Nowy międzynarodowy port lotniczy Izraela na południu kraju został uroczyście otwarty 21 stycznia br. z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

 

Lotnisko znajduje się w Timna, ok. 18 kilometrów od Ejlatu. Jego oficjalna nazwa to Ilan i Asaf Ramon International Airport i pochodzi od imion dwóch izraelskich pilotów, którzy zginęli tragicznie – astronauty Ilana Ramona (katastrofa promu Columbia) i jego syna Asafa, pilota sił powietrznych. Nowe lotnisko zostało zbudowane specjalnie do użytku cywilnego, obejmuje ponad 5 km² powierzchni, z pasami startowymi o długości 3,6 km i wieżą kontroli o wysokości 50 metrów. Będzie obsługiwać ruch krajowy i międzynarodowy.

 

Architekci odpowiedzialni za projekt, Mann Shinar i Moshe Zur, zaprojektowali lotnisko tak, aby idealnie pasowało do otaczającego środowiska – naturalnych krajobrazów pustyni Negew Wyłożony szkłem budynek terminalu przypomina wielki pustynny głaz i zapewnia wyjątkowe widoki. Minimalistyczne wnętrza z wysokimi sufitami i nowoczesnymi meblami robią imponujące wrażenie. Wewnątrz terminalu znajdują się sklepy wolnocłowe i kawiarnia na świeżym powietrzu z basenem i ogrodem.

 

Port lotniczy Ramon będzie w stanie obsłużyć 2,25 mln pasażerów rocznie, ale do 2030 r. planowana liczba pasażerów, którzy z niego skorzystają to 4,25 miliona osób. Koszty jego budowy wyniosły łącznie 473, 5 mln dolarów.

 

Zimą 2018/2019 odnotowano rekordową liczbę lotów do Ejlatu z 28 miast w Europie. Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Turystyki Izraela liczba bezpośrednich połączeń lotniczych z różnych destynacji europejskich na południe Izraela w tym sezonie zimowym to ok. 60 lotów tygodniowo (w porównaniu z zaledwie czterema kilka lat temu).

 

Na razie lotnisko będzie obsługiwało tylko loty krajowe, ale planuje się uruchomienie lotów międzynarodowych w kwietniu 2019 r. Nowy port lotniczy ma odciążyć lotnisko Ovda, oddalone o około 60 kilometrów od Ejlatu i będzie mogło służyć jako alternatywa dla lotniska Ben-Guriona w pobliżu Tel Awiwu w tzw. nieprzewidzianych wypadkach.