W kryptach Katedry Wileńskiej dokonano niezwykłego odkrycia. Niewidziane od wybuchu II wojny światowej w 1939 roku korony grobowe i insygnia władców polsko-litewskich zostały odnalezione. Te niezwykle cenne artefakty są odnawiane przez Muzeum Dziedzictwa Kościelnego i mają zostać zaprezentowane publiczności do końca tego roku. Krypty ujawniają wielowiekowe tajemnice, od starożytnych fresków po miejsca spoczynku ważnych postaci historycznych, łącząc pogańską przeszłość Litwy z chrześcijańskim dziedzictwem.

Znaleziska, pierwotnie odkryte po powodzi w 1931 roku, obejmują koronę Aleksandra Jagiellończyka (1461-1506), króla Polski i wielkiego księcia litewskiego, a także łańcuch, medalion, pierścień i tablicę trumienną Elżbiety Austriackiej (1436-1505). Ponadto odkryto skarby Barbary Radziwiłł (1520/1523-1551) – żony Zygmunta II Augusta, króla Polski i wielkiego księcia litewskiego – w tym koronę, berło, jabłko królewskie, trzy pierścienie, łańcuch i tablice trumienne.

Historyczny i kulturowy skarb

Krypty Katedry Wileńskiej to niezwykłe miejsce, które kryje pozostałości starożytnej historii Litwy. Znajdują się tam ślady pogańskich ołtarzy, jeden z najstarszych fresków na Litwie oraz groby ważnych postaci historycznych. Miejsce to symbolizuje ciągłość między pogańską przeszłością a jej chrześcijańskim dziedzictwem. Uważa się, że w tym właśnie miejscu znajdował się święty ołtarz, gdzie doszło do nawrócenia kraju na chrześcijaństwo w 1387 roku.

Barbara Radziwiłł, jedna z najbardziej znanych postaci w historii Litwy, dodała temu odkryciu romantycznego i legendarnego charakteru. Słynąca z urody i inteligencji, zdobyła serce Zygmunta II Augusta, króla Polski i wielkiego księcia litewskiego. Była to historia miłosna, która przeczyła ówczesnym normom politycznym. Z kolei Aleksander Jagiellończyk pozostaje jedynym członkiem dynastii Jagiellonów pochowanym w Wilnie, a nie w krakowskiej katedrze na Wawelu.

Na przestrzeni wieków krypty przetrwały powodzie, najazdy i grabieże, ale nadal strzegą swoich tajemnic – w tym prawdopodobnych szczątków Witolda Wielkiego, legendarnego władcy Litwy.

Odwiedź krypty i odkryj historię

Odkrycie insygniów otwiera ekscytujący rozdział dla zwiedzających. Podczas gdy skarby są poddawane renowacji i przygotowywane do publicznej ekspozycji, krypty Katedry Wileńskiej pozostają otwarte dla turystów. To w nich znajdziemy miejsca spoczynku postaci historycznych czy starożytne freski. Przestrzeń łączy fascynującą przeszłość Litwy, od jej pogańskich korzeni po tradycje chrześcijańskie.