W tym roku przypada 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego. Z tej okazji Polska Filharmonia Bałtycka organizuje cykl „Nowowiejski 2017”, który pozwoli Melomanom zapoznać się z najpiękniejszymi dziełami kompozytora

 

Nowowiejski miał ogromne znaczeniedla rozwoju sztuki. Jeśli chodzi o muzykę, mówi się przede wszystkim o Paderewskim. O Nowowiejskim nie wiemy praktycznie nic. Był nie tylko niezwykłym twórcą, ale też niezłomnym patriotą. Mimo że urodził się w Prusach Wschodnich, zawsze czuł się Polakiem i opowiadał się za Polską. Wówczas to nie było takie łatwe. Ważne jest, aby przypomnieć o jego znaczeniu dla polskiej sztuki.

 

Nowowiejski pielęgnował w swojej twórczości wszystkie najważniejsze pieśni polskiego kościoła. Umieścił te tematy w swoich symfoniach. Są w nich m.in. „Bądźże pozdrowiony”, „Pieśń do Matki Bożej z Lourdes”, „Bogurodzica”… Cały cykl dziewięciu symfonii, które wykonają międzynarodowej klasy organiści, w prosty sposób nawiązuje do cyklu Beethovena. Umieszczając w ostatniej z nich hymn oręża polskiego – „Bogurodzicę”, Nowowiejski bezpośrednio odwołał się do niemieckiego kompozytora.

 

Polska Filharmonia Bałtycka organizuje cztery wieczory – trzy recitale organowe i jeden koncert symfoniczny – podczas których Melomani poznają język i twórczość Nowowiejskiego. Usłyszą oni przede wszystkim niezwykle barwną i bogatą, a także inspirującą muzykę, po raz pierwszy wykonaną w całości w Gdańsku! Po raz pierwszy będą też w całości nagrane w Polsce i wydane na płycie CD.

 

Jako pierwszy, 7 maja zagra ten, który Nowowiejskiego odkrył kilkanaście lat temu – Rudolf Innig. On też 27 października zakończy cykl, kiedy wystąpi wraz z Orkiestrą PFB, grając Symfonię nr 9. 27 maja prof. Roman Perucki – Dyrektorem PFB, wraz asystentem z Gdańskiej Akademii Muzycznej Maciejem Zakrzewskim wykona część symfonii. 4 czerwca razem z Maciejem Zakrzewskim wystąpi dr hab. Hanna Dys.

 

BILETY ZA SYMBOLICZNĄ ZŁOTÓWKĘ DO NABYCIA W KASACH PFB NA OŁOWIANCE!

 

SZCZEGÓŁY: bilety@filharmonia.gda.pl i pod numerem telefonu 58 320 62 62, 58 323 83 62