27 marca 2014 roku, o godz. 17:00 w Muzeum Łazienki Królewskie, w Pałacu na Wyspie odbędzie się wykład dr Doroty Dukwicz „Współrządy królewsko-ambasadorskie? Kontakty króla z ambasadorami Katarzyny II w Warszawie”.

Będzie to kolejny wykład z cyklu „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”, organizowany przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie wspólnie z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym.

„Pamiętniki króla Stanisława Augusta” (wybór tekstu prof. Dominique Triaire, redakcja prof. Marek Dębowski) – jeden z najważniejszych i najciekawszych dokumentów epoki, w której powstały. Dzieło obejmujące lata 1732 – 1778 pokazuje bogatą panoramę Europy i Rzeczypospolitej epoki oświecenia – kultury, obyczajów i rozgrywek politycznych. „Pamiętniki” to nie tylko wydarzenia, ale przede wszystkim ludzie – władcy, ich ministrowie i doradcy, przywódcy stronnictw politycznych, twórcy kultury oświecenia europejskiego i polskiego, a także damy z otoczenia królewskiego. Wszystkie te postaci zostały niezwykle trafnie opisane przez Stanisława Augusta, a ich literackie portrety stanowią niewątpliwy walor „Pamiętników”.

Wykłady „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie” odbywają się raz w miesiącu, w Pałacu na Wyspie, o godz. 17:00. Wstęp wolny.