywności energetycznej. Docelowo zamieszka w niej 20 tys. osób.

Rozwój artystyczny

Co interesujące, choć bardzo często w Finlandii wdrażane są rozwiązania oparte na teleinformatyce i nowych technologiach, to innowacje wprowadzane przez nowe dzielnice nie ograniczają się do kwestii technologicznych.

 

„W Finlandii mamy nowe inwestycje, w przypadku których warunkiem wstępnym ich realizacji stawianym przez miasto jest włączenie artystów do zespołu projektowego“, zauważa Tamminen. „W każdym z budynków muszą znajdować się prace artystów w dziedzinie sztuki. Nadają one zabudowanej przestrzeni określony, wyjątkowy charakter”.

 

Źródło: SPCC/ goodnewsfinland.com

Zdjęcie: www.tampere.fi